Akkuyu NGS'de önemli gelişme!

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, 'Toplamda 4 üniteye sahip nükleer santralimizin inşaat lisanslarının alınması önemli bir aşamaydı. Böylece nükleer santralimizin inşasına yönelik lisanslama sürecini tamamlamış olduk' dedi.

Akkuyu NGS'de önemli gelişme!
Akkuyu NGS'de önemli gelişme!
GİRİŞ 13.01.2022 11:37 GÜNCELLEME 13.01.2022 13:30
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Zoteeva, yazılı açıklamasında, Gülnar ilçesinde inşaatı süren Akkuyu NGS'de geçen yıl yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Geçen yıl santralinin üçüncü güç ünitesinin temelinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in canlı bağlantıyla katılımıyla atıldığını anımsatan Zoteeva, bununla dünyadaki en büyük nükleer güç santrali inşaat sahası statüsünü elde ettiklerini belirtti.

Zoteeva, Nükleer Düzenleme Kurumunun (NDK), dördüncü ve son güç ünitesinin inşaatına lisans verilmesine ilişkin kararı onaylamasının da önemli gelişmelerden olduğunu hatırlatarak, "Toplamda 4 üniteye sahip nükleer santralimizin inşaat lisanslarının alınması, projemizin yaşam döngüsünde önemli bir aşamaydı. Bununla birlikte nükleer santralimizin inşasına yönelik lisanslama sürecini tamamlamış olduk. Dördüncü güç ünitesinde de tam teşekküllü çalışmalara başlamaya hazırlanıyoruz. 2022 yılı başında nükleer adanın binaları için temel plakasının yapımına başlayacağız." ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ AKKUYU NGS İNŞAATINI BAŞARIYLA TAMAMLAMAK"

Akkuyu Nükleer AŞ olarak 2030 yılına kadar önemli hedefleri gerçekleştireceklerini belirten Zoteeva, şunları kaydetti:

"Ana hedefimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatının başarıyla tamamlanması, güç ünitelerinin devreye alınması ve istikrarlı bir şekilde elektrik üretilmesidir. Aslında Türkiye Cumhuriyeti'nde yeni bir endüstri inşa ediyoruz. Bu da diğer sektörlerin gelişmesine ivme kazandıracak. Hedefimiz, santralin yapım sürecinde bile bölgeye fayda sağlayabilmek. Bunun için eğitim etkinlikleri düzenliyor, sağlık ve eğitim kurumlarını destekliyor ve buna yönelik projeler gerçekleştiriyoruz. Uzun yıllar boyunca komşu olacağımız insanların daha bugünden nükleer enerjiden fayda elde etmesini hedefliyoruz."

Öte yandan, Akkuyu NGS sahasında şirket tarafından yeni yıla özel hazırlanan "Azimli Vals" adlı Rusça şarkı için klip çekildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Yusuf642 6 gün önce Şikayet Et
  Gerek varmiydi. Temel atmama yapabilirdiniz.
  Cevapla
 • Misafir 6 gün önce Şikayet Et
  Şirketler kazandıkları gibi ev kiralarını da zamanında ödeseler iyi olacak
  Cevapla
 • boran 1 hafta önce Şikayet Et
  ibb ortada chp seçmeninin aydınlatılması gerek bu yatırımlar chp nin insiyatifine bırakılamaz.
  Cevapla
 • boran 1 hafta önce Şikayet Et
  ibb ortada chp seçmeninin aydınlatılması gerek bu yatırımlar chp nin insiyatifine bırakılamaz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Turkovac için yeni çalışma: Dünyada ilk olacak
Zincir marketlerin kurduğu sistem deşifre oldu! İşte 'Topla-Dağıt Karteli'nin detayları