Metaverse, firmalar için 8 trilyon dolarlık fırsat barındırıyor

Yatırım bankalarının tahminlerine göre metaversenin firmalar için 8 trilyon dolarlık fırsat barındırdığını ve metaversenin insanların aklındaki kavramdan henüz çok uzak olduğu belirtildi.

Metaverse, firmalar için 8 trilyon dolarlık fırsat barındırıyor
Metaverse, firmalar için 8 trilyon dolarlık fırsat barındırıyor
GİRİŞ 23.03.2022 12:25 GÜNCELLEME 23.03.2022 12:27
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Deloitte Kanada Teknoloji, açıklamasında görüşlerine yer verilen Kanada Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Araştırma Direktörü Duncan Stewart, teknoloji şirketlerinin gelecek dönemde metaversede var olabilmek için milyarlarca dolarlık yatırımlar gerçekleştireceğini ifade etti.

Stewart, metaverse evreninde yer almak isteyen firmaların fırsatı değerlendirmek için 2025’e kadar pazara yatırım yapmaları gerektiğine işaret etti.

Stewart, yatırım bankalarının tahminlerine göre metaversenin firmalar için 8 trilyon dolarlık fırsat barındırdığını ve metaversenin insanların aklındaki kavramdan henüz çok uzak olduğunu vurguladı.

Halen birçok firmanın metaversenin parçası olmak için iş birlikleri ve ortaklıklara gittiğini hatırlatan Stewart, "Şu anda milyonlarca insanın avatarlarıyla yer aldığı, oyun oynadığı, yeni arkadaşlar edindiği, partilere ve konserlere gittiği, alışveriş ve ticaret yaptığı çok sayıda sanal dünya bulunuyor. Bunların büyük kısmını oyun uygulamaları oluşturuyor. Ancak satın alınan avatarlar, ürünler, hizmetler ve üye olunan sosyal gruplar bu oyun uygulamalarının ‘kapalı bahçelerinde’ hapis durumda." değerlendirmesinde bulundu.

ABD’li yazar Neal Stephenson’ın 1992 tarihli "Snow Crash" kitabında ilk kez tarif ettiği "sanal evren = metaverse" kavramına uymadığını, zira bu evrende insanların bir noktadan başka bir noktaya, yanlarındaki her şeyle birlikte kolayca geçebildiklerini hatırlatan Stewart, "Dolayısıyla şu anda düşünülen anlamda bir metaverse yerine bir grup 'miniverse' (ufak evren) mevcut." ifadelerini kullandı.

"2025’e kadar harekete geçmeyenler çok geç kalmış olacak"

Stewart, teknoloji firmalarının bu yıldan itibaren metaverseyi geliştirmek için milyarlarca dolarlık yatırım gerçekleştireceğini ifade ederek, "Sadece Facebook, yeni adıyla ‘Meta’, AR ve VR donanımlarını üretmekle görevli metaverse bölümünün bulunduğu Facebook Reality Labs’e bu yıl en az 10 milyar dolar harcamayı planlıyor." ifadelerini kullandı.

Stewart, metaversede yer almak isteyen firmaların öncelikle sanal evrendeki fırsatları izleyip denemelerde bulunmaları gerektiğini, bu kapsamda çalışanlarını metaverseye hazırlamalarının da önemli olacağını belirtti.

Teknoloji, medya ve telekom firmaları bu yıldan itibaren metaversede nelere yatırım yapacaklarına karar verip harekete geçmelerinin önemine değinen Stewart, "Şu an geç olmasa da 2025’e kadar harekete geçmeyenler çok geç kalmış olacak." açıklamasında bulundu.

Stewart son olarak yasal otoritelerin metaversenin başta 18 yaş altı grup olmak üzere herkes için daha güvenli hale getirilmesi adına gereken tüm düzenlemeleri bir an önce hazırlaması gerektiğini söyledi.

Stewart, para birimi, vergilendirme, kara para aklama, içerik düzenleme, sansür gibi pek çok konuda kapsamlı yasal düzenlemeler getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  bu firmarin hepsi keşke o metaverse dedikleri şeyin içine gömülse, 8 degil 80 trilyon kazansa, ama Doğal insanliği bir rahat biraksalar da kurtulsak bu teknojik gelismelerden...
  Cevapla
 • Muro 3 ay önce Şikayet Et
  Bir gözlük tak saçma sapan hareket yap deli gibi zaten sokak da yeteri kadar deli manyak var bir de bu deliler cıktı bir akıllı bir şey buluyor sonra delilerin parasını topla
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Metaverse dedigi bilgisayar oyunu icinde karakterlerin etrafta gezinmesi. Zaten internet var. ne gerek var kafama koca cihazi takipta etrafta dolanmaya. Bos is. Zukenberg ortaya atti diye illa tutacak diye birsey yok. Google glassida ortaya attilar tutmadi kayboldu gitti. O hesap ben etrafimda ilgi alaka duyani duymadim. Turk yatirimcilardan baskada arazi alani yok sacma sapan oyun platformlarindan. Bir iki seneye insanlar ilgi gostermeyincede unutulur.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bedelli askerlik ücreti belli oldu
Terör örgütü PKK/YPG destekçisi milletvekilinden, İsveçli Bakan hakkında suç duyurusu