Sahte konut fotoğrafıyla vatandaşı kandırdılar: 575 bin TL ceza yediler

İlan platformlarında sahte konut fotoğraflarıyla vatandaşları kandıran emlakçılar türedi. Bunları yakın takibe alan Ticaret Bakanlığı, 5 gayrimenkul firmasına toplam 575 bin TL idari para cezası kesti

Sahte konut fotoğrafıyla vatandaşı kandırdılar: 575 bin TL ceza yediler
Sahte konut fotoğrafıyla vatandaşı kandırdılar: 575 bin TL ceza yediler
GİRİŞ 15.10.2023 09:23 GÜNCELLEME 15.10.2023 17:32
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Konut ve araçta fahiş fiyatlara savaş açan Ticaret Bakanlığı, bir yandan da sahte gayrimenkul ilanları ile vatandaşları dolandırmaya çalışan emlakçılara karşı harekete geçti. Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, internet üzerinden ellerinde bulunmayan farklı konut fotoğraflarıyla tüketicileri aldatmaya çalışan 5 gayrimenkul firmasına toplamda 575 bin TL idari para cezası kesti.


Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, sahibinden.com adlı internet sitesi üzerinden tüketicileri aldatmaya yönelik verildiği tespit edilen ilanları mercek altına aldı. Tüketicilerin gayrimenkul firmalarıyla ilgili şikâyetlerini inceleyen Reklam Kurulu, söz konusu internet sitesinde ilan yayınlayan 5 firmanın ilanlarında aykırılık tespit etti. İnceleme sonucu alınan kararlara göre bir gayrimenkul firması, satışı yapılan bir daireyi satıştaymış gibi ilanda tutmaya devam etti.

REKLAM DURDURMA

Kurulun incelemesinde "İlandaki dairenin satıldığı, ilanın neden hâlâ aktif olduğu" sorulduğunda ise firma tarafından fiyat algısı yaratmak için ilanı kaldırmadıklarının söylendiği, ilanla tüketicileri firmaya yönlendirip daha yüksek fiyatlı daireleri satmaya çalıştıkları tespit edildi. Reklam Kurulu, tanıtımların gerçeği yansıtmadığı ve rekabet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle firmaya reklam durdurma cezası verdi.

GÖRSELDE ELDE OLMAYAN KONUTLAR KULLANILDI

5 farklı gayrimenkul firması hakkında yapılan şikâyetlerde, ilanların görsellerinde firmaların ellerinde olmayan konutları kullandığı iddia edildi. Şikâyetleri inceleyen Reklam Kurulu, "Yayımlanan reklamlarda yer verilen konutların ilanlarında kullanılan görsellerin yetkisi dahilinde olmayan konutlardan edindiği ve piyasa koşullarına göre uygun fiyatlara yer verilen söz konusu ilanlar aracılığıyla tüketicilerin ilgili şahıssa başvurmaya yönlendirildiği ancak tüketicilere bu konutların gösterilmeyerek farklı konutların pazarlanmaya çalışıldığı" tespitinde bulundu.

Kararlarda 5 firmaya da aldatıcı beyanlarda bulunulduğu ve rekabete aykırı hareket edildiği gerekçesiyle 115'er bin TL para ve reklam durdurma cezası uygulandı.

KAYNAK: SABAH
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 10
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Esenyurt ta sahte ilanlarla senet imzalatip icra davaları açan tefeci emlakçılara dikkatttt
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  merhabalar sahte ilnmi dediniz Esenyurt Güzelyurt mahallesine gelin sahte ilan emlakcilari gelinde görün ful vampir var Esenyurt'ta.cidiye alın bu soylediklerimi
  Cevapla
 • Enbay 7 ay önce Şikayet Et
  Bazı emlakçılar , parası çantada hazır olan alıcıları çekebilmek için temsili ilan açıyor , daireyi görmek isteyince sahibi yurtdışında , bu sabah görüştük , fiyatı artırdı , gel başka uygun dairemiz var diyor.
  Cevapla
 • Ersan 7 ay önce Şikayet Et
  Ceza değil ödül olmuş emlakcılar bir satış yaptımı bu paranın daha fazlasını komisyon olarak kazanıyor
  Cevapla
 • Fethi 7 ay önce Şikayet Et
  Cezalar sadece 1 ev satışı komisyona kadar Komik. Komik ve komik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya son dakika geçti! Kassam Tugayları duyurdu: Füzeyle vurduk
Boşanmanın en fazla, doğurganlığın en düşük olduğu iller mercek altında