Meta en az 7 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor

Şirket içindeki bir yönetici Bussiness Insider'a Meta'nın personel sayısını yüzde 10 oranında azaltacağını söyledi. Meta bu hedefi doğrultusunda en az 7 bin çalışanını işten çıkarmış olacak.

Meta en az 7 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor
Meta en az 7 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor
GİRİŞ 26.07.2022 14:02 GÜNCELLEME 26.07.2022 14:03

Meta, şirketin performans beklentilerini önemli ölçüde artırmak amacıyla yetersiz kalan personelini işten çıkarmaya hazırlanıyor. Bir şirket yöneticisi Business Insider'a Meta'nın (eski adıyla Facebook), yüzde 10 oranında personeli işten çıkaracağını söyledi.

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, geçen ay çalışanlarla bir araya geldiği etkinlikte şirketin "yakın tarihte gördüğü en kötü düşüşlerden birini" yaşadığını söylemişti. Zuckerberg'in bu açıklamasından sonra şirket tarafından yapılan başka bir açıklamada da işe alımların yaklaşık yüzde 30 oranında azalttığını duyurulmuştu.

CEO, Meta'nın çalışanlarından beklentilerini artıracağını ve onlara daha agresif hedefler verileceğini de söylemişti. Ayrıca "Sanırım bazılarınız buranın size göre olmadığına ve kendi seçimimin benim için sorun olmadığına karar verebilir. Gerçekçi olmak gerekirse muhtemelen şirkette burada olmaması gereken bir sürü insan var" sözleriyle işten çıkarmaların olacağının sinyalini daha önceden de vermişti.

Dünya ekonomisinde resesyon kaygısı! Microsoft aktif iş ilanlarını yayından kaldırdıDünya ekonomisinde resesyon kaygısı! Microsoft aktif iş ilanlarını yayından kaldırdı

Daha sonra Meta yöneticilerden Maher Saba, liderlere ekiplerindeki "kötü performans gösterenlere" işten çıkarılmasını talimatını vermiş ve yöneticilerden "desteğe ihtiyacı olan" kişilerin belirlemesini istemişti. Saba'nın İfadelerinden işten çıkarmak için kötü performans sergileyen ya da işten çıkartıldığında zor durumda kalmayacak kişilerin seçileceği anlaşılmıştı

META'NIN İŞTEN ÇIKARTACAĞI KİŞİ SAYISI İLK KEZ ORATAYA ÇIKTI

Meta tarafından Nisan ayında yayınlanan bir raporda toplam çalışan sayısı 77 bin 800 olarak açıklanmıştı. Bu Meta yüzde 10 oranında personel sayısını azaltma yoluna giderse en az 7 bin kişinin işten çıkarılacağı anlamına geliyor.

Bazı çalışanlar, şirketin düşük performans gösterenleri tespit etme çalışmalarını ve yaklaşan işten çıkarmaları "cadı avı" olarak nitelendirdi. 

Meta henüz toplu işten çıkarmalara başlamadı. Ancak ABD'deki resesyon kaygısı ve şirketin rakiplerine kıyasla geride kalması Meta'da işten çıkarmaların çok da uzak olmadığını gösteriyor. 

KAYNAK: BUSİNESS INSİDER
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: İstanbul dahil 45 il için sarı kodlu uyarı! Şiddetli olacak
Kiralık evlere yeni uygulama: 500 bin TL ceza gelebilir