Tarım arazilerinde bazı fesih işlemleri Bakanlık izniyle yapılacak

Tarım arazilerinde ifraz, hisselendirme ve elbirliği mülkiyetinin feshi işlemleri Tarım ve Orman Bakanlığı'nın izniyle gerçekleştirilecek.

Tarım arazilerinde bazı fesih işlemleri Bakanlık izniyle yapılacak
Tarım arazilerinde bazı fesih işlemleri Bakanlık izniyle yapılacak
GİRİŞ 08.12.2021 13:17 GÜNCELLEME 08.12.2021 13:17
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın "Tarımsal Arazilerin Mülkiyetinin Devrine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tarım arazilerinde ifraz, hisselendirme ve elbirliği mülkiyetinin feshi işlemleri Bakanlığın izniyle yapılacak.

Ayrıca, kendisine tarımsal arazi mülkiyeti devredilen mirasçılardan, diğer mirasçıların paylarının karşılığını öz kaynaklarıyla ödeyemeyecek durumda olanların bu ödemeleri gerçekleştirmek için bankalardan kullanacakları kredilere, Bakanlığın ilgili yıl bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanmak üzere faiz desteği verilebilecek.

Tarım arazilerinde bir dekarın altındaki payların paydaşlara aynen devri halinde, bu taşınmazların devriyle ilgili yapılacak işlemlere ilişkin harçlar, bu işlemlerle ilgili düzenlenecek kağıtlara ilişkin damga vergisi ve tapu döner sermaye ücretleri konusunda muafiyet sağlanacak.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
 • tepki 1 ay önce Şikayet Et
  tarim yapilan yere asla bir sey yapilmasina izin vermeyin bir tarla kalsa bile parca parca yerine tek kisi de kalacak ve ona kim komsu ise ona satilacak
  Cevapla
 • cevdet 1 ay önce Şikayet Et
  arazi toplulaştırması ve nadasa bırakma konusunda bakanlık çok çalışmalı ayçiçeği karadenizde oluyor ek kardeşim her tarafa bugday ekme buğdayı diger bölgeler eksin ayçiçek ithal etmeyelim
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İçinde DEAŞ'lıların tutulduğu cezaevine saldırı: 25 terörist firar etti
Dodik: Bosna Hersek'in kaderi Erdoğan'ın elinde