Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor! Ulaşımda yeni dönem hazırlığı

Küresel ısınma ile tüm dünyada yaşanan doğal afetler bütün ülkelere olduğu gibi Türkiye’ye de zarar vermeye başladı. Afetlerin en fazla etkilediği alanlardan biri olan ulaşımda altyapı küresel ısınmaya göre yeniden gözden geçiriliyor.

Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor! Ulaşımda yeni dönem hazırlığı
Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor! Ulaşımda yeni dönem hazırlığı
GİRİŞ 30.09.2021 10:58 GÜNCELLEME 30.09.2021 11:00
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Küresel ısınmanın önüne geçilmesi için tüm dünya Paris İklim Anlaşmasının hızla tüm ülkeler tarafından uygulanmasını tartışmaya başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin de "Paris İklim Anlaşmasını" onaylayacağı açıkladı. Tüm kamu kurum ve kuruluşları da faaliyetlerini iklim değişikliklerine paralel olarak yeniden düzenlemeye başladı. Bu çerçevede eylem planları hazırlanıyor.

KARAYOLLARINA AYAR

İklim değişikliği nedeniyle yaşanan felaketlerden en fazla etkilenen sektör ise ulaşım. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, iklim değişikliğine paralel olarak karayolları yapıların gözden geçirildiğini belirterek, şöyle dedi:

"Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda yer alan yolların kesiştiği kuru dere, sulu dere ve her türlü sel oluşturabilecek alanlarda gelebilecek feyezan debilerini hesaplanarak uygun enine geçişler (menfez ve köprü) tasarlanmaktadır. İklim değişikliği ve artan sıcaklık sebepli feyezan riskleri için menfez ve köprü ebatlarımızda gerekli düzenlemeler yapılmaktadır."

DEMİRYOLU DA YENİ DÖNEME GÖRE

Karaismailoğlu, demiryolu projeleri yapılırken de iklim değişikliğinin dikkate alındığının altını çizdi ve "Proje hazırlanırken hidrolik-hidrolojik hesaplamalarda Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve DSİ tarafından yayınlanan güncel veriler dikkate alınmaktadır" dedi.

Karaismailoğlu, tren seferlerinde de hava durumunun dikkate alındığı mesajı vererek, "Muhtemel bir aksaklık durumunda yolcularımızın güvenli bir şekilde seyahatinin sağlanacağı aktarma seçeneği uygulanmaktadır" mesajı verdi. Aşırı yağış ve sel nedeniyle seferlerin güvenliği ve aksamaması için aktarma seçeneğinin devreye sokulduğu bilgilisin paylaştı.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
EKONOMİ doğal afet
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • ismet 2 ay önce Şikayet Et
  karayollarımı siz evvela 68 yaşında emekliliği 15 yıl evvel dolan işyerinde ölümü bekleyen insanları emekli edin 9 bin maaş 6 ikramiye yıllık 245 bin tl maliyet özel idare mahalli idareler 2001 de ki hükümet baya temizlik yaptı fakat zorunlu emekliliği kanunlaştıramadı kamuda zorunlu emeklilik şart bilmem haksızmıyım haksızsam eleştirin degilsem destekleyin
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Havaya en az zararlı gaz salımı yapan LPG ' de ciddi indirimler yaparak ve elektrik araçlardan ötv almayarak teşviklere başlayabilirsiniz.
  Cevapla
 • fatih 2 ay önce Şikayet Et
  kardeşim artık şu mahmutbey gişelerini kaldırın .silivriye alın ya...
  Cevapla
 • Paskal 2 ay önce Şikayet Et
  Sayıştay raporuna göre, Karayolları Genel Müdürlüğü açık ihale yerine pazarlık yöntemiyle yaptığı Eskişehir Şehir Hastanesi Farklı Seviyeli Kavşak ve Bağlantı Yolu Yapılması İşi ihalesinde birim metre fiyatı 7 lira 94 kuruş olan muhafaza borusunu 2 bin 239 liraya aldı. Kesin proje ve mahal listesi olmadan ihaleye çıkılması ve bunlara dayalı olarak işin yaklaşık maliyete esas miktarının gerçekçi hazırlanmaması sonucunda, maliyeti 1.588 TL olarak hesaplanan iş kalemi için yükleniciye toplam 8 milyon 646 bin 91 TL ödedi
  Cevapla
 • Sarı Çizmeli 2 ay önce Şikayet Et
  ne bu şimdi? atılacak imza için altyapı mı? yazıklar olsun. yazıklar olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kabine'de görev değişimi: Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı
Bilim Kurulu'ndan Omicron açıklaması: Endişeliyiz (1 Aralık 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)