Arap ülkeleri ayağa kalktı! ABD neye uğradığını şaşırdı

Son dakika haber: ABD'nin petrol indirimiyle ilgili OPEC+ kararına karşı Suudi Arabistan ile girdiği uyarı ve suçlamaların yaşandığı süreçte, birçok Arap ülkesinden Riyad'la dayanışma ve destek açıklamaları geldi.

GİRİŞ 18.10.2022 12:16 GÜNCELLEME 18.10.2022 12:16
Bu Habere 132 Yorum Yapılmış

Son dakika haber: Fas, Mısır, Bahreyn, Filistin, Yemen, Umman, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Kuveyt'ten çeşitli düzeylerde yapılan açıklamalarda söz konusu ülkeler, 5 Ekim'de OPEC+ kararları konusunda ABD'nin Suudi Arabistan'a karşı aldığı tavırda Riyad'ın yanında yer aldıklarını açıkladı.

Başta Riyad'taki yetkili ağızlar olmaz üzere ülkenin birçok medya kuruluşunda, OPEC+ kararının üye ülkelerce ortak alındığı, arkasında siyasi bir anlam bulunmadığı ifade edilerek, ABD'nin tutumunun yumuşatılması hedefli açıklamalar yapıldı.

Suudi Arabistan'a bu süreçte birçok Arap ülkesinden destek ve dayanışma mesajları gelirken, kararların başta ekonomik gerekçelerle ve siyasi hedeflerden uzak olduğunun altı çizildi.

Fas

Gelişmelerin ardından pazartesi günü, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burrita, Suudi "el-İhbariye" kanalına verdiği röportajda, "Suudi Arabistan, Arap rejiminin güçlü temellerinden biridir ve aldığı kararlarda onunla kalıcı dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

Aynı gün Riyad'a gelen Burrita, "Bugün bu duruşu ifade etmek üzere buraya geldim. Suudi Arabistan'ın diplomatik ya da enerjiyle ilgili kararının daha fazla dış baskılara tabi tutulamayacağını vurgulamak için buradayım." dedi.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı da gecikmeden pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Mısır, karşılıklı çekişmelere sebep olan kararın teknik değerlendirmelerini açıklamış olan Suudi Arabistan'ın tutumunun yanında yer alıyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Riyad'ın düşüncelerine göre, karar "petrol piyasasını disipline ederken, uluslararası toplumun mevcut ekonomik zorluklarla başa çıkma yeteneğini geliştirdiği" şeklinde yorumlandı.

Bahreyn

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı da aynı günkü açıklamasında, "Suudi Arabistan ile tam dayanışma halinde olunduğu ve OPEC+ grubunun söz konusu kararını siyasileştirmeyi veya uluslararası çatışmalarda yanlılık olarak değerlendirmeyi kategorik olarak reddettiğini" ifade etti.

Ayrıca, açıklamada, Suudi Arabistan'ın "enerji güvenliği ve petrol piyasası istikrarını sağlamadaki önemli rolüne" övgü yapıldı.

Filistin

Arap dünyasından yapılan destek açıklamalarında Filistin de yer aldı. Filistin'in Devlet Başkanlığı açıklaması, "Egemenliğini ve haklarını koruma konusunda aldığı tüm kararlarda, Filistin, yönetimi ve halkıyla, Suudi Arabistan'ın yanında yer alır." şeklinde oldu.

Yemen

Yemen Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Suudi Arabistan'ın OPEC+ kararının ardından yapılan karşı açıklamaların reddedildiği, Riyad ile dayanışma halinde olunduğu kaydedildi.

Umman

Umman Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasında, "küresel pazarda tüm üye ülkeler arasında oy birliği ile istenen istikrarı sağlamak amacıyla ekonomik değerlendirmelere, arz ve talep verilerine dayanan bu kararın desteklendiği" duyuruldu.

Cezayir

Cezayir Enerji Bakanı Muhamed Arkab, ülkesinin resmi haber ajansına verdiği demeçte, kararın "tamamen ekonomik endişelere dayanan tamamıyla teknik bir yanıtı" temsil ettiğini vurguladı.

BAE

BAE Enerji Bakanı Suheyl el-Mezrui de pazar günkü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "OPEC+'in üretimi düşürme kararının, bazılarının göstermeye çabaladığı gibi siyasi bir karar değil, oy birliğiyle alınan tamamen teknik bir karar olduğunu." vurguladı.

Ardından pazartesi günü BAE Dışişleri Bakanlığı da benzeri ifadelerle Suudi Arabistan'ın yanında yer aldığını duyurdu.

BAE Dışişleri Bakanlığı ise açıklamasında “alınan ortak kararın teknik içerikli ve petrol piyasalarının düzenlenmesine ilişkin olduğu ve siyasi olmaktan uzak olduğunu" kaydetti.

Açıklamada ayrıca Dışişleri Bakanlığının tüm ülkelerin çıkarlarına hizmet eden yapıcı bir diyaloğun zorunlu olduğunu vurguladığı, BAE'nin kardeş Suudi Arabistan'ın yanında yer aldığı dile getirildi.

Irak

Irak'ın hükümete bağlı Petrol Pazarlama Şirketinde de kararın "oy birliğiyle ve ekonomik göstergelere dayalı olarak alındığı" yapılan açıklamayla ifade edildi.

Kuveyt

Kuveyt Petrol Şirketi CEO'su Şeyh Nevvaf Suud el-Nassır el-Sabah, Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'ya göre, "kararın mevcut zorluklar ışığında petrol piyasalarının dengesini ve istikrarını korumayı hedeflediğini" söyledi.

İslam İşbirliği ve Körfez İşbirliği Örgütleri, Arap Birliği ve Arap Parlamentosu daha önce Suudi Arabistan ile dayanışmalarını ve onu baltalamaya çalışan her türlü açıklamayı reddettiklerini duyurmuşlardı.

Ne olmuştu?

OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, Avusturya'nın başkenti Viyana'da 5 Ekim'de düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, 11 Ekim'de ABD Başkanı Biden'ın, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ise önceki gün Al Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD ile stratejik ilişkilere sahip olduğunu söylemiş ve ham petrol üretiminde azaltmaya giden OPEC+ kararlarının ekonomik sebeplerle alındığını ifade etmişti.

Kararın siyasi olduğu ve Ukrayna-Rusya savaşında Rusya'ya destek anlamına geldiğine ilişkin yorumlar yapılmış ve örgütün en büyük ortağı Suudi Arabistan eleştirilerden en büyük payı almıştı.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 132
 • MOLLALIOĞLU 1 yıl önce Şikayet Et
  Arab ülkelerinin akılları başına yeni gelmiş. İnşaallah devam ederler.
  Cevapla
 • Adalet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ayağa kalktı derken esas duruşa geçmişlerdir hiçbirinden bişey olmaz..bencil egoist bir millet bunlar..burda yaşayan suriyelilerden örnek onca şeref ve haysiyetleri ayaklar altındaykan halen egois ve bencillikte değişen bişey yok
  Cevapla
 • Hikmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Milyonlarca Arap var ve siz onların hepsini genelleme yapıp karalıyorsunuz ve hepsinin günahına giriyorsunuz. Mahşerde her Arap sizden ettiğiniz bu hakaret ve gıybetin hesabını soracaktır bakalım o zaman ne yapacaksınız?
  Cevapla
 • Bircihan 1 yıl önce Şikayet Et
  mesele abd karsi tavur degil mesele her sorunda birlik olduğunu ortaya koymaktır bir değişim var gibi hadi hayırlısı birbirinin arkasindan iş ceviren ülkeler tek yumruk olma yolunda inşallah
  Cevapla
 • BirVatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepsini toplasan bir yumruk eder mi? Abd bir ceza keser, otururlar yerlerine
  Cevapla
 • x bir baba 1 yıl önce Şikayet Et
  hepsi bir yumruk olsa petrol vermese abd bırak uçakla vurmayı sokağa çıkamaz
  Cevapla
 • Deli gadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunu yillaronce yapsaydiniz irak suriye libya bircok musluman ulkesi yikilmazdi birlik olup abd israili avrupayi rahatlikla dizcokturebiliriz rusya cin turkiye bircok arapulkeleri birlikte hareket etseler abd savas hainlik yapamaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran tehdit etti ABD jet hızıyla onayladı! Üç ülkeye 95 milyar dolar destek!
Dolmabahçe'de tarihi zirve! İşte Erdoğan-Haniye görüşmesinde öne çıkanlar...