Roketsan ile BAE arasında dev anlaşma! Birlikte üretecekler...

Savunma sanayiinde Türkiye'nin dünya çapındaki önemli oyuncusu Roketsan, BAE en büyük savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE Group'la yeni ve gelişmiş akıllı silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesine yönelik anlaşma imzaladı.

Roketsan ile BAE arasında dev anlaşma! Birlikte üretecekler...
Roketsan ile BAE arasında dev anlaşma! Birlikte üretecekler...
GİRİŞ 16.11.2023 17:03 GÜNCELLEME 16.11.2023 17:03
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde gerçekleştirilen Dubai Airshow 2023, 95 ülkeden 1400'den fazla katılımcıyı ağırlıyor. Fuarda şirketler arasında çeşitli işbirliği anlaşmaları yapılıyor. Bu kapsamda Roketsan ve EDGE Group arasında akıllı mühimmatların geliştirilmesine yönelik anlaşma imzalandı.

İmza töreni, Roketsan İleri Teknolojiler ve Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Cenk Önen, Roketsan Pazar Geliştirme ve Tanıtım Direktörü Mustafa Odabaş ve EDGE Group yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Anlaşma kapsamında Roketsan ve EDGE Group, yeni ve gelişmiş akıllı silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesine yönelik fırsatları araştırmak için birlikte çalışacak.

İLERİ TEKNOLOJİYE SAHİP SİLAHLARI BİRLİKTE ÜRETECEKLER

Roketsan Pazar Geliştirme ve Tanıtım Direktörü Odabaş, yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 ay önce Ankara'da SAHA İstanbul-EDGE Savunma Sanayi Buluşması'nın yapıldığını hatırlatarak, bu etkinlik kapsamında da EDGE'in savunma sanayisinde yaklaşık 25 firmayla mutabakat muhtırası imzaladığını söyledi.

Bugün imzaladıkları anlaşmanın daha detaylı işbirliğine yönelik bir anlaşma olduğunu belirten Odabaş, "İşbirliği yapabileceğimiz alanlarla alakalı konuları da belirledik. Bundan sonra EDGE ile yeni ve ileri teknolojiye sahip silah sistemleri ve mühimmatlarla alakalı işbirliklerine çalışmaya başlayacağız." dedi.

TÜRK SAVUNMA SANAYİİ ÜRÜNLERİNE DUBAİ'DE YOĞUN İLGİ

Dubai'de Türk bayrağını dalgalandırmanın kendileri için bir şeref olduğunu belirten Odabaş, "BAE'ye Türk SİHA'larının satışı gerçekleşti. Bu SİHA'ların üzerinde Roketsan mühimmatları kullanılıyor. Özellikle BAE Hava Kuvvetleri'nden son kullanıcılar MAM-C, MAM-L ve MAM-T'yi görmek için geldiler. Son kullanıcılara mühimmatlarımız hakkında detaylı bilgiler aktardık. Dubai'de yoğun bir ilgiyle karşılaştık." diye konuştu.

Odabaş, ÇAKIR, SUNGUR, CİRİT'in aralarında bulunduğu birçok Roketsan üretimi mühimmatın da fuarda çok ilgi gördüğünü aktararak, son kullanıcıların haricinde BAE'nin önde gelen savunma sanayi kuruluşlarıyla da görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Odabaş ayrıca, BAE Uzay Ajansı ile fırlatma sistemlerine yönelik bir görüşme gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 54
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  bar uzay ajansı mı
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Libya'da gördük bizleri çin sihaları ile vurdu yarın senin silahlrınla İsrail ile bir olup seni vurmayacağı yine ne mağlum
  Cevapla
 • Şahin sarıkaya 3 ay önce Şikayet Et
  BAE teknoloji transferi en büyük hatalardan biri bunlar batı ile bir gün bir olup bize saldırırlar. Libyada yaşadık
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Yapmayin.Bu hainlere guven olmaz.Bizden ogrenip Israile verirler.Gazza icin seslerine cikaramayan korkaklardan hayir gelmez.
  Cevapla
 • Ofli 3 ay önce Şikayet Et
  Yahu delireceğim.bu var İngiliz uşağı.niye ortak ediyorlar? Neyin karşılığında? Paramı aldılar ne? İlk defa biraz yol aldık onuda İngilize vereceğiz gibi! Çok yazık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çekya'dan Rusya adımı! Rus Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı
Ödemeler tek tek açıklandı: İçinde ev alacaklara 500 bin TL'lik yardımı da var!