Guardian: 'Erdoğan haklıymış' dedi

Guardian Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç çocuk istediğini ancak Türkiye’nin bu konuda “çok Avrupalı bir sorunla karşı karşıya bulunduğu” yorumunu yaptı.

Guardian: 'Erdoğan haklıymış' dedi
Guardian: 'Erdoğan haklıymış' dedi
GİRİŞ 27.12.2017 11:52 GÜNCELLEME 27.12.2017 11:52
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin nüfusundaki büyüme hız kaybetti ve doğurganlık oranı 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana en düşük düzeyine indi.

DOĞURGANLIK ORANI DÜŞTÜ

Aynı zamanda nufüsü yaşlanıyor” dediği geniş haberinde, şunları yazıyor: “Türkiye, 79.5 milyon nüfusu Almanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci en kalabalık ülkesi olmayı sürdürse ve 31.5 yaş ile Avrupa’nın en düşük ortalama yaşı olsa da Türk İstatistik Enstitüsünce bu yıl yayımlanan veriler, 2016 yılında ilk defa doğurganlık oranının yüzde 2.1’e düştüğünü gösterdi.”

“ÜLKENİN DEMOGRAFİSİNDE POTANSİYEL BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER”

Guardian, kentlerde kaydedilen keskin gerilemeye karşı mülteciler arasında ve kırsal toplumlarda doğum oranının hızlanmasını ise önümüzdeki 10 yılda ülkenin demografisinde potansiyel büyük değişikliklerin habercisi olarak değerlendiriyor.

“Türkiye, hem Arap hem de Avrupalı komşularda da görülen bir ikilemle karşı karşıya” diyen gazete, Türkiye’de büyük genç nüfusu için yeterli istihdam yaratılmaması durumunda bunun birçok Ortadoğu ülkesinde olduğu gibi işsizlik ve marjinalleşmeye yol açabileceği, diğer yandan da doğurganlıktaki gerilemeye çare bulunmazsa birçok Avrupa ülkesinin karşılaştığı, yaşlanan nüfus sorununun yaşanabileceği uyarısını yapıyor.

İngiliz gazetesi, Türkiye’nin nüfus büyümesini kısıtlayan faktörlerin birçoğunun gelişmiş ülkelerde de görünse de 3 milyon mülteciyi barındırması nedeniyle farklılıklar arzettiğinin altını çiziyor.

YORUMLAR 56
 • mes'ul 6 yıl önce Şikayet Et
  kadının doğurmasının çalışmasıyla o kadar alakası yoktur. Asaletli bir hanım hem doğurur, büyütür hem elinden geldiğince eve katkıda bulunmaya uğraşır, çalışır. Laf aramızda bir arkadaş cemaatten evlendi ev hanımı olsun diye, kadın iki çocuktan sonra çocukla uğraşamam, hem de ancak ev işini ancak yaparım diyor. Vah ki vah bize..! kadınlara söz geçmez oldu, gözleri yukarılarda. İster ehli dünya ister muhafazakar pek farketmiyor.
  Cevapla
 • Vatanımız 6 yıl önce Şikayet Et
  Sevindirici haber, güzel gelişme. Az nüfus iyidir. Bugün 40 milyon nüfus olsaydı refahımız çok daha yüksek olurdu.çok nüfus işsizlik açlık demektir.
  Cevapla
 • vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  neresi güzel ülke yaşlanırsa ne faydası var
  Cevapla
 • Sadik bey 6 yıl önce Şikayet Et
  Millet aç. Millet perişan.. Çocuk yapmak için masraf lazim. Bez parası, mama parasi, doktor parasi, servis parasi, okul aidatlari, ... Çocuk yapmak her babayiğidin harcı değil..
  Cevapla
 • ulaş 5 yıl önce Şikayet Et
  açların hemen,hemen hepsi akıllı telefon internet vs, kullanıyor. açlık cepteki para ile değil doymayan nefis ile alakalı
  Cevapla
 • Celal 6 yıl önce Şikayet Et
  Ben acım
  Cevapla
 • semih 6 yıl önce Şikayet Et
  nerede o açlar bir görsekte yardım etsek
  Cevapla
 • evet_isyan 6 yıl önce Şikayet Et
  Çok net hükümetin bir yaptığı bir yaptığıyla çelişiyor. Bir yandn 3 çocuk deniyor bir yandan da kadın istihdamında AB standartlarını yakalayacğız deniyor. Kardeşim kadını evinden alır sokağa, onun bunun ofisine işçi olarak gönderirsen annelik vasfını unutur. DOğurmaz o kadın! Doğurmuyor da zaten. Yok kariyerdi yok kendi parmı kazanıyorum derken ilk işleri boşanmk zaten. Avrupanın gittiği yoldan giderek farklı bir yere varmayı mı düşünüyorsunuz? Şaşarım öyle akla.
  Cevapla
 • Nurullah 6 yıl önce Şikayet Et
  Bak bu konuda haklısın ,güzel ve eksik bir tespit.daha bir çok şeye sebebiyet veriyor.
  Cevapla
 • Deli dumrul 6 yıl önce Şikayet Et
  Günaydııııın! Geçmiş olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray maçı öncesi olay sözler! "Ciddi istihbaratlar aldık"
Mauro Icardi'nin cezası belli oldu!