Bakan Bolat, "acımayacağız" diyerek duyurdu: Otomobil piyasasını normalleştireceğiz!

Ticaret Bakanı Bolat, “6 ay 6 bin kilometre düzenlemesinde 52 milyon lira ceza kestik. İkinci eli sıfırdan pahalıya satanlara 90 milyon lira ceza uyguladık. İlave tedbirler almaktan çekinmeyiz, fırsatçılara acımayacağız” dedi.

GİRİŞ 18.06.2024 11:25 GÜNCELLEME 18.06.2024 11:32
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Türkiye Gazetesi'ne konuşan Bakan Bolat, otomotiv piyasasındaki normalleşmenin devam edeceğini söyledi. Bolat, “6 ay 6 bin kilometre düzenlemesinde 52 milyon lira ceza kestik. İkinci eli sıfırdan pahalıya satanlara 90 milyon lira ceza uyguladık. İlave tedbirler almaktan çekinmeyiz, fırsatçılara acımayacağız” dedi.

Kurban Bayramı vesilesiyle sorularımızı cevaplayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından bugüne kadar fahiş fiyat artışından 286,1 milyon TL, stokçuluktan ise 293,8 milyon TL olmak üzere toplamda 579,9 milyon TL idari para cezası kararı alındığını açıkladı. Bolat “Vatandaşlarımızın mal ve hizmetlere ulaşmasına engel olmak suretiyle mağduriyet oluşturan her türlü girişim yakın takibimiz altında” dedi.

BAKAN BOLAT'TAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

"Kurban bildiğiniz gibi ‘yakınlaşma’ demektir. Cenab-ı Hakk’a yakınlaşma amacı taşımaktadır. Bu bayramda kesilen hayvanlar da bu amaca matuftur. Ayrıca, aynı zaman diliminde İslam’ın kutsal saydığı beldelerde yapılan hac ibadeti ile de bütünleşerek daha ulvi ve evrensel bir boyut kazanır. Dolayısıyla hem yerelde hem de evrensel çapta idrak edilen Kurban Bayramı, birlik ve dayanışma duygusunu zirveye taşır.

Bizim milletimiz bayramları dinî bir kaide olmanın yanında aynı zamanda bir değer ve kültür hâline de getirerek toplumsal yapısını güçlendirmiştir. Millet olarak çok şanslı olduğumuzu düşünürüm, böylesi güzel bayramlarımız olduğu için. Sizin aracılığınızla halkımızın mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, bütün vatandaşlarımızın sevdikleriyle gönüllerince güzel bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum."

ÜLKEMİZ İÇİN HAYALLERİMİZ VAR

Kendisine yöneltilen "Bakan olduktan sonra hayatınızda neler değişti, ailenize vakit ayırabiliyor musunuz? Kitap okumaya, film izlemeye vakit bulabiliyor musunuz?" sorularına Bakan Bolat'ın cevabı bu şekilde oldu:

Tabii bakanlık büyük sorumluluk gerektiren bir makam. Sorumluluğu ağır fakat çok kıymetli. Ülkeniz için çalışmanın çok daha yoğun ve hızlı bir şekilde gerçekleştiği bir pozisyon. Mutluluğu da o denli yüksek. Hizmet ve icraat için büyük bir fırsat. Meslek hayatımın en tempolu dönemi olması hasebiyle açık ara önde hamdolsun. Bu can bu tende olduğu müddetçe halkımızın hayatını güzelleştirmek için ne yapabileceğimizin gayretinde olacağız. Öğrencilik yıllarımdan itibaren hep ülke meseleleri ile meşgul olan, kafa yoran bir kişi oldum. Uzun bir MÜSİAD geçmişim var; tam 18 yıl…

Genel sekreterlik, genel başkanlık ve yüksek istişare kurulu üyeliği yaptım. Ülke ekonomisi ile ilgili fikrî katkıların en yoğun sunulduğu bir yerdir MÜSİAD. Özel sektörde 23 yıl çalıştım. Farklı STK’larda görevlerim oldu, aktif siyasi hayatım oldu AK Parti saflarında. Ayrıca üniversite hocalığım ve akademik çalışmalarım oldu. Kısaca hem teorik hem de pratik anlamda daima koşuşturma hâlindeydim. Bizim ülkemiz için hayallerimiz hedeflerimiz var, Cumhurbaşkanı’mızın 22 yılda hayata geçirdiği büyük projeleri daha da ileriye taşımak için bütün kabine, icraatlara kilitlendik. İnşallah 2026’da mal ihracatında 302 milyar doları, hizmetler ihracatında da 140 milyar doları yakalayacağız. Bütün bu işlerim arasında fırsat buldukça kitap, makale ve tez okumayı sürdürüyorum. Aileme de vakit ayırmayı ihmal etmiyorum. Torunlarımı çok özlüyorum.

ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını içeren düzenleme yürürlüğe girdi. Bu düzenlemenin ardından fahiş fiyat ve stokçuluk konusunda somut sonuçlar almaya başladınız mı? Kesilen ceza miktarıyla ilgili bilgi paylaşır mısınız? 

"Vatandaşlarımızın mal ve hizmetlere ulaşmasına engel olmak suretiyle mağduriyet oluşturan her türlü girişim yakın takibimiz altında. Bu kapsamda, 6 Haziran 2024 itibariyle 81 ilimizde 85 bin 608 işletme ve 539 bin 782 ürün denetlendi. Yapılan inceleme ve denetimlerin Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu toplantılarında değerlendirilmesi neticesinde; mezkûr Kurul tarafından bugüne kadar fahiş fiyat artışından 286 milyon 106 bin 361 TL, stokçuluktan ise 293 milyon 798 bin 348 TL olmak üzere toplamda 579 milyon 904 bin 709 TL idari para cezası kararı alındı.

Öte yandan, caydırıcılığın sağlanması noktasında yasal düzenleme 29 Mayıs 2024 itibariyle yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle fahiş fiyat ve stokçuluk ile mücadelede daha kararlı adımlar atıldı. Kısa süre içinde ilk sonuçlarını da almaya başlayacağız. Gerekmesi hâlinde, adalet ve hakkaniyet duygusu içinde ve hukuk çerçevesinde, gerekli bütün idari adımları atacağımızı, vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmecilerimizin korunması hususunda asla taviz vermeyeceğimizi ifade etmek isterim."

ÇOCUKLUĞUMUZDA DAHA RENKLİYDİ

Çocukluğunuzda bayramlar nasıl geçerdi, bayramlarda neler yapardınız?

"Bizim çocukluğumuzda bayramlar çok daha renkli ve coşkulu geçerdi. Kitle iletişim araçlarının bu kadar yaygın olmaması, ulaşım ve diğer teknolojik gelişmelerin sınırlı olmasından dolayı bayramlarda konsantrasyon ve hassasiyet daha yüksek olurdu. Şimdi de gayet güzel kutlanıyor ancak o dönemlerde daha sıcak ve samimimi ilişkiler ve uygulamalar vardı.

Bugün bu bayramları büyük bir neşeyle yaşayabiliyorsak, geçmişte bu geleneği bize aktaran, kültürün devamlılığını sağlayan büyüklerimizin payı çok büyüktür. Bu vesileyle hayatta olanlara bereketli ve sağlıklı bir ömür, aramızda bulunmayanlara rahmet ve mağfiret diliyorum."

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 53
 • Faruk 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkemiz için hayallerimiz var demiş sayın bakan.ben şahsen olumlu hayallerimi kaybettim .artık pozitif yönde şeyler olacağı umudumu tamamen kaybettim çok üzgünüm.ama iyi şeyler olacağı konusunda hiç iyimser drgilim
  Cevapla
 • hepsi hurda 1 ay önce Şikayet Et
  İkinci el otomobil mi olur. Zırt bırt arıza yapıyor. Dünyanın masrafını açıyor. İkinci el otomobil satışı yasaklansın. 10 yaşın üzerindeki bütün otomobiller hurdaya çıkarılsın.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Normalleşmenin en kolay yolu Avrupa'dan bireysel otomobil ithalatına izin verilmesi olur, benim kuzenlerim doğan şahin fiyatına Avrupa'da Audi bmw gibi otomobillere biniyorlar.
  Cevapla
 • İsmet 1 ay önce Şikayet Et
  Kuzenler Avrupa'da bireysel ithalat mı yapıyor?
  Cevapla
 • İrfan 1 ay önce Şikayet Et
  Bari ÖTV yi biraz düşürün.
  Cevapla
 • Cemal 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün memurları otomatik olarak primi günü dolan kamu çalışanlarımızı emekli edeceksinizki arkadan gelen gençler iş ortamı açılsın neymiş efendim ben 60.70 rl maaş alıyorum emekli olunca 25.27 tl düşüyormuş yav bu memlekette asgari ücret 17 tl neden bahsediyorsunuz kim adaletli davranmıyor bu gençlerin sonu ne olacak birden gelir kapıya dayanır ise ozaman daha büyük sıkıntı olmazmı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
600 yıllık tarih! Osmanlı Devleti'nin yönettiği topraklar: Bu ülkelerde Osmanlı izi var...
Çalışandan patrona 35 milyon liralık vurgun kamerada... Bakın nerede yakalandı