TOKİ’den ‘Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı’ haberine ilişkin açıklama

Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ), ‘TOKİ’nin Hatay’da Türklere çıkmayan evlerin Suriyelilere çıktığı’ yönündeki haberlere yönelik açıklama yaptı.

TOKİ’den ‘Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı’ haberine ilişkin açıklama
TOKİ’den ‘Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı’ haberine ilişkin açıklama
GİRİŞ 06.12.2022 15:03 GÜNCELLEME 06.12.2022 15:03
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ), ‘TOKİ’nin Hatay’da Türklere çıkmayan evlerin Suriyelilere çıktığı’ haberiyle ilgili yapılan açıklamada, “250 bin Sosyal Konut Projesi çerçevesinde Hatay merkezde inşa edilecek bin 100 konut için hak sahibi belirleme kurası henüz çekilmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere İdaremiz projelerinden konut satışı yapılmamaktadır” denildi.

TOKİ Başkanlığı tarafından, “TOKİ'den Suriyelilere ev. Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” yönündeki haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi çerçevesinde Hatay merkezde inşa edilecek bin 100 konut için 14 Eylül-31 Ekim tarihleri arasında 26 bin 275 başvuru alındığının ve hak sahibi belirleme kurasının henüz çekilmediğinin ifade edildiği açıklamada, bu tür haberin yayımlanmasındaki maksadın TOKİ’nin karalanması ve kamuoyundaki olumlu algısının zedelenmeye çalışılması olduğu savunuldu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLMAYAN KİŞİLERE KONUT SATIŞI YAPILMAMAKTADIR”

Hatay’daki bin 100 konut projesi için çekilecek kuraların 2 Ocak’ta yapılmasının planlandığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“TOKİ tarafından alt gelir ve orta gelir gruplarına yönelik projelerden satın ve devir almak isteyenlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı ile diğer şartları (kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, TOKİ’den konut satın almamış olması, ikametgah, gelir, yaş) yerine getiren konut alıcılarına satış yapılmakta olup, başvuruda bu kriterleri karşılamayan kişilerin başvuruları iptal edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere İdaremiz projelerinden konut satışı yapılmamaktadır. Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere İdaremiz projelerinden konut satışı yapılmamaktadır. Sorumlu yayıncılık ilkeleri göz ardı edilerek, hiçbir araştırma yapılmadan ve İdaremizden bilgi almaya gerek duyulmadan yapılan haber, TOKİ’nin kamuoyundaki olumlu algısını zedelemeyi amaçlayan, gerçeklerle uyuşmayan bilgilere dayalı, art niyetli girişimdir. Kamuoyunun, bu tür asılsız haberler itibar etmemeleri önemle duyurulur.”

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 3
 • Serdar Yıldırım 1 ay önce Şikayet Et
  Yabancıları Türk vatandaşı yapmayın.Türk vatandaşlığı bu kadar ucuz olmamalı. BU YABANCILARIDA ARTIK GÖNDERİN.
  Cevapla
 • atakan cenker 1 ay önce Şikayet Et
  doğrudur. TC vatandaşı olmayan kişilere kura çekimi yoktur. ama şu var ki toki, doğuştan öz be öz Türk vatandaşlarına değil de sonradan bir ihanet projesi olarak Türk vatandaşı yapılmış suriyeli işgalcilere öncelik veriyor
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  E-devlete gir kendinin de gerçek Türk olmayıp bir göçmen olduğunu anlayacaksın, 7 kuşak Türk olanın böyle bir endişesi olmaz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İşte Avrupa ikiyüzlülüğü: Kuran yakmaya izin var Tevrat yakmaya izin yok
Emekli maaşlarında kritik detay: Aylıkları yüzde 11 yüksek olacak