Çin'den devrim gibi 'dijital para birimi' kararı!

Çin Merkez Bankasının yeni geliştirdiği dijital para biriminin pilot programlar kapsamında para transferlerinde kullanılmaya başlandığı bildirildi. Çin yönetimi, 'e-yuan' olarak da adlandırılan 'Dijital Para Birimi/Elektronik Ödeme' (DC/EP) sistemiyle dünyada bu alanda öncü olmayı hedefliyor.

Çin'den devrim gibi 'dijital para birimi' kararı!
Çin'den devrim gibi 'dijital para birimi' kararı!
GİRİŞ 05.10.2020 21:56 GÜNCELLEME 05.10.2020 22:49
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifey, Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Birliğinin SIBOS Konferası'nda yaptığı konuşmada, son bir yılda dijital para birimiyle 1,1 milyar yuan (162 milyon dolar) değerinde 3 milyon 130 bin para transferi yapıldığını belirtti.

Fan, yeni dijital para biriminin Şiongan ve Şıncın gibi büyük kentlerde test edildiğini, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında da bir pilot programın yürütülmesinin planlandığını ifade etti. 

"MERKEZ BANKASI, DİJİTAL YUANI GELECEĞIN ÖNEMLI BIR MALİ ALTYAPISI OLARAK GÖRMEKTEDİR."

Pilot programlarda dijital para biriminin 113 bin 300 kişisel ve 8 bin 800 kurumsal dijital hesap sahibi tarafından kullanıldığını aktaran Fan, "Merkez Bankası, dijital yuanı geleceğin önemli bir mali altyapısı olarak görmektedir." dedi. 

Çin yönetimi, "e-yuan" olarak da adlandırılan "Dijital Para Birimi/Elektronik Ödeme" (DC/EP) sistemiyle dünyada bu alanda öncü olmayı hedefliyor.

TÜRKİYE'DEN DİJİTAL PARA BİRİMİ HAMLESİ

ÇIN MERKEZ BANKASI DAHA ÖNCE DİJİTAL PARA BİRİMLERİNİN İŞLEM GÖRMESİNİ YASAKLAMIŞTI

Çin Merkez Bankası, daha önce ülkede bağımsız dijital para birimlerinin işlem görmesini yasaklamıştı. Başkan Yardımcısı Fan, dijital para birimlerinin merkez bankalarının para basma kabiliyetine zarar vereceğini savunmuştu.

Çin, halen mobil ödeme sistemlerinde dünya pazarında lider konumda. Ali Baba Grup'un sahibi olduğu Alipay ve Tencent Holding'in sahibi olduğu WeChat Pay ödeme servisleri ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Merkez Bankasının geliştirdiği yeni dijital para biriminin halihazırda büyüyen çevrim içi ve mobil ödeme altyapılarının gelişimine katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 29
 • Balyoz 3 yıl önce Şikayet Et
  Çipler hazır, triopto paralar hazır heryeş hazır. Büyük reset başlasın , vs.2.0 install loding...
  Cevapla
 • Mücahit 3 yıl önce Şikayet Et
  Önce bi yazdığını oku, düzelt sonra yorumunu yayınla.
  Cevapla
 • TRT World'e Destek 3 yıl önce Şikayet Et
  Her fırsatta Müslüman ülkelere karşı kullanılan "Dolar" silahının hakimiyetini bitirecek ne kadar proje varsa Türkiye'de katılsın.
  Cevapla
 • kale 3 yıl önce Şikayet Et
  2022 Pekin olimpiyatlari Hala mı Çin onuruze ediliyor Bu nasıl dünya Turkiye korona vakası var diye önceden planlanmış program iptal ediliyor
  Cevapla
 • Mehmet Can Yılmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  Geç kalmayalım bu konularda .bireysel emeklilik başlatan kripto para bile çıkmışken. Ode money model olarak alınabilir belki bu konuda
  Cevapla
 • Türk. 3 yıl önce Şikayet Et
  Benim fikrim kimsede para olmasın . Sadece doğumdan ölüme kadar mesleklere göre ücret belirlenip bir kartla harcama limiti kadar olmalı.
  Cevapla
 • Ayhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Lan kartini dondursalar ac kalirsin omur boyu surunursun canli paranin yerini bisey tutamaz karsiyim ben
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
UEFA ülke puanı sıralaması güncellendi! Yerimiz değişti mi?
İstanbul'da kara gece! Beşiktaş fena dağıldı