6 milyona satılan daireler 1 milyona alıcı bulamıyor! Şehirde dengeler değişti

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’da depremler öncesi 5 ila 6 milyona satışa sunulan daireler şimdilerde 1 milyona alıcı bulamıyor.

GİRİŞ 24.11.2023 12:24 GÜNCELLEME 24.11.2023 12:51
Bu Habere 403 Yorum Yapılmış

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Bostanbaşı Mahallesi’nde Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremler öncesi 5 ila 6 milyona satışa sunulan daireler şimdilerde 1 milyona alıcı bulamıyor. Kentin en prestijli bölgesi olan Bostanbaşı’ndaki dairelerle kimse ilgilenmezken bölgedeki çok sayıda ağır hasarlı yüksek katlı binanın patlayıcı ile yıkımı sürüyor.

Ali Özgül

“BİR MİLYONA MÜŞTERİ BULUNAMIYOR”

Depremlerde Bostanbaşı Mahallesi’nin büyük bir yara aldığını kaydeden Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, “Depremler sonrası kamuoyunda Bostanbaşı’nın tamamı yıkılmış gibi bir algı oluşturuldu. Bölgede hasarlı binalar var ama tamamının hasarlı gösterilmesi hoş değil. Boştanbaşı’nda depremler öncesi 5 -6 milyona satılan dairelere bir, 1,5 milyona müşteri bulunamıyor. Olumsuz algı insanları tedirgin duruma getirdi daire satışına bölge tamamen kapandı. Sağlam binalar bile satılmıyor. Biz emlakçılar olarak bölgedeki tüm binaların depreme dayanıksız olduğu düşüncesine katılmıyoruz ve bir çok binanın da sağlam olduğunu düşünüyoruz. Burada sağlam, az hasarlı konutların sahipleri kendi imkanlarıyla yeniden bir hasar tespiti yaparak insanlara sunmalı çünkü düşünün Aralık 2022’de 5 milyon kredi kullanılarak alınan bir konuta müşteri bulunamıyor. Vatandaşlarımızın yaptığı yatırımlara masraflara insan üzülüyor buna bir çözüm bulunması lazım” dedi.

“KONUT SATIŞLARI DURDU”

Depremler sonrası kent genelinde konut satışların durduğunu da aktaran Özgül, "Depremler sonrası konut bazında gayrimenkul satışları durdu. Arsa talepleri var, arsalar içinde talepler çoğalınca fiyatlar çok yükseldi. Alım gücü azalan insanlar gayrimenkule yatırım yapmamakta. Gayrimenkul sektörün canlanması lazım böyle gider ise bir çok firma iflas edecek duruma gelecektir. Burada şehrin idarecilerine büyük görev düşüyor” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 403
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Nerede alalım
  Cevapla
 • Deniz Sümbül 2 ay önce Şikayet Et
  Büyüklerin şehrin yerel yöneticilerin ve ileri gelenlerin KAZANMA HIRSI biz garibanların özünü emdi,canımızı malımızı enkaz altında bıraktı felâket geliyorum diye bağırıyordu.
  Cevapla
 • Deniz Sümbül 2 ay önce Şikayet Et
  Sanırdım ki insanlar bunca başa gelenden sonra hakikati arıyor,gördüm ki insanlar hala işine geleni arıyormuş.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Mal canın yongasidir
  Cevapla
 • Umut 2 ay önce Şikayet Et
  Daha önce vereydiniz madem bu fiyata birde emek vermişler diyor utanmaz adam insanların emeklerini çalarken böyle diyormuydun acaba.
  Cevapla
 • Mete 2 ay önce Şikayet Et
  Madem bu fiyata satılabiliyordu. 5-6 milyon nedir Allah gözünüzü doyursun.
  Cevapla
 • Ecrin 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlarin gözünü toprak doyurur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yaptığı hata canından etti! Kocaeli'deki feci kaza kamerada...
Sağlık alanında yeni dönem! Bakan Koca madde madde paylaştı