Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ‘resmen’ kuruldu

Afet riski altındaki alanlarla bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde kentsel dönüşüm uygulamaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yeni kurulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı'nca yapılacak

GİRİŞ 16.10.2023 11:23 GÜNCELLEME 16.10.2023 13:53
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

"Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre daha önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yer alan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü kaldırılarak yerine Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kuruldu.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı, afet riski altındaki alanlarla bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde kentsel dönüşüm uygulamalarını yürütecek.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un gereği çalışmaları yapacak başkanlık, afet riski altındaki yapıların ve alanların dönüştürülmesine ilişkin mevzuatı hazırlayacak.

Başkanlığın merkez teşkilatı, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Marmara Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Taşınmaz ve Kaynak Geliştirme Genel Müdürlüğü, Riskli Yapılar Dairesi Başkanlığı, İmar Planlama Dairesi Başkanlığı, Yapım ve Proje Dairesi Başkanlığı, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, Strateji ve Finansman Dairesi Başkanlığı, Personel ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden oluşacak.

Başkanlık, görevleriyle ilgili konularda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyonu sağlayabilecek.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME YENİ BİR SOLUK”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın kurulmasıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, “Kentsel dönüşüme yeni bir soluk. Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararıyla, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak ve güçlendirecek yeni yapısal düzenlemeler yürürlüğe girdi. Bu karara göre; Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kuruldu. Kentsel Dönüşüm Başkanlığımız ile kentsel dönüşüm çalışmalarımızı çok daha hızlı ve etkin bir şekilde yürüteceğiz. Bununla birlikte Kentsel Dönüşüm Başkanlığımızın bünyesinde; Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Marmara Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Taşınmaz ve Kaynak Geliştirme Genel Müdürlüğü de kuruldu. Bir genel müdürlüğümüz sadece Marmara Bölgesi’ndeki kentsel dönüşüm sürecini yürütecek, diğer genel müdürlüğümüz ise Marmara dışında kalan bölgelerdeki çalışmalara yönelecek. Taşınmaz ve Kaynak Geliştirme Genel Müdürlüğümüz ise taşınmazları tespit, planlama ve değerleme işlemlerini gerçekleştirerek kentsel dönüşüm sürecine kaynak oluşturacak” dedi

“GÜÇLÜ ŞEHİRLER HAZIRLAYACAĞIZ”

Kentsel dönüşüme yeni bir soluk getireceklerini belirten Bakan Özhaseki, “Geliştirdiğimiz modelle hazineye mali bir yük oluşturmadan güçlü şehirler hazırlayacağız. Yeni düzenlemelerle, inşallah ülkemizi deprem başta olmak üzere afetlere karşı daha hızlı bir şekilde dirençli hâle getireceğiz. Türkiye Yüzyılı’na yakışır sağlam, güvenli, Sıfır Atık uyumlu, iklim dostu ve mahalle kültürünü yansıtan, akıllı şehir teknolojileriyle donatılmış geleceğin şehirlerini hep birlikte inşa edeceğiz. Türkiye Yüzyılı’nın lideri, çalışmalarımızın hamisi, şehircilik anlayışımızın mimarı Sayın Cumhurbaşkanımıza desteklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Yeni düzenlemeler ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Özhaseki'nin o paylaşımı

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • genç 7 ay önce Şikayet Et
  İst esenlerde yapılan yıkılan yerle oldu iyi kötü oraya girmeyecek fakat imar kısıtlılığı olan yerler var çivi çakamıyoruz evler çürüdü bakim da yapamıyoruz ricamızdır çok zamandır beklediğimiz hayalimize artık kavuşalım deniyor ki toki yer Yaparsa verecek yapmazsa yok deniyor Lütfen imarsız yerleri artık sevindirin bütün evraklarımız belediyede
  Cevapla
 • temel 7 ay önce Şikayet Et
  insanlar ev bulamiyor bunlar duran yeri yikacak yenisi yapilsa bile sanki cok saglam ilk kira ev orunu biter vakit oldumu yapacak sey ararsaniz yikarsiniz bu sefer yikdin mi fiat daha cikar avrupa bina yuz yasinda olsa saglam ayak da ufak yipranma olsa bile biz de ise bes on gecen bina bazilari ayak zor durun duvalar yikilir su alir ilk adam gibi bina yapmasini bilecek insanlara bulun
  Cevapla
 • Bir garip 7 ay önce Şikayet Et
  Dolar ile avroculara sağlam şehirler yapin
  Cevapla
 • murat 7 ay önce Şikayet Et
  istanbulda kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olarak yapılıyor belediyeler daha çok gecekondu alanlarını dönüştürüyor olması gereken rezerv konutlarla daha çopk dönüşüm yapılmalıyken ortada rezerv konut yok keza toki askeri alanları bile dönüşüme açıyor güya ama yine rezerv konut yok resmen peşkeş çekiliyor istanbulda kentsel dönüşüm adı altında yapılan yerler satılmamalı
  Cevapla
 • Hak 7 ay önce Şikayet Et
  Bina dönüşümü hemen durdurulup Kentsel dönüşüm yapılmalı..Bununtelafisi yok.. Şehri yok etmeyelim.Gecekonduvari hayat artık bitmeli..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: Konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak
Mahra Pınar'ın ailesinden başıboş köpek düzenlemesine destek: Başka Mahralar ölmesin