Belediyelerden kiracılara ücretsiz avukat desteği

Yargının kilitlenmesine, kiracıların mağduriyetine yol açan ev sahibi kiracı anlaşmazlıklarında belediyeler kiracıların hukuki mücadelesine destek verecek.

Belediyelerden kiracılara ücretsiz avukat desteği
Belediyelerden kiracılara ücretsiz avukat desteği
GİRİŞ 06.08.2022 10:13 GÜNCELLEME 11.08.2022 14:11
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Şenay Araç Demir,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a  kiracıların yüzde 25’in üzerinde zam yapmamasını, bunun üzerinde zam yapanlara karşı verecekleri hukuki mücadelede kiracıların yanında olacaklarını söylediğini aktardı.

Fahiş kira artışları ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirirken, hükümetin kiralara yüzde 25 zam sınırına kimi ev sahiplerinin uymak istememesi mahkemelerin de iş yükünü artırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katıldığı bir etkinlikte kiralara yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacağını tekrar hatırlatırken, kiracıların bunun üzerindeki zam taleplerini karşılamaması gerektiğini söyledi.

Şenay Araç Demir

BELEDİYELERDEN ÜCRETSİZ AVUKAT DESTEĞİ

Bakan Murat Kurum’un açıklamayı yaptığı Bağcılar Belediyesinin Yüz Yüze 100 Gün etkinliğine katılan İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Araç Demir, toplantıda ev sahipleri ile kiracıların yaşadığı sorunların konuşulduğunu belirterek, toplantıyla ilgili şu bilgiyi paylaştı:

“Toplantıda Bakan Murat Kurum’a ‘yüzde 25 olarak belirlenen kira artışını bazı mülk sahipleri uygulamıyor, zorluk çıkartıyor’ bununla ilgili bir düzenlemeniz olacak mı’ şeklinde bir soru yöneltildi. Bunun üzerine sayın Bakanımız ‘Kira artışında ev sahiplerine yüzde 25 artışı yapın, hesaplarına parayı yatırın, bunun üzerinde kimse artış yapamaz. zorluk çıkartırlarsa sizi evden çıkartmak isterse kaymakamlığa gidin şikayette bulunun. Belediyelerimiz bu tür durumlarda ücretsiz avukat desteği verecek. Kiracılar bu konuda haklarını bilsin yüzde 25’ten fazla artış yapmasın’ uyarısında bulundu”

MAHKEMELER KİLİTLENDİ

Hükümetin açıklamaları ile kiracının yanında olduğunu gösterdiğini aktaran Şenay Araç Demir, son uygulama ve projelerin de önümüzdeki dönemde kiraları düşürmede etkili olacağına inandıklarını açıkladı. Belediyelerin de ücretsiz avukat desteği vererek  kiracıların hukuki mücadelesine katkı sunmasının anlamlı olduğunu belirten Şenay Araç Demir, “Şimdi görev, ev sahiplerine düşüyor. Fahiş artış talepleri hem mahkemelerin iş yükünü artırıyor, hem de enflasyonu körüklüyor ki bu durum sonradan ev sahiplerinin bütçesini de sarsıyor.  Enflasyonun çok üzerinde yapılan artışlar dar gelirli kiracıları zorlarken, sulh hukuk mahkemelerinin ve icra mahkemelerinin dava yükünün neredeyse yüzde 40'ını kiracı mal sahibi davaları oluşturuyor. Mahkemelerde en erken duruşma tarihi 2023 yılına veriliyor. Herkesin elini başına koyup konuyu bir kez daha düşünmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  Avukat yerine kiralık ev verseler daha iyi olur.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  belediyeler tüm emlak sitelerini tek tek tarayıp fahiş fiyata satılan konutların emlak rayiç bedellerini sitelerdeki bedellere güncellesin. böylece daha fazla kaynak elde ederler. tek yapmaları gereken bir birim kurup inceleme yapmak. yetkileri var. oradaki rakamlar direk olarak emlak tahakkuk bildirimi olarak kabul edilebilir. delilli ispatlı.
  Cevapla
 • Ankara 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben bir kiracı olarak bu kesin kararlarından ötürü Devletimizin yöneticilerine minnettarım
  Cevapla
 • Boşnak 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlar ancak kardeştirler,herkes birbirine karşı insaflı olsun.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası anketi yayımlandı: İşte yıl sonu dolar ve enflasyon tahmini
Türkiye'nin en çok satan SUV'larından! 400 milyon euro yatırımla artık yerli oldu