Türkiye'de dizel dönemi hızla bitiyor: Vatandaşın tercihi değişti

Gelişen teknolojiler otomotiv dünyasını da kökünden değiştiriyor. Elektrikli otomobiller hızla hayatımıza girerken fosil yakıtlı ve özelliklede dizel modellere ilgi epey azalıyor.

GİRİŞ 19.04.2023 11:47 GÜNCELLEME 19.04.2023 14:26
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Elektrikli otomobiller hızla hayatımıza girdi. İlk başlarda menzilleri ile ilgili tartışmalar olsa da gelişen pil teknolojileri ile o sorunda büyük bir oranda çözüldü. Artık daha uzun menzil sunan elektrikli otomobillere olan tercih de artmaya başladı.

EBS Danışmanlık tarafından paylaşılan rapor, Türkiye'deki araçlarda yaşanan yakıt tipi tercihlerindeki değişimleri gözler önüne serdi.

2016 ve 2023 yılları arasındaki istatistiklerin paylaşıldığı araştırmada dizel otomobillerdeki düşüş dikkat çekti.

DİZEL ARAÇLARIN PAYI AZALDI

Bir dönem en çok tercih edilen yakıt tipi olan dizeller son yıllarda hızla düşüşe geçmiş durumda. Buna paralel olarak ise benzinli ve elektrikli araç tercihlerinin arttığı görülüyor.

DİZEL ARZINDAKİ DÜŞÜŞ EKTİLİ OLDU

Dizel tarafındaki düşüşte arz sıkıntılarının etkisi büyük oranda olsa da gelişen teknoloji ile beraber benzinli araçların eskiye nazaran çok yakıt tüketmemesi ve benzin ve dizel akaryakıt fiyatlarının neredeyse aynı olması da etkili olabiliyor.

2016 yılında Türkiye'de dizel otomobillerin sayısı yüzde 61,51 iken bu rakam 2017'de 63,49'a kadar yükseldikten sonra kademeli olarak düşüşe geçmiş durumda. 2022 yılında dizel tercihi yüzde 17,43'e kadar düşmüş durumda.

ELEKTRİKLİ VE BENZİNLİ MODELLER YÜKSELİŞTE

Diğer bir yandan 2016 yılında Türkiye'deki benzinli araçların oranı yüzde 38'ler seviyesindeyken bu rakam 2022 yılına geldiğimizde yüzde 69'a kadar yükselmiş durumda.

Elektrikli araçlarda ise durum şöyle;
2016 yılında Türkiye'deki araçların sadece yüzde 0,01'i elektrikli iken 2023 yılına geldiğimizde ise bu rakam yüzde 2,66'a kadar yükseldi.


TOGG ETKİSİYLE RAKAMLAR DEĞİŞECEK

Türkiye'nin yerli ve milli olarak ürettiği doğuştan elektrikli otomobil TOGG'un da piyasaya girmesi ile beraber 2023 içerisinde bu rakamın daha da yukarı çıkması bekleniyor. 

KAYNAK: HABER7
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 78
 • Oflu 61 7 ay önce Şikayet Et
  Atmosferik benzinli araba en berbat arabadır. Arabadan anlayan almaz. Turbo benzinli ya da turbo dizel iyidir. Aynı güç ve hacimde en iyi tork dizel motorda olur...
  Cevapla
 • otokolik 7 ay önce Şikayet Et
  Elektrikli araçlar hızlı şarjla dizelden daha pahalıya geliyor,dizel suv kullanıyorum yakıt ortalamam %5 lt. aynı aracın benzinlisi %9 lt.piyasaya yeni giren benzinli çin suvlar %15 lt.yakıyor,dizel çekişiyle ekonomisiyle candır,firmalar artık dizel araç satmadığı için azaldı çünkü benzinli motorlardan daha fazla kar ediyorlar.
  Cevapla
 • Deniz 7 ay önce Şikayet Et
  İstanbul trafiğinin kahrını dizelden başkası çekemez.
  Cevapla
 • E.Akın 7 ay önce Şikayet Et
  Dieselin torku hiç birinde yok.. 1.200 Kg. Çekiyorum. Benzinli çekemez , özellikle yokuşta çektirmek için yüksek devirde kullanmak gerekir ki o da kısa sürede motoru öldürür. Çekme karavan cılar. diesele devaaamm..
  Cevapla
 • Hayrettin paşa 7 ay önce Şikayet Et
  Kamyonlar tirlar yok olunca dizel kslksr
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'la sohbet etmişlerdi! Ergin Ataman'dan açıklama geldi
AKINCI TİHA'dan Süpersonik atış! Hedef tam isabet vuruldu!