"Türk malı" insülin geliyor!

Yerli üretime teşvik kararının ardından yurtdışına her yıl milyonlarca dolar çıkmasına yol açan birçok ilaç Türkiye'de üretilecek.

 "Türk malı" insülin geliyor!
"Türk malı" insülin geliyor!
GİRİŞ 22.11.2014 11:27 GÜNCELLEME 22.11.2014 11:52
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

İlk aşamada ilaç pazarında çok büyük bir yere sahip insülünlerden patent süreleri dolanların Türkiye'de üretilmesi planlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı eylem planındaki yerli ilaç ve tıbbi cihaz üretimine teşvik konusu hakkında bilgi verdi.

BİRÇOK HASTALIK ARAŞTIRILACAK

Birçok hastalıkta genetik boyutun araştırılacağını kaydeden Kerman, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu yapısal dönüşümde, temelde mevcut olmayan teknolojinin sahibi olmayı hedefliyoruz. Bizim arkadan koşmak yerine öne geçmeye çalışmamız lazım. Bu yolun nerelere gideceğini bilip ona göre bir yol izleyeceğiz. Bu yüzden hedefimiz yeni molekül üretmek olmalıdır."

BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜNLER İÇİN HAZIRLIK VAR

Bunun geleceğe yönelik bir adım olduğunu ifade eden Kerman, "Nasıl ki ülkemizde veri koruması sona eren orjinal ilaçla aynı özelliğe sahip eşdeğer ilaç üretilebiliyorsa patent süresi dolan biyoteknolojik ürünlerle aynı özelliğe sahip biyobenzer ürünlerin üretilmesi için de çalışmalar var. Şu anda ülkemizde henüz biyobenzer ürün üreten firma yok ama bu yönde hazırlıklar var" diye konuştu.

GRAMINA 560 BİN DOLAR ÖDÜYORUZ

Patent süreleri dolan insülinlerin Türkiye'de üretilmesi için harekete geçildiğini bildiren Kerman, bunun dışında kanser ve hematoloji alanlarında kullanılan tuzumab, filgrastin, eritroproteinler için de çalışmaların başladığını söyledi.

Bu ürünlerden birinin 30 gramı için yılda 17 milyon doların yurtdışına gittiğini, Türkiye'deki insülin pazarının ise 500 milyon dolar civarında olduğunu vurgulayan Kerman, "Bu ürünler Türkiye'de üretilirse hem para ülkemizde kalacak hem de fiyatları düşecek" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 12
 • kılıç balığı 7 yıl önce Şikayet Et
  ne zaman başlayacak.
  Cevapla
 • HASAN 7 yıl önce Şikayet Et
  insülin yapıcağımıza diyabete çare bulmaya çalışsak daha iyi değil mi adamlar kök hücrede ilerledi gidiyor ..
  Cevapla
 • salolar 7 yıl önce Şikayet Et
  insülin genetiği değiştirilmiş bakteriler tarafından sentezlettirilip bakteriler dağıtılıp parçalanıyor saflaştırılıyor. insülin bakteri mayası ucuzdur. bir gram maya ile bir tesis kurabilirsiniz. başvuru gazi üniversitesi.
  Cevapla
 • DAVUT 7 yıl önce Şikayet Et
  13 yıl oldu yapacaksanız yapın artık bişeylerde görelim
  Cevapla
 • müslim 7 yıl önce Şikayet Et
  iyi olur ayrıca ilaçlardaki kapsüllerde kullanılam jelatin malzemesi domuz içermektedir. bunlarada dikakt edilmesi gerekir. sağlık bakanlığı %90 ı müslüman bir ülkede ilaç vasıtasıyla, millete domuz yedirmesin. Gerekenler yapılmazsa türkiye çapında bu konuda millet bilinçlendirilecek. buna izin veren sağlık bakanlığı ve hükümet millete ne diyeceğini düşünsün artık..
  Cevapla
 • HASAN 7 yıl önce Şikayet Et
  sığır jelatini dostum..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdulkadir Selvi Millet İttifakı'ndaki aday bilmecesini anlattı
GKRY lideri Anastasiadis'ten skandal Türkiye ve Osmanlı açıklaması