Yerli üretim İMECE ve TÜRKSAT 6A uydusu Cumhuriyet'in 100'üncü yılında fırlatılacak

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A ile ilk yerli gözlem uydusu İMECE, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında fırlatılmaya hazırlanıyor.

Yerli üretim İMECE ve TÜRKSAT 6A uydusu Cumhuriyet'in 100'üncü yılında fırlatılacak
Yerli üretim İMECE ve TÜRKSAT 6A uydusu Cumhuriyet'in 100'üncü yılında fırlatılacak
GİRİŞ 07.10.2022 16:10 GÜNCELLEME 07.10.2022 17:14
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

TÜBİTAK'tan, Dünya Uzay Haftası dolayısıyla yapılan açıklamada, Türkiye'nin 2001 yılında başlayan yerli uydu üretiminin başarıyla sürdüğü, iki uydu için de projede son aşama olan "uçuş modeli testleri"nin devam ettiği belirtildi.

TÜBİTAK'ın Türkiye'nin uydu tarihini yazmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, ilk uydu BİLSAT'ın yurt dışında bir firmayla TÜBİTAK UZAY tarafından teknoloji transferi yoluyla üretildiği kaydedildi.

Açıklamada, 2003'te yörüngede yerini alan ilk elektro-optik yer gözlem uydusu BİLSAT'ın 3 yıl hizmet ettiği hatırlatılarak, şu bilgiye yer verildi:

"BİLSAT Projesi’nden kazanılan deneyimlerle 2004-2011 yıllarında Türkiye’nin ilk yerli yer gözlem uydusu RASAT geliştirildi. 2011 yılında yörüngesine fırlatılan uydunun tasarım ömrü 3 sene olmasına rağmen 11 yıl boyunca görevine devam etti. TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanan, üretilen ve test edilen yüksek performanslı uçuş bilgisayarı, X-bant verici ve gerçek zamanlı görüntü işleme ekipmanlarıyla yer istasyonu yazılımları RASAT Projesi'nde başarılı şekilde kullanılarak uzay tarihçesi kazanıldı. Böylelikle TÜBİTAK UZAY sadece sistem seviyesinde değil, alt sistemler kapsamında da yetkinliğini ortaya koyarak, Türkiye'de uzay alanında Teknoloji Hazırlık Seviyesi 9'a ulaşan tek kurum haline geldi. RASAT uydusu ile fırlatılmasının 11'inci yılı olan 2022'de irtibat kesildi."

HEM İMECE HEM TÜRKSAT 6A, 2023'TE FIRLATILACAK

RASAT uydusu ile edinilen tecrübeyle GÖKTÜRK-2 Projesi'nin başlatıldığı ifade edilen açıklamada, GÖKTÜRK-2'nin aktif olarak yörüngede görevine devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, milli ve yerli olarak gerçekleştirilen bu iki uydu projesinin, Türkiye'nin uzay alanında farkındalığının artmasına çok büyük katkı sağladığına ve yeni uydu projelerinin önünü açtığına dikkati çekilerek, "İMECE ve TÜRKSAT 6A uyduları için geri sayım başladı. TÜBİTAK UZAY tarafından üretilen Türkiye'nin ilk yerli ve milli metre altı çözünürlüğe sahip yer gözlem uydusu olan İMECE'nin 2023 yılında 5 yıl tasarım ömrüyle yörüngesinde göreve başlaması hedefleniyor. İki uydu için de projede son aşama olan uçuş modeli testleri devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

TÜRKSAT 6A uydusunun da TÜBİTAK UZAY önderliğinde TUSAŞ, ASELSAN ve C-Tech ortaklığıyla üretildiği belirtilen açıklamada, 15 yıl tasarım ömrü olan uydunun da 2023 yılında yörüngesine fırlatılmasının hedeflendiği aktarıldı.

"2023 GÖKBİLİM VE UZAY AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR YIL OLACAK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'ün gökbilim ve uzay açısından çok önemli ve heyecanlı bir yıl olacağını belirtti.

TÜBİTAK'ın koordinasyonunda iki uydunun uzaya fırlatılacağını kaydeden Mandal, "Bizim yerli ve milli diye ifade ettiğimiz kendi gözlem uydumuz İMECE, 2023'ün ocak ayında, yine haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A da 2023'ün ikinci yarısında uzaya fırlatılacak. Ayrıca bir uzay yolcumuz 2023'te uzaya gidecek" ifadelerini kullandı.

2023'ün Türkiye'nin artık "Uzayda varım" dediği bir yıl olacağını vurgulayan Mandal, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Milli Uzay Programı'mız doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 14
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  internet çağındayız 16 milyon internet abonesi var sadece 3 milyonunda fiber var gerisi bakır altyapı. 10 yıl önce yapılması gereken yatırımları daha yeni yeni yapıyoruz çok geriden geliyoruz. hala internetlerde limitleme var yükleme hızları altyapı yeterli olduğu halde şırıngayla veriliyor. telekom bide utanmadan milyarlarca lira kar açıklıyor.
  Cevapla
 • Kadikoylu 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olarak çok acil kıtalar arası balistik füzeler üretmek zorundayız
  Cevapla
 • ... 1 yıl önce Şikayet Et
  ilk adimi sen at
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş beni güldürdün, rabbim de seni güldürsün inşallah
  Cevapla
 • Ccc 1 yıl önce Şikayet Et
  CHP olsaydı uzaya ilk heykeli gönderen ülke olurduk
  Cevapla
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  sesli güldüm..
  Cevapla
 • Bülent DUMAN 1 yıl önce Şikayet Et
  allah razı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'in savaş kararı sonrası ABD'den jet hızında açıklama: Dahil değiliz!
AK Parti'de analiz sürüyor: Emekliler mi yoksa yanlış aday mı?