Dünya devi Huawei'nin Türkiye planı! Resmi açıklama geldi

Çinli teknoloji devi Huawei'nin Türkiye planını Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao, açıkladı. Yao, "Huawei'nin Türkiye'de üretim yapmasını Türkiye'ye geldiğim ilk günden itibaren planlamaya başladık" dedi.

Dünya devi Huawei'nin Türkiye planı! Resmi açıklama geldi
Dünya devi Huawei'nin Türkiye planı! Resmi açıklama geldi
GİRİŞ 29.09.2022 16:03 GÜNCELLEME 29.09.2022 16:03
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao, Türkiye’de üretim yapma planlarına ilişkin, "Huawei'nin Türkiye'de üretim yapmasını Türkiye'ye geldiğim ilk günden itibaren planlamaya başladık. Aday lokasyon olarak bazı yerleri ziyaret ettim. Bu konuda analizler de yapıyoruz. Zamanı geldiğinde ve yol haritamız da hazır olunca, gelecekte burada üretim merkezi kuracağımızı düşünüyorum." dedi.

Yao, Huawei'nin Türkiye'de üretim ve yatırım planlarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Yaklaşık bir buçuk yıldır Türkiye’de görevde olduğunu ve burada bulunmaktan mutlu olduğunu dile getiren Yao, Türkiye’den önce Avrupa’da da çalıştığını ve Türkiye’yi, Avrupa ve Asya’nın bir karışımı olarak gördüğünü söyledi.

Türkiye’de iş yapıyor olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Yao, "Çünkü, Türkiye, Huawei cihaz iş biriminde ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Burası büyük bir ülke. Ayrıca Huawei olarak tanıttığımız ürünlerin, Türkiye'de büyüyen çok iyi işlerimizin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Yani temelde, Türkiye genelindeki işlerden çok memnunum." diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE YATIRIMA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye’de yatırım planlarına değinen Yao, "Yatırım konusunda size iki örnek verebilirim. Birincisi, Türkiye'deki işimiz istikrarlı ve pazarlama ve perakende yatırımlarımıza da üst düzeyde devam edeceğiz. Tam olarak rakam veremem ama size söyleyebileceğim şu ki; son birkaç yıldır pazarlama ve perakende açısından Türkiye'ye çok büyük bütçe ayırıyoruz." ifadelerini kullandı.

İkinci olarak Huawei Grubu'nun küresel anlamda Türkiye'ye de yoğun yatırım yaptığına dikkati çeken Yao, "Örneğin 12 yıl önce burada Türkiye'de bir AR-GE merkezi kurduk. Bu merkezde 1.000'den fazla çalışanımız var. Son 12 yılda Türkiye AR-Ge merkezine 200 milyon dolardan fazla yatırım yaptık ve yatırıma devam edeceğiz. Her yıl Türkiye'ye çok yatırım yaptık çünkü Türkiye'nin bizim için çok önemli bir ülke olduğuna inanıyoruz." dedi.

"TÜRKİYE'DE ÜRETİM İÇİN ADAY LOKASYON OLARAK BAZI YERLERİ ZİYARET ETTİM"

Allen Mao, Türkiye’de üretim planları olup olmadığı yönündeki bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Huawei'nin Türkiye'de üretim yapmasını Türkiye'ye geldiğim ilk günden itibaren planlamaya başladık. Aday lokasyon olarak bazı yerleri ziyaret ettim. Bu konuda analizler de yapıyoruz. Zamanı geldiğinde ve yol haritamız da hazır olunca, gelecekte burada üretim merkezi kuracağımızı düşünüyorum. Bunu yaparsak, Türkiye'den diğer Avrupa ülkelerine de ürün satışı mutlaka yapacağız. Türkiye'nin jeopolitik konumunu biliyoruz. Bunu değerlendiriyoruz ve gelecekte bir eylem planı olacağını düşünüyorum."

Türkiye’deki akıllı saat kategorisinde birinci sıraya yerleştiklerini ve pazar paylarını her kategoride artırmayı hedeflediklerini belirten Yao, ilerleyen dönemde Türkiye’de akıllı televizyon satışına da başlayabileceklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 22
 • Eyyup yil 1 ay önce Şikayet Et
  Daha Huawei celia asistanın Türkçe çevirisini yapamadınız. Ne diyorsunuz
  Cevapla
 • Yusuf Erdem 1 ay önce Şikayet Et
  Geliştirilme aşamasında şuan
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Neden??? Cunku iscilik UCUZ… Kara kasimiza kara gozumuze gelmiyorlar. Gelsinler tabi istihdam olusur, rakebet olur.
  Cevapla
 • Muğlalı 1 ay önce Şikayet Et
  Çinliler sakın, zararsız insanlar, buyursunlar yatırım yapıp istihdam sağlasınlar, kiyimizda beraber askeri tatbikat yapalım.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Abd ve ab den iyidirler zarar gelmez rahat ol
  Cevapla
 • Paşa M. 1 ay önce Şikayet Et
  Ispiyonculuğa dikkat. Bu şirket Çin devleti demek. Yani yarı işçileri casus. Tedbirler alınsın. Bir fikir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Akar: 13 terörist etkisiz hale getirildi
İşte Türkiye'nin beyaza bürünen illerinden kar manzaraları