Kentsel dönüşümde 3’te 2 zorunluluğu kalkıyor! İsteyene devlet ortak olacak

Kentsel dönüşüm kararı için salt çoğunluk düzenlemesinde yeni bir finansman modeli olacak. Kulis bilgilere göre devlet vatandaşlara dönüşüm için kredi verecek, karşılığında verdiği kredi oranında dairede hissedar olacak.

GİRİŞ 04.10.2023 11:02 GÜNCELLEME 04.10.2023 11:18
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Kentsel dönüşümün önündeki en büyük engellerden biri olan kat maliklerinin uzlaşması konusunda 3’te 2 zorunluluğu kalkıyor. Bu hafta TBMM'ye gelmesi beklenen düzenlemeyle kentsel dönüşüm kararı almak için salt çoğunluğun yeterli olması planlanıyor. Düzenleme TBMM'de kabul edilirse, kat maliklerinin yarısından bir fazlasının oyu ile kentsel dönüşüm kararı alınabilecek. Böylece kentsel dönüşümün hızlanacağı öngörülürken, kat maliklerinin ihtiyacı olan finansmanla ilgili destek planı da masada.

Gayrimenkul sektöründen uzmanlar salt çoğunluk düzenlemesi ve dönüşümün finansmanıyla ilgili atılacak adımları değerlendirdi.

SALT ÇOĞUNLUK DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRIR

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, Meclis'e gelmesi planlanan 6306 sayılı yasadaki değişikliklerin temel amacının kentsel dönüşümü hızlandırmak olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Burada ana parametre 2/3 olan arsa payı ile ilgili düzenlemenin değiştirilmesi. 2/3'e ulaşmada zorluk çeken binalarla ilgili ciddi bir ilerleme sağlanabileceği düşünülüyor. Birçok yerde 1 puan gibi oranlarla kentsel dönüşüme ulaşamayan apartmanlar olduğunu görüyoruz. Salt çoğunluk birçok binanın kentsel dönüşüme girmesi konusunda kolaylık sağlıyor.”

DEVLET TAPUDA HİSSEDAR OLACAK

Ali Güvenç Kiraz dönüşümün finansmanının nasıl sağlanacağı ile ilgili de önemli bilgiler verdi. Devletin hem hibe hem de kredi planı üzerinde çalıştığını belirten Kiraz, kredi desteği konusunda kamunun yeni bir model üzerinde çalıştığını söyledi. Kiraz yeni modelle ilgili şu bilgileri verdi:

“Bu model; tapuda ortaklık. Buradaki genel bilgi şu; kamu yani devlet yenilemek istediğiniz binada hissedar oluyor. Ama bu, mülkiyet hakkını bertaraf eden bir hissedarlık olarak tanımlanmıyor. Hak sahibinin ölümden sonra da o kişinin varislerine devletin sahip olduğu hisseyi alması için öncelik tanınıyor.”

SATIŞTAN HİSSE ORANINDA DEVLET PAY ALACAK

Kiraz, modelin nasıl uygulanacağı ile ilgili şunları söyledi:

“Kamunun payı bir değerdir. Hak sahibinin ölümünden sonra varisler binayı satmak isterse, kamu, dönüşüm desteği için başta hangi oranda ortak olduysa yine o oranda satıştan pay alıyor. Diyelim ki devlet sizin dairenizin dönüşümü için yüzde 20 destek vererek ortak oldu. Daire satıldığında güncel satış fiyatı ne ise yüzde 20'sini alıyor. Bu uygulama, finansmanın sağlanmasında büyük katkı sağlayacaktır. Desteğin ipotek olarak değil, hissedar olarak verilmesi bu düzenlemenin en önemli taraflarından biri. Devlet dairenizin bir kısmına verdiği kredinin değerine göre hissedar olacak. Artık ilk defa kamu, 'ipotek yapmayacağım, hissedar olacağım, hiçbir zaman ortaklığın sonlandırılmasını istemeyeceğim' diyor. Devlet bu parayı hissedar olarak hibe ediyor aslına bakarsanız."

FİNANSMAN DESTEĞİ YAYGINLAŞMALI

Gayrimenkul uzmanı Rıdvan Akgün de salt çoğunlukla birlikte vatandaşa finansman desteği sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. İnşaat maliyetlerinin arttığına dikkati çeken Akgün, “Salt çoğunluk kararıyla kentsel dönüşümün hızlanması olumlu. Ancak inşaat maliyetleri çok arttı. Vatandaşlar kentsel dönüşüm için finansman bulamıyor. Yüzde 50 benden derken bu kalan yüzde 50'nin ödenmesi konusunda da destekler gerekiyor. Bu destekler olmazsa vatandaşın metrekaresinin yarısını müteahhide vermesi gerekebilir. Bununla birlikte sigorta sisteminin devreye girmesi, inşaatı bitirme garantilerinin verilmesi gerekiyor” dedi. 

ÖZEL KANUN HÜKÜMLERİ UYGULANIR

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa da düzenlemeyle ilgili, "Sistemin önündeki engeller kalkmalı. İnsanların kişisel komplekslerine, kaprislerine göre kentsel dönüşüm yapılmaz. Bu kanun çıkmalı ve uygulanmalı. Çünkü bu sözünü ettiğim gerekçelerle binalar senelerce uygulama göremiyor" diye konuştu.

KAYNAK: HABER GLOBAL/ERTAN ALTAN
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 68
 • Taner ÖNAL 1 ay önce Şikayet Et
  Kentsel dönüşüm Ranta dayalı oldu maalesef Mütahit'in çıkarı neyse O oluyor. Yeni yapılan binalarda depremde yıkılıyor 10 katlı yerine en fazla 4 katlı binalar yapılmalı. birde binalar niye güçlendirilmiyor da hemen yıkıma geçiliyor? Cevap Mütahit kazanacak ya ondan yoks a güçlendirme diye bir seçenek te var ama işlerine gelmiyor Zengin mütahitin. Burda mağdur olan her zaman Vatandaş
  Cevapla
 • Esra 7 ay önce Şikayet Et
  Kentsel dönüşümün Depremle alakası varsa halkını düşünen devletin halkına ortak olmak için verecek parasi varsa niye devlet ortak oluyor vatandaşa 1 milyon versin yada evler yan yana diyelim 1000 mt kare diyelim her evin metrenin 85 mt yapsınlar ve hem devlet kazansın fazladan daire niye herkesin evine ortak oluyor vatandaşta belki 700 bin yada 1 milyon ödesin devlete uygun taksitle
  Cevapla
 • Hakan yılmaz 7 ay önce Şikayet Et
  Muğla ortacada Üç katlı Bina kentsel dönüşüme girdi altında ekmek fırını işletiyorum kiracıyım çıkın deniliyor işletmem ne olacak ekmek ruhsatı verilmiyor mağdurum ileride halk ne ekmeği bulabilecek ne fırıncı bir çözüm bulunsun bina yenmez ruhsat hakkımı versinler kimse ilerisini düşünmüyor bu ciddi bir sıkıntı
  Cevapla
 • ahi 7 ay önce Şikayet Et
  TOKİ. arsa üzerinde yaparsa.
  Cevapla
 • vatandaş rıza 7 ay önce Şikayet Et
  devlet bazı yerlerde emsalı 1,10 bazı yerlerde 1,25 yaptı bunun yerine emsalı 4 yapmış olsa gücü yetmeyen toprak sahibi mütehitle %50 anlaşır herkes ev sahibi olur zalim ev sahipleride kiracı bulamaz fiyatlar yere çakılır..
  Cevapla
 • Karlı 7 ay önce Şikayet Et
  Emsal 4 mü?devlet ne verirse versin aç gözlü toprak sahipleri yüzünden yine engel çıkar çünkü doymaz
  Cevapla
 • Esin 7 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş o kadar depremden sonra 1.25 olan yere devlet nasıl 4 versin orda oturacaklar kul kul
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Refah'a katliam saldırısı! Hamas'tan son dakika açıklaması! Dünyaya mesaj
Fenerbahçe'ye şampiyonluk için yarım düzine gol yetmedi