Vatandaşın yeni gözdesi altın ve dolardan daha çok kazandırdı

Fiyatların sürekli yükseldiği otomobiller, son bir buçuk yılda altın ve dövizden oransal olarak daha fazla değer kazandı.

GİRİŞ 03.06.2023 12:13 GÜNCELLEME 03.06.2023 12:28
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Otomobil, seçim sonrasında da öne çıkan yatırım aracı olmaya devam ediyor. Hem sıfır kilometre hem de ikinci el araç piyasasında satışların büyük kısmını yatırım amaçlı alımlar oluşturuyor. İkinci el araç sektörünün önde gelen şirketlerinden VavaCars’ın Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, tüketicilerin döviz ve altından daha çok kazançlı gördükleri otomobile yatırım yapmaya devam ettiğini söyledi.

“BİRİKİMİNİ KORUMAK İSTEYENLER İKİNCİ ELE YÖNELDİ”

VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, 2020’nin başından bu yana devam eden çip krizi başta olmak üzere, piyasada sıfır otomobillerin zor bulunmasının ve bu otomobillerin liste fiyatının üzerinde bedeller talep edilmesinin, tüketiciyi ikinci ele yönlendirdiğini söyledi. Özellikle yüksek enflasyon sonrasında yaşanan değer kaybına paralel olarak, TL birikimlerini bu değer kaybına karşı korumak isteyenlerin, hem ihtiyacını karşılaması hem de yatırım aracı olarak görmesi sebebiyle ikinci el otomobile yüksek bir talep gösterdiğini ifade eden Gözelekli, “Gelinen noktada Ocak 2022’den Nisan 2023’e kadar geçen yaklaşık bir buçuk yıllık sürede ikinci el otomobiller nerdeyse iki kat değerlendi. Söz konusu süreçte ikinci el araç alıcılarının döviz ve altını tercih edenlere oranla daha kazançlı olduğu söylemleri yoğunlaştı” dedi.

Önümüzdeki dönemde de ikinci el otomobillerin değer kazanmaya devam edeceğine vurgu yapan Serdıl Gözelekli, “İkinci el otomobillerde yılın ilk çeyreğinde ortalama yüzde 15 ila 20 arası bir fiyat artışı yaşandı. Yine sıfır otomobil tedarikindeki sorunların etkisiyle ikinci el piyasalarında, geçmiş istatistiki verilerin ışığında, önümüzdeki üç ay içinde yüzde 10-15 arası bir fiyat artışı olabileceğini öngörüyoruz. Ancak beklenen bu fiyat artışlarını sadece tedarik sorununa bağlamamak gerekiyor. Havaların ısınması, yaz ve bayram tatili gibi mevsimsel ihtiyaçlara bağlı olarak her ay artan talep yoğunluğu da piyasa üzerinde önemli bir etki yaratıyor. Bu kapsamda imkânı olan tüketiciler, fiyatların daha da artacağını öngörerek otomobil almaya devam ediyor. Böylece tüketici bir yandan otomobil ihtiyacını karşılarken, diğer yandan da ekonomik anlamda kendisine döviz ve altından daha çok kazandıracak bir yatırım yaptığına inanıyor” ifadelerini kullandı.

Özellikle son bir yılda ikinci el araca yapılan yatırım, alıcılarına yüksek kazanç sağlıyor. Indicata verilerine göre, Ocak 2022’de alınan ikinci el bir otomobil Mayıs 2023’e kadar geçen 16 aylık sürede ortalama yüzde 87’lik bir değer kazandı. Investing.com sitesine göre bu oran altında yüzde 58, dövizde ise yüzde 43’te kaldı.

SIFIR ARAÇLARA HAZİRANDA %8’E VARAN ZAM GELDİ

Talebin yüksek olduğu ve üst üste satış rekorlarının kırıldığı sıfır kilometre araç pazarında haziran ayıyla birlikte fiyatlar artmaya başladı. EKONOMİ gazetesine konuşan Nissan, Renault, Dacia, Fiat, Peugeot, Opel ve Citroen bayiliğini yapan Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, haziran ayında markaların modele göre değişmekle birlikte otomobillere yüzde 2 ila yüzde 8 arasında zam yaptığını söyledi. Sıfır kilometre araçlara yapılan zamların ikinci elde de önümüzdeki günlerde fiyatları yukarı çekmesi bekleniyor. Cardata verilerine göre, ikinci el otomobil fiyatları mayıs ayında yüzde ortalama yüzde 8 artmıştı.

SATIŞLARDA TÜM ZAMANLARIN MAYIS REKORU

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), 2023 yılı mayıs ayı otomotiv satış verilerini açıkladı. Mayıs ayı otomobil ve hafif ticari araç satışları 2022 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 70,9 artarak 111 bin 356 adet oldu. Mayıs ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,5 artarak 87 bin 218 adet olurken, hafif ticari araç satışları yüzde 79,9 artarak 24 bin 138 adet oldu. 10 aylık mayıs ayı ortalama satışlara göre, otomobil ve hafif ticari araç satışlrı yüzde 69,1, otomobil pazarı yüzde 69,2, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 69,1 artış kaydetti. Satışlardaki bu yüksek artışta, otomobilin bir yatırım aracına dönüşmesi anaetken oldu.

KAYNAK: EKONOMİM/ AYSEL YÜCEL
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 44
 • Vatandaş ne diyo 1 yıl önce Şikayet Et
  Bulgaristan Gürcistan veya nere olursa gidip sıfır otomobili kendiniz alıp gümrük ÖTV vergileri ödeyip getirebilirsiniz 8 ay sıra beklemeye gerek yok hem daha ucuz
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Otomobiller 2025 ye yani benzin ve dizeller yüzde 100 fiyatları yüzde 100 düşer..elktrikliler piyasaya çıktıkça elde kalacak benden demesi
  Cevapla
 • Ömer eğmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet yurt dışı araç satışını açsın ve vergisini alsın
  Cevapla
 • Mrt 1 yıl önce Şikayet Et
  Hükumet bu kadar fırsatçılara neden göz yumdu gençlerin çoğunun hayali bitti sonra akp nin oyları neden düştü muhalefet bu kadar kötü olmasaydı AKP tekrar zor gelirdi
  Cevapla
 • doğrucu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bekleyin acele etmeyin ben olsam yatırım için araç almam zarar edebilirsiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den son dakika BM kararı! Terör örgütü ilan edildi
Ünlü isimler podyumda! Daha önce hiçbirini bu şekilde görmemiştiniz...