Rus yatırımcılar Mersin ve Alanya’daki konutlara yoğunlaştı

Yabancı girişimcilerin gayrimenkul danışmanlığını yapan Devlet Turkmen, Rus yatırımcıların bu sene Mersin ve Alanya’da gayrimenkul alımına yoğunlaştığını söyledi.

Rus yatırımcılar Mersin ve Alanya’daki konutlara yoğunlaştı
Rus yatırımcılar Mersin ve Alanya’daki konutlara yoğunlaştı
GİRİŞ 13.05.2022 11:53 GÜNCELLEME 13.05.2022 11:53
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yabancı turistlerin Türkiye’de konut alımında başvurduğu kişilerin başında gelen gayrimenkul danışmanı Devlet Turkmen, son dönemdeki Ukrayna-Rusya savaşını değerlendirip yabancıların bu seneki gözde illeri ile ilgili bilgi verdi. Konut fiyatlarının yabancılar açısından pek çok ülkeye göre daha avantajlı olmasından dolayı turistlerin Türkiye’yi tercih ettiğini belirten Turkmen, konum olarak da Akdeniz’in ilk sırada olduğunu kaydetti.

Devlet Turkmen, "Rusya-Ukrayna arasındaki savaş birçok kişinin ülkelerini terk etmesine neden oldu. Türkiye’nin de en çok turist ağırladığı bu iki ülkedeki yabancılar da ülkemizden ev bakmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda da olan talep bu yıl en üst seviyeye çıkmış durumda. Bunun en önemli nedenleri arasında Türkiye’nin turistik konumu geliyor. Diğer bir önemli durum ise konut fiyatları yabancılar açısından diğer ülkelere oranla daha çok avantajlı. Bu avantaj, konut fiyatlarındaki son dönem artışlarına rağmen sürüyor. Müşterilerimizle konuşuyoruz, neden Türkiye’yi tercih ettiklerini öğrenmek istiyoruz, aldığımız cevapların neredeyse tamamı Türkiye şartlarının kendileri için uygun olması. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar elbette geçicidir, hükümetimizin attığı kararlı adımların meyvelerini çok yakın zamanda alacağız. Biz de elimizden geldikçe Türkiye’ye döviz girdisi sağlamaya çalışıyoruz. Bu sene Rus yatırımcılarının çoğu Mersin ve Alanya’da konut alımına yoğunlaştı. Ege Bölgesi de tercihleri arasında tabi, biz Rus ve Ukrayna’dan gelen turistleri ağırlamaya devam ediyoruz. Türkiye konumu itibari ile birçok ülkeyi geride bırakıyor. Şartların da onlara göre uygun olması, ilk tercihin Türkiye olmasını sağlıyor" dedi.

SAVAŞ İKİ ÜLKEYİ DE OLUMSUZ ETKİLEDİ

Rusya-Ukrayna arasında Şubat ayından beri devam eden savaşın her iki ülkeyi de olumsuz etkilediğini vurgulayan Devlet Türkmen, “Türkiye’yi en çok ziyaret eden yabancı turistler Ukrayna ve Rusya’dan geliyor. Son dönemlerde Ukrayna’da yaşayan vatandaşlar savaş nedeni ile ülkelerini terk etmeye başladı, Rusya halkı da tedirgin. Hal böyle olunca tatili düşünecek insan sayısı da azalıyor. Biz elimizden geldiği kadarıyla yatırımcıları Türkiye’ye çekip daha fazla dövizin ülkeye girmesini sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • BÜLENT 1 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyeye dışarda çokda sıcak bakmamak lazım ileride kuraklıkdan dolayı büyük göçler türkiyeye olabilir gelenleri suriyede istikrar olunca geri gönderilmeli.
  Cevapla
 • Abdurrahman Er 2 hafta önce Şikayet Et
  Ne evim var ne çatım
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Saçma bakış açısı
  Cevapla
 • uyaniş 2 hafta önce Şikayet Et
  dikkat.ruslarin bir hedefi var.bazı ilerimizi savaşıp ele geçırmek ordan da metsin limanına inip deli petro nun vasıyetını yerine getirip akdenize inmek
  Cevapla
 • DAYI 2 hafta önce Şikayet Et
  yabancıya satış yasaklansın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye yeni harekata hazırlanıyor! Rusya'dan destek mesajı
Başkan Erdoğan: 15 dakika geç kalsaydım, karşınızda olmayacaktım