Ticaret Bakanlığı'ndan otomobilde fahiş fiyat incelemesi

Bakan Muş, Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu'ndaki Gong Töreni'ne katıldı, ardından kentteki bir otelde düzenlenen "Türkiye İhracat Seferberliği" programına iştirak etti.

GİRİŞ 03.08.2022 17:04 GÜNCELLEME 03.08.2022 17:04
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Otomotivde vatandaşların, özellikle bayilerin araçları galerilere sattığı ve galerinin de afaki fiyat istediği yönünde iddialar var. Bununla alakalı çalışmamız var. Bir bayi, galeri ile iş birliğine girip normalin ötesinde fiyat ürettiğini tespit edersek ona göre uygulamamız olur" dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş

Burada yaptığı konuşmada tahıl koridoru anlaşmasına değinen Muş, Türkiye'nin girişimleriyle BM gözetiminde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği sayesinde bu sorunun çözüme ulaştığını söyledi. Bakan Muş, "Burada 25 milyon ton civarında bir tahılın olduğu ve yeni mahsulün geleceği dikkate alındığında, özellikle arz güvenliği konusunda ciddi bir sorun aşılmış olacak. Türkiye'nin tahıl ambarı olan Konya'dayız. Türkiye buğday ithal ediyor ama Türkiye ithal ettiği buğdayı işliyor ve Türkiye dünyanın en büyük un ihracatçısı. En önemli makarna üreticisi. Bunu aslında bir ham madde olarak kullanıyor." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN KENDİ ARZ GÜVENLİĞİNDE ÇOK BÜYÜK BİR SIKINTI YOK"

Bakan Mehmet Muş, Türkiye'nin tükettiği kadar üretimi olduğunu, bazı eksikliklerin ise giderilmeye çalışıldığını belirtti.

Türkiye'nin kendi arz güvenliğinde çok büyük bir sıkıntısının olmadığını vurgulayan Muş, şöyle devam etti: "İhracatımızla alakalı bu koridorun açılmasıyla beraber ihtiyaç duyulan ham madde gelecek. Türkiye, işleyeceği bu ham maddeyle beraber bu dünyadaki oluşabilecek olan arz sıkıntısını bir anlamda da ihracatçı ülke olarak gideren ülkelerin başında gelecek. İkinci konu, bizim buradaki ticari gemilerimiz şu an peyderpey oradan çıkmaya başladılar. Aynı şekilde farklı ülkelerin de gemileri var. Onlar da bu koordinasyon merkezinden ayrılıyorlar. Bizim de bakanlık olarak görevlendirdiğimiz personelimiz orada."

Bakan Muş, koordinasyon merkezinin, bütün dünyadan gelecek gemilerin koordinasyonunu sağladığını dile getirdi.

Tahıl koridoru açılmadan önce çeşitli ülkelerin ticaret bakanlarıyla görüşmeler yaptıklarını söyleyen Muş, şunları kaydetti:

"Bir ülkenin ticaret bakanı beni çok etkilemişti. 5 defa bu koridorun açılıp açılmayacağını sordu. Çünkü ihtiyacı var. İthal etmek durumunda. Dolayısıyla bugün belki çok farkına varamıyoruz ama bir problem çıktığı zaman, bir felaket çıktığı zaman daha gözle görülür oluyor.

Koridorun çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve uluslararası gıda fiyatlarını da aşağı yönlü etkileyeceği beklentisi içindeyiz. Çünkü bu koridorun imzalanması bile yukarı doğru gidişi kesti ve şimdi yavaş yavaş piyasa fiyatlarında bir rahatlamanın söz konusu olduğunu göreceğiz."

"OTOMOTİV SATIŞLARINI İNCELİYORUZ"

Bakan Muş, otomotiv satışlarıyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Otomotivde vatandaşların, özellikle bayilerin araçları galerilere sattığı ve galerinin de afaki fiyat istediği yönünde iddia var.

Bununla alakalı çalışmamız var, bir bayi galeri ile iş birliğine girip normalin ötesinde fiyat ürettiğini tespit edersek ona göre uygulamamız olur, atılacak adımlar yönetmelik var. Hepsini inceliyoruz."

KAYNAK: TRT HABER
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 73
 • Osmanlı çocuğu 6 gün önce Şikayet Et
  Araba alamıyoruz ne fiyatlar lütfen reise söyleyin bu işi ancak o çözer. Altında çalışan lar çözüm üretemiyor lar
  Cevapla
 • Suad 1 hafta önce Şikayet Et
  Atı alan üsküdarı geçti. Biraz çevik davranın. Kaç sene oldu kaç sene.
  Cevapla
 • Reise tüyo 1 hafta önce Şikayet Et
  stok ve karaborsaya yol verene benden oy yok,ya düzeltirsiniz yada sonuçlarına katlanırsınız.
  Cevapla
 • Basiret 1 hafta önce Şikayet Et
  Bırakınız yapsınlar, bırakınız etsinler.
  Cevapla
 • emekçi 1 hafta önce Şikayet Et
  Otomotiv sektöründe bu vergi sistemine geçmeden önce ne stokçuluk nede karaborsa vardı,tüm olan bitene devlet neden oldu ve hala düzeltmediler,reis sen bizdenmi oy alacaksın yoksa bu stokçulardanmı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Süleyman Soylu rakamlarla anlattı... CHP'nin yalanı elinde patladı
Bakan Kurum duyurdu: Bu proje Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak