Ekrem Dumanlı'ya Erdoğan'a hakaretten dava açıldı

Ekrem Dumanlı'ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’a haraketten 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ekrem Dumanlı'ya Erdoğan'a hakaretten dava açıldı
Ekrem Dumanlı'ya Erdoğan'a hakaretten dava açıldı
GİRİŞ 14.10.2015 11:58 GÜNCELLEME 14.10.2015 12:00
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Today’s Zaman Gazetesi’nde yer alan bir haber nedeniyle gazetenin eski Genel Müdürü Ekrem Dumanlı ve editör İbrahim Türkmen hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a haraketten 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Today’s Zaman Gazetesi’nde 9 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan “Erdoğan slams terrorist attack launched by Boko Haram militans” başlıklı haber üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avukatı Ahmet Özel’in şikayeti üzerine, gazetenin eski Genel Müdürü Ekrem Dumanlı ve editör İbrahim Türkmen hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avukatı Ahmet Özel’in yayınlanan haber nedeniyle 19 Mart 2015 tarihinde bir dilekçe ile şikayette bulunduğu hatırlatıldı.

Yapılan soruşturmada ‘Başçalan’ isimli Twitter hesabından bir mesaj yayınlandığı, yayınlanan mesajda Erdoğan’ın danışmanı vasıtasıyla THY üzerinden Nijeryaya silah gönderdiğinin iddia edildiği belirtilen iddianamede, “Bu iddialar THY tarafından inkar edilmiş ancak ses kaydı kamuoyunda soru işaretlerine yol açmıştı. THY tarafından bu iddialara karşı yapılan açıklamada ‘Türk Hava Yolları vasıtasıyla ne kayıtlarda yer alan ülkeye ne de başka bir ülkeye silah transferi yapılmıştır’ denildi.

Başçalan rumuzlu twitter kullanıcısının youtube'a yüklediği bu ses kaydına göre Yönetici Asistanı Mehmet Karakaş'a ait olduğu belirtilen ses, Erdoğan'ın danışmanı Mustafa Varank'a ait olduğu belirtilen sese, Nijerya'ya silah transferi ile ilgili suçluluk duyduğunu belirtmiş ve ‘bu silahlarla Müslüman mı Hıristiyan mı öldürüleceğini bilmiyorum’ demişti.

Bu ifadelerle Sayın Cumhurbaşkanı’nın suç örgütüne silah sevkiyatı sağlayarak yardım ettiği yönündeki beyanlar ile gerçek ile ilgisi olmayan eylemler isnat edilerek hakaret hakaret eyleminde bulunuldu" denildi.

İddianamede her iki sanığın da Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

YORUMLAR 6
 • zühtü 8 yıl önce Şikayet Et
  duman,duman altında. hesap günü geldi..
  Cevapla
 • kml 8 yıl önce Şikayet Et
  Güvenme "hocana" Devleti al yanına
  Cevapla
 • i Öztürk 8 yıl önce Şikayet Et
  Sırada demirtaş var vatana ihanetten
  Cevapla
 • ses 8 yıl önce Şikayet Et
  Paralelci başı ortalıkta çok konuştu biraz da sussun ve cumhurbaşkanına karşı çıkmak neymiş görsün
  Cevapla
 • temiz bey 8 yıl önce Şikayet Et
  Dışarı kaçmasını engelleyin millete hesap verecek daha !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
2 ayın ardından kritik toplantı! Suriye konusu masada
Uluslararası ziyaretçi ağırlayan şehirler listesine Türkiye'den 2 şehir girdi