Yeni otopark yönetmeliği Resmi Gazete' de yayınlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı otopark yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Bakanlığın yapmış olduğu düzenlemeler bugün yayınlanan resmi gazetede yerini aldı.

GİRİŞ 16.06.2022 11:35 GÜNCELLEME 16.06.2022 11:58
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının otopark yönetmeliğinde yaptığı değişiklik resmi gazete yayınlandı.

Yeni yönetmeliğe göre, otopark yeri için 1000 metre kuralı izdüşümü olarak 1500 metreye, yürüme mesafesi olarak ise 2000 metreye çıkarıldı, bölge otoparkı bedeli ödemesi 18 aydan 36 aya kadar uzatıldı. 250 metrekareden küçük parsellerdeki riskli yapıların yerine yapılacak yapılar için yüzde 25 bedel ve yol üstü geçici parklanma ile iskân verilebilmesi kuralı da 1 Temmuz 2023 tarihine kadar 350 metrekareye kadar genişletilebilecek.

Yeni yönetmelikte mesafe kuralını değiştiren bakanlık teknik gerekçelerle parselinde otopark yapılamayan yapılarda parsel dışı otopark yeri için azami mesafede geçerli olan 1000 metre kuralını, izdüşümü olarak 1500 metreye, yürüme mesafesi olarak ise 2000 metreye çıkardı. Böylece daha geniş bir alandan otopark temin edilebilmesi sayesinde otopark yapılma imkânları artmış oldu.

UYGULAMADA KOLAYLIK SAĞLANDI

Otopark bedeli alındıktan sonra 3 yıl içinde bölge otoparkı yapılma kuralı da 5 yıla çıkarıldı. Belediyelere kolaylık sağlandı.
Ödemede kolaylığı sağlamak için de değişikliğe giden bakanlık bölge otoparkı için alından yüzde 25’lik ilk ödeme haricindeki kalan yüzde 75’lik bedelin ödenme süresini iskân tarihini geçmemek kaydı ile 18 aydan 36 aya çıkardı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DE OTOPARKLAR İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK

250 metrekareden küçük parsellerdeki riskli yapıların yerine yapılacak yapılar için yüzde 25’lik bölge otoparkı bedeli alınması ve bölge otoparkları yapılıncaya kadar idaresince geçici yol üstü geçici parklanma yöntemi ile iskân verilebilmesi kuralı da 1 Temmuz 2023 tarihine kadar 350 metrekareye kadar genişletilebilecek. Bu sayede dönüşümde küçük parsellerde otopark yapımı daha da kolaylaşmış olacak.

Dükkân ve mağaza kullanımlarında ise her 40 metrekare yerine her 50 metrekare için 1 otopark düzenlenecek. Sit alanlarında belediyelere bu miktarı 60 metrekareye kadar çıkarabilme yetkisi de verilerek, sit alanlarındaki ruhsat işlemlerinde de kolaylık sağlanacak.

KAYNAK: HABER7
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 16
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Yeni yapılan bahçelievler fizik tedavi hastanesinin altı devasal oto park olabilirdi hem hastalar için ve civarda oturan sakinler içinde oto park sorunu çözülürdü yeni kentsel çözüme giren okul camilerin altıda oto pak olabilir saygılar
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Sayın yetkililer : yeni yapılan hastanelerin altı okulların altı camilerin altlarını niye oto park yapılmıyor
  Cevapla
 • Şakir 5 ay önce Şikayet Et
  Çevre bakanlığı bisiklet parkı ve yolları için kanun çıkartmalı.
  Cevapla
 • Yazıcı 5 ay önce Şikayet Et
  Eminim ki ...tahhitler bununda bir kılıfını bulurlar. Ankara Yenimahalle de güya kapalı otoparkimiz var planda ama kılıfına uydurulmuş ve şuan dükkan olarak kullanılıyor. Yikim kararını da takan bir belediye yok.
  Cevapla
 • hhüseyin 5 ay önce Şikayet Et
  Binaya otopark yaptırmayana ruhsat verilmemeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika petrol kararı! Dünyada yeni kriz yolda! Akaryakıt fiyatları artabilir
 Yunanistan çalkalanıyor! Miçotakis zor durumda! Şimdi de Genelkurmay Başkanı...