Noterden tapu satışı 1 Temmuz'da başlıyor!

1 Temmuz'dan itibaren konut satışı başta olmak üzere artık noterden tapu işlemi, satışı ve devri yapılabilecek. Tapu harcı için belirlenen rakama ek noterlik ücreti de eklenerek işlem sırasında ödenecek.

Noterden tapu satışı 1 Temmuz'da başlıyor!
Noterden tapu satışı 1 Temmuz'da başlıyor!
GİRİŞ 03.06.2023 16:45 GÜNCELLEME 03.06.2023 16:45
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Emine Çağlayan, 1 Temmuz'dan itibaren taşınmaz satış sözleşmelerinin noterler tarafından da yapılmaya başlanacağını söyledi.

Taşınmaz sözleşmelerinin noterlerce düzenlenmesini öngören kanunun yürürlüğe girdiğini anımsatan Çağlayan, bu konuda tüm paydaşlarla protokoller imzalandığını, elektronik entegrasyonların tamamlandığını bildirdi.

Çağlayan ayrıca konuyla ilgili eğitimler düzenlendiğini ifade ederek, "Çok yakın bir zamanda 1 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla taşınmaz satış sözleşmeleri noterler tarafından da yapılmaya başlanacaktır. Tüm meslektaşlarımın bu hizmeti de başarılı şekilde sunacaklarına gönülden inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Şu şekilde işleyecek:

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nden (TAKBİS) noterliklerin veri alabilmesi için teknik hazırlıklar devam ediyor. Taşınmazın ilgili belgelerinin eksik olduğu durumda ise bu belgeler sistem üzerinden talep edilecek ve eksiklikler tapu müdürlüğü tarafından sisteme aktarılacak.

Noterler tarafından hak sahibi belirlendikten ve satışa engel bir durumun olmadığı teyit edildikten sonra taşınmaz satış sözleşmesi yapılacak.

Satış sözleşmesi taraflarca imzalanınca noter, tapu bilişim sisteminden yevmiye numarası alarak sözleşmeyi sisteme kaydedecek.

Sözleşme sisteme kaydolduktan sonra tapu müdürlüğü tarafından taşınmazın tapu siciline tescili yapılacak.

Satış sözleşmesiyle beraber diğer belgeler, noter tarafından sisteme aktarılacak ve fiziki olarak da arşivlenecek.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 3
 • Cengiz 3 ay önce Şikayet Et
  Noterlikte yapılacak iş değil bu kardeşim. Aklınızı başınıza alın.
  Cevapla
 • tepki 3 ay önce Şikayet Et
  resmi olmayan hic bir imza kagit anlasma kabul edilemeyecek sonra adamin mali gidiyor borc cikiyor resmi yerde yapilacak yada resmi gørevli iki sahit olacak kargo ile gelen seye imza attin borc cikmayacak
  Cevapla
 • İlliyet bağı 3 ay önce Şikayet Et
  Hukukta illiyet bağı kavramı çok önemli yani hayatın olağan akışına uygun olmalı örneğin dolandırıcılık sabıkalı bir kişinin ileri yaşta birinin evini satmak için vekaletname alıp gayrimenkul satışı çok olumsuz bir durumdur?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TEM'de akılalmaz görüntü! Kilometrelerce ters yönde ilerledi
Yargıtay'dan "Kaynanaya hakaret eden geline nafaka yok" kararı