Kılıçdaroğlu ile mezhebim aynı değil!

Kılıçdaroğlu'nu savunmadığı için bela okuyanlara yanıt veren Sevilay Yükselir, Kılıçdaroğlu'nu bitirdiği diyaloğu aktardı, 'Aleviliğe CHP'li olmalı şartı'nı koyanlara çıkıştı.

Kılıçdaroğlu ile mezhebim aynı değil!
Kılıçdaroğlu ile mezhebim aynı değil!
GİRİŞ 03.06.2011 16:13 GÜNCELLEME 03.06.2011 16:13
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, Erdoğan'a karşı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu savunmadığı için kendisine bela okuyanlara yanıt verdi.

Aleviliğe CHP'li olmak şartı olma getirilmiş gibi gösterenlere de sert çıkan Yükselir, Kılıçdaroğlu'nu kafasında bitirdiği telefon konuşmasını da ilk kez açıkladı.

"Benim mezhebim onun o gösterdiği yolda hareket edecek kadar geniş değil! Hafif değil! Evet ben bir Alevi'yim" diyen Yükselir'in isyan ettiği yazısı:

Kılıçdaroğlu'nuz ile benim mezhebim aynı değil!

Başbakan, miting meydanlarında Kılıçdaroğlu'nun Alevi kökenine vurgu yapıp, "Bu adam Alevilerin eline, beline, diline sahip ol felsefesine aykırı hareket ediyor" falan deyip alabildiğine saydırınca benim gazetedeki e-posta kutum dolup dolup boşalıyor.

"Sen artık Alevi değilsin. Sen yalaka bir düşkünsün Sevilay! Kılıçdaroğlu'nun Aleviliğinden dem vurup, mezhebine hakaret eden adamın karşısında hâlâ susuyorsun!" diye saçmalayanlar. "Çok sevdiğin ve destek verdiğin Başbakanın Alevilik üzerinden siyaset yapıyor. Bunu görmezden geliyorsun ya! Allah senin gibi Alevinin belasını versin! Hadi yürü git şimdi" şeklinde hakaret edenler falan...

Öncelikle Başbakan Erdoğan'ın, epeyce bir zamandır Kılıçdaroğlu'nun Alevi kökleri üzerine siyaset yapıyor olmasının bendeki karşılığına bir cevap vereyim.

Hiç hoşuma gitmiyor. Hem de hiç! Hele hele Başbakan bu argümanı her dile getirdiğinde meydandaki o kalabalık yuh çekiyor ya!

İşte o zaman çileden çıkıyorum.

Çünkü benim dünyamda o kök, bu kök falan diye bir şey yoktur kardeşim!

İster Alevi, ister Sünni, ister Süryani, isterse Ermeni, Türk, Kürt, Çerkez ya da Gürcü olsun...

Farketmez! Kök üzerinden siyaset yapılmasından, meydanlardan birilerinin köklerine vurgu yapılmasından gerçekten hiç hoşlanmıyorum!

Bence Başbakan'ın bu söylemden artık gerçekten uzak durması gerekiyor.

Kılıçdaroğlu ile olan hesabını onun Aleviliği üzerinden filan görmemesi gerekiyor.

Başbakan'ın Alevilere karşı bir kini ya da nefreti olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Bilakis Alevilerin kendisine ve genel başkanı olduğu partisine olan keskin önyargıyı ve antipatikliği kırmak için de bayağı bir çabaladığını biliyorum.

AKP'nin TV'lerde dönen son reklamı müthiş bir reklam. Türkiye'nin renklerine, değerlerine, çeşitliliğine öyle bir dokunuyor ki, insan ister istemez ayağa fırlayıp, "Bu ya! Bu!" falan diyesi geliyor. İzleyen her insanı derinden duygulandırıyor.

İşte ben Başbakan'ın her zaman partisinin son reklamındaki o dili kullanmasını istiyorum.

Ez cümle Başbakan'ın bu konuda yani Alevilik konusunda biraz hassas olması gerekiyor. Ve bilmesi gerekiyor ki, Kılıçdaroğlu ile ilgili yaptığı her Alevilik vurgusunda meydanlardan gelen yuh sesleri ile sadece CHP'li olanları değil, bu ülkenin bütün Alevilerini incitiyor.

Ayrıca Başbakan bu ifadeleri ile sadece Alevileri değil, bu ülkenin bütün aydınlarını, demokratlarını ve liberallerini de kendinden soğutuyor.

Bakın ben 'Alevi' olmasam da bu tablo karşısında düşüncelerim, duygularım bu yönde olurdu.

Çünkü dedim ya yukarıda da; "Benim için sadece insan vardır. Kökleri bilmem ne insan kavramı falan yoktur!"

Biz 12 Eylül'de bu kökler üzerinden siyasetin acısını epeyce yaşadık. İşte onun için yani o dönem Maraş, Çorum, Malatya'da yaşanan akıl almaz sokak kavgalarının ve akıtılan kanların sorumlusunun o günün siyasilerinin kökler üzerine yaptıkları siyasetler olduğunu bildiğim için yazıyorum bu satırları.

Şimdi gelelim sırf Alevi olduğumu açık açık beyan ettiğim için fütursuzca şahsıma ağzına geleni sayan sözüm ona Alevilere...

Sizde hakikaten edep yok kardeşim! Siz kim oluyorsunuz da beni kafanıza göre düşkün ilan edip, aşağılamaya falan kalkıyorsunuz. Pardon ama Alevi olmanın şartları arasına ne zamandan beri CHP'li olmak şartı da getirilmiştir?

Değilim tamam mı?

Ben CHP'li falan değilim kardeşim.

Bir kere şunu bilin ki, zamanında, "Nihayet partiyi sosyal demokratlara emanet edecek bir adam çıktı" düşüncesiyle, o koltuğa otursun diye canhıraş desteklediğim Kılıçdaroğlu'nuzun benim politik dünyamda yeri yok!

Çünkü o Kılıçdaroğlu'nuz bana iftira atan, kadınlığımla, namusumla oynamaya kalkan çeteyle işbirliği yaptı bir dönem ve kalkıp, "Kaya gibidirler maşallah. Sonuna kadar Arkalarındayım" dedi.

Daha da beteri, o olaylar patlak verdiğinde bu yöndeki serzenişlerimi kendilerine ilettiğimde telefon görüşmemizde, "Sevilay sana yapılanları okudum. Biliyorum. Ama yerinde olsam, bütün bunlara rağmen onlara sahip çıkardım! Ve çıkar derdim ki; 'Evet Soner Yalçın ve Oda TV'si şerefime haysiyetime namusuma saldırdı ama buna rağmen ben bu arkadaşların gözaltına alınmasını içime sindiremiyorum bir meslektaş olarak'. İnan o zaman itibarın bin kat daha artardı!" dedi utanmadan!

İşte sizin Kılıçdaroğlu'nuz benim için o telefon konuşmasından sonra bitti kardeşim.

Çünkü benim mezhebim onun o gösterdiği yolda hareket edecek kadar geniş değil! Hafif değil! Evet ben bir Alevi'yim...

Peki ama böyle bir düşünce tarzına sahip olan bir insan Alevi olabilir mi?

Kimse kusura bakmasın ama olamaz!

Not: Beni, aylardır içimi acıttığı halde, utancımdan kaleme almadığım bu diyalogu da yazmak zorunda da bıraktınız ya! Helal olsun size valla!

SABAH

ETİKETLER
mezhep ayrımcılık
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • hüseyin yurtseven 9 yıl önce Şikayet Et
  sevilay yükselir senin fatih altaylıyla. olan iktidar partisi aleyhine hakarete varan videolarınızı da biliyoruz.hükümetin sırtından geçinenlerdensiniz.
  Cevapla
 • Recep Kalaycı 9 yıl önce Şikayet Et
  BAŞBAKANIN SÖZÜ BİLİNÇLİ ÇARPITILIYOR. Sayın başbakan kemali kast ederek bu adam alevileri de kullanıyor. Aleviliğin gereklerini de yerine getirmiyor anlamında konuşuyor. Ama ne aymaz tutumdur ki bu sözleri çarpıtılarak sanki alevilere hakaret ediyormuş gibi yine alevilere karşı kullanıyor. Alevi vatandaşları sevilay hanım gibi uyanık olmasını bekliyorum. asıl tezgah kılıçdaroğlundan çıkıyor. ortamı gererek oy devşirme derdinde olan bir zihniyetin ülke idaresine artı değer katabilmesi mümkün değildir. Bu ülke hepimizin. heba etmeyelim. Herkes doğru, dürüst ve değer üretebileceğini düşündüğü kişileri tahlil etmeli.
  Cevapla
 • Mustafa Türköz 9 yıl önce Şikayet Et
  Ne çarpık düşünce bu yahu?. Ne demek bu cümleler? Alevi olanlar chp den başkasına oy vermez Alevilik siyasi parti inancımıdır? Yani olaki chp Türk sisyasi hayatından bir şekilde çekildi bitti; Alevilikde onunla birlikte bitecek mi? Yada chp ye oy vermeyen aleviler alevi değildir (düşüktür) demek ne anlama geliyor? Hani? laiklik istiyordunuz? Hani dini inancınızın üstünde siyasi baskı var diyordunuz? Hani inaç özgürlüğü diyordunuz.... Şimdi kalkıp aleviliği chp ile sıkısıkıya bağlıyorsunuz.. Bu bu inancı siyasete alet etmek değilse nedir? Yoksa; Sizin için, inanç, özgürlük,laiklik, demokrasi, vs. vs. hepsi palavra mı? Bakın kardeşim, bu ülkede isteyen istediği partiye oy verebilir kimseyi ilgilendirmez, isteyen istediği gibi inancını yaşar bu da kimseyi ilgilendirmez ,ancak bir şartı vardır ki o da demokrasinin özelliğidir; Kişi veya kişiler haklarını kullanırken başkalarının haklarına zarar veremezler hepsi bu ! Bırakın artık şu edebiyat yapmayıda grçekleri görün artık...
  Cevapla
 • Ahmet Özbir 9 yıl önce Şikayet Et
  CHP DAİMA ALEVİ PARTİSİ OLMUŞTUR, KILIÇDAROĞLU DA ALEVİ ANCAK ALEVLİ!!... Hem Alevi hem Sünne olunur mu, gerçi kendisi Sünniyim falan demiyor, ancak ne hikmetse son günlerde Sünnileri de partisine doldurup güya işte "YENİ CHP, HEM ALEVİ HEM SÜNNİ, HEM SUN'İ!" Yani eski CHP'yi şutlamış, Atatürkçülükten eser bırakmamış! Böylece CHP Alevi geçinenlerin başına! Güle güle kullansınlar!..
  Cevapla
 • fatma celik 9 yıl önce Şikayet Et
  cok yazik. hani atatürkü herzaman oy icin kullanan chp buseferde alevi kardeslerimizi kullanip oy almaya calisiyor cok yazik.keske basari ve calismalarindan dolayi halk onlari secseydi bu cirkin oyunlara alevi kardeslerimizin gelmemesini umuyorum yazarin dedigi gibi irk mezhep köken bunlari kullanmalari cok cirkin kendisini kutluyorum bu cesaretinden dolayi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknofest'te
Canan Kaftancıoğlu'ndan ikinci skandal 'Atatürk' paylaşımı