Yargıtay'dan metrekare hilesi yapanlara kötü haber: Cezayı onadı

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, Adana'da rezidans inşaatında taahhüt ettiği metrekareye uymadığı iddiasıyla yerel mahkemenin müteahhitlik firmasına verdiği 195 bin liralık cezayı onadı.

Yargıtay'dan metrekare hilesi yapanlara kötü haber: Cezayı onadı
Yargıtay'dan metrekare hilesi yapanlara kötü haber: Cezayı onadı
GİRİŞ 05.07.2022 09:06 GÜNCELLEME 05.07.2022 09:06
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

U.Ç. merkez Seyhan ilçesi Gürselpaşa Mahallesi'nde inşaat sırasında aldığı dairelerin hem küçük olduğu hem de balkonun yatak odasına dahil edildiğini ileri sürerek, "ayıplı ürün satışı" gerekçesiyle konuyu Adana 2. Tüketici Mahkemesine taşıyıp dava açtı.

Mahkeme, değerlendirmeye aldığı dosyayı 2019 yılında karara bağladı.

Kararda, müşteki U.Ç'nin 2014'te bir müteahhitlik firmasının yapacağı rezidanstan brüt 200 metrekare olan 2 daire almaya karar verdiği, 4+1 iki daireye 560 bin lira ödediği ancak inşaat sırasında dairelerin hem küçük hem de balkonlarının yatak odasına dahil edildiğinin anlaşıldığı bildirildi.

Mahkemenin şikayet üzerine bilirkişi atadığı ve gelen raporun müştekiyi doğruladığı belirtilen kararda, şu ifadeler yer aldı:

"Bilirkişi raporuna göre dairelerin büyüklüğünün sözleşmede belirtilenin aksine brüt 117,44 metrekare, net 76,59 metrekare olduğu, balkonların kapatılarak ruhsata aykırı şekilde oda yapıldığı, odaya yatak odasından geçildiği, odaların giriş kapılarının bağımsız olması gerektiği, sözleşmede 4+1 olarak belirtilen dairelerin 3+1 olduğu, dairelerin ayıplı bulunduğu ve her iki dairenin ayıp bedelinin 135 bin 114 lira olduğu tespit edilmiştir."

Kararda, imar planına da uyulmadığı bilgisine yer verilerek, "İlgili müteahhitlik firmasının bilirkişi raporundaki bedeli, faiziyle birlikte 195 bin lira olarak müşteki U.Ç'ye ödemesine karar verilmiştir." denildi.

Müteahhitlik firmasının karara itiraz başvurusunu değerlendiren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, mayıs ayında yerel mahkemenin verdiği 195 bin liralık tazminat kararını hukuka uygun buldu.

KAYNAK: AA
Yahya Gür Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Yahya Gür
YORUMLAR 5
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  5 tmilyonluk daire 10 daire varsa 500 milyon lira yapar. 195 bin lira ceza wc parasıdır. Adam daire başı garajı 5000 lira verir dükkana çevirir. 2 milyon kar yapar. Biz bu kanunlarla bir arpa boyu yol alamayız.Önüne gelen müteahhit.
  Cevapla
 • Remzi Aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Mütaahhit bu karara zil takıp oynamıştır.bu gün o daireleri 4 katı fiyata satar.
  Cevapla
 • haci 1 yıl önce Şikayet Et
  Cezalar caydırıcı değil
  Cevapla
 • MiSaFiR 1 yıl önce Şikayet Et
  Müteahhite verlen "Para Cezası"nın GÜCÜ ÇOK DÜŞÜK !!! Emsal teşkil edebilecek durumu bile YOK...
  Cevapla
 • İSTANBULLL 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha Ne hileleri var; Metrekare tutsun diye yandaki dar arsayı alıp, diğer tarafa 12 13 katlı bina dikiyorlar. Bina yaptıkları alan için ruhsat alamazlar aslında. Marmaray Mustafa Kemal durağı karşısındaki gibi, yeni başladılar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
MGK bildirisi: İsrail suçlarının neticeleri ile yüzleşecek!
PKK destekçisi Chakar'ın elini öpen Özgür Özel, bunu da yaptı! Yeni skandal...