Başbakan'ın İngiltere'ye gidiş nedeni belli oldu

İngiliz Guardian gazetesi, Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün Londra'da İngiltere Başbakanı Theresa May ile yapacağı görüşmenin detaylarını açıkladı.

GİRİŞ 27.11.2017 09:28 GÜNCELLEME 27.11.2017 09:30
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İngiliz Guardian gazetesi, Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün Londra'da İngiltere Başbakanı Theresa May ile yapacağı görüşmede, 15 Temmuz darbe girişimi ile bağlantılı olduğu iddia edilen iş adamı ve şahısların Türkiye'ye iade edilmesini isteyeceğini yazıyor.
Gazete, Başbakan Yıldırım'ın Pazar günü başlayan Londra ziyareti öncesi Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarından Özlem Zengin ile konuştu.

Türkiye hükümetinin tahminlerine göre, yaklaşık 60 bin kişinin darbe girişimi ile bağlantılı olduğunu belirten Zengin, İngiltere'nin Gülen hareketini "terör örgütü" olarak yasa dışı ilan etmesini istedi.

Guardian'ın haberi şöyle devam ediyor:

"İngiltere ayrılırken Türkiye Avrupa Birliği'ne girmeye çalışsa da, iki NATO üyesi ülke arasındaki ilişkiler güçlü. May Ocak ayında Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da ondan birkaç ay sonra Ankara'yı ziyaret etti...

"Ancak İngiliz Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'ndeki milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini, rakiplerini devre dışı bırakmak ve insan haklarını lağvetmek için kullanmakla suçlayıp kınamıştı.

"Birçok şüpheli, darbeyi planlayanların kullandığı iddia edilen şifreli mesajlaşma programı ByLock'u indirmiş oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı. Zengin ise şüphelilerin sadece ByLock kullandığı için gözaltına alındıklarını yalanladı."

"FETÖ'nün İngiltere için bile 100 yıllık bir planı olabilir"

Haberde, Demokratik Gelişim Enstitüsü'nün davetlisi olarak Londra'ya geldiği belirtilen Zengin'in şu sözleri aktarılıyor:

"Biz bu yapıya Fethullah Gülen terör örgütü diyoruz. Bu, sıradan bir yapı değil. Şimdi dünyanın başka yerlerinden Türkiye'nin başına bela olmayı sürdürüyorlar. Ne yapacaklarını bilemezsiniz. Belki İngiltere için bile 100 yıllık bir planları vardır. Bugün bize sorun çıkarıyorlar, ama yarın size de sorun çıkarabilirler...

"İngiltere ile iyi ilişkilerimiz var. İngiltere'deki bazı iş adamlarının Türkiye'ye iade edilmesi için talepte bulunduk. Bir iş adamı yasa dışı yollardan İngiltere'ye kaçtı....
"Türkiye Başbakanı özel konuları görüşmek üzere Londra'ya geliyor. Bu da gündemdeki konulardan biri olacak." dedi.

YORUMLAR 2
  • halk adamı 6 yıl önce Şikayet Et
    boş işlerler uğraşmayın... gerçekte niye gittiğinizi açıklayın...
    Cevapla
  • osmanli 6 yıl önce Şikayet Et
    Kimi kimden istiyonuz zaten kafirler fotoyle içimize sızan onlar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünyanın en değerli milli takımları listelendi!
Seçil Erzan'ın Google aramaları şoke etti!