Kiracıya mahkemeden '22 kuruş' şoku

Bursa'da kirasını 22 kuruş eksik yatıran kiracı, mahkeme tarafından kapı dışarı edildi.

GİRİŞ 08.06.2023 15:03 GÜNCELLEME 08.06.2023 15:47
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesinde tuttuğu dükkanda 6 yıldır parke ve ahşap dekorasyon ürünleri ticareti yapan Suat Eken, 4 bin 700 lira olan kirasının 14 bin lira çıkacağını öğrenince kulaklarına inanamadı. Bu fahiş artışı kabul etmeyen Eken, kirayı yasal oranlar çerçevesinde artırdı. Eken, artış yaptığı kirayı her ay düzenli olarak mülk sahibinin banka hesabına gönderdi. Ancak, 22 kuruş eksik olarak 7 bin 453 lira olarak yatırınca, dükkan sahibi tarafından mahkemeye verildi.

Bursa 2. İcra Hukuk Mahkemesi, Eken’i haksız bularak, iş yerinden tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca 22 kuruş üzerinden yüzde 20 icra inkar tazminatının da kiracıdan alınmasına hükmetti.

Karara inanamadığını dile getiren işletme sahibi Suat Eken, “2017 yılından beri burada iş yapmaktayım. Dükkan sahibi, son artışlardan dolayı telefonla görüşmemiz oldu. 14 bin lira kira istediğini söyledi. Bunun çok olduğunu söylememe rağmen, emsallerini araştırdığını ifade etti. Ben de bunu kabul etmeyerek, yasal olan yüzde 25 artışı yaparak kendisine kirayı ödemeye başladım. Farkımız olmadan 22 kuruş eksik yatırmışız. Bunu da 2 ay sonra fark ettik. Sonrasında 4 aydır fazla fazla yatırdık. Ancak bunu mahkemeye vermiş. Resmi yazı geldiğinde şaşırdım. Mahkemede ben böyle bir tahliye kararının çıkacağını sanmıyordum. Fakat 6 Haziran 2023’de çıkan kararla şok oldum. Tahliyemi istediklerini öğrendim” dedi.

Bugüne kadar 1 kuruş vergi borcunun olmadığını belirten Eken, “Bütün her şeyimizi resmi olarak yapıyoruz. Ancak böyle bir yanlışlık olmuş. Bizi başka bir sebepten dolayı çıkarmışlar olsaydılar üzülmezdim. Ama 22 kuruş ağrıma gidiyor. Bir üst mahkemenin yolunu da kapatmaları çok kötü olmuş. Yasaların gereği ne ise onu yapacağız. Ama şunu herkesin bilmesini istiyorum. Bu kadar ucuz olmamalıydı. Kararı alan hakime de saygı duyuyorum. Ama 22 kuruştan dolayı bunun olmaması gerekiyordu. Farklı bir yolda izleyebilirdi. Benim düzenimin 22 kuruştan dolayı bozulmasını hazmedemiyorum” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 75
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanímız tembel ev aç gözlü. Çalışmayı sevmediği için çalışanlarín sırtíndan geçinmeyi sever. Ekonomik den kira geliri ile geçiniyorum diyen bir Allahın kulu yoktu. Kiralar maaşín 1/4 yada 1/5' i kadardı. Şimdi herkes kira ile geçiniyorum diyor ve fahiş oranlarda zam yapıyor. Bu dúnyada ölúmde var unutmayın aç gözlü yaratıklar.
  Cevapla
 • 22 kuruşluk 1 yıl önce Şikayet Et
  On numara yorum
  Cevapla
 • e.KAYMAKÇI 1 yıl önce Şikayet Et
  adamı mal ortağımısınız 15 binlik yere beş bin ver sonra naptım de ALLAH on adaleti tecelli etmiş
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin gibi aç gözlü yaratıklara da yüce Allah hak ettiğinizi verecektir.
  Cevapla
 • abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  buna adelet diyenin başına gelsin
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Saçmalıkdan başka bişey değil
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu iş kurt kuzuyu yemek istemiş... Bahanesiz yese kurt suçlu olur... O Halde gözünün üstünde niye kaşın var gibi bahane aranıyor ki haklı olduğunu insanlar bilsin....Abd kendi ikiz kulesine ortadoğuya saldırmak için kendi yapmış ki yorganı yakmadan önce kılıfını hazırlamış....Malesef dünyada davaları 3 kuruş fazla olan kazanıyor ekseriyetle çünkü daha çok avukat tutabiliyor....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Pakistan'dan tarihi Netanyahu kararı! İmzalar atıldı, resmen ilan edildi
İBB'nin töreninde peygamberlere hakaret! İmamoğlu sırıtarak karşılık verdi