Baş ağrısından kurtaran 5 pratik yöntem

Baş ağrısı iş hayatını ve günlük yaşantıyı genel anlamda olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuzlukları yaşamamak için size vereceğimiz önerilere göz atarak uygulamaya koyulabilirsiniz.

Baş ağrısından kurtaran 5 pratik yöntem
Baş ağrısından kurtaran 5 pratik yöntem
GİRİŞ 20.02.2017 09:56 GÜNCELLEME 20.02.2017 09:56

Gün içerisinde kötü hissetmenizi sağlayan ve rutin işlerinizi aksatan baş ağrılarından kurtulmak için yapmanız gerekenler,
 
Sağlıklı beslenin
 
Kan şekerinin düşmesi, baş ağrısını tetikleyebilir. Günde üç kez, düzenli aralıklarla, protein, meyve, sebze ve karbonhidrat içeren öğünler tüketilmelidir. Çok fazla şeker, kan şekerinin hızlı yükselmesine ve bu da tekrar hızlı düşmesine yol açar; sonuç olarak baş ağrısını tetikleyebilir.Yeterli ölçüde egzersiz yapın
 
Haftada 3- 5 kez yapılan yeterli ölçüde egzersiz, stresinizin azalmasına ve bedensel olarak formda kalınmasına yardım edecektir. Aşırı veya düzenli yapılmayan egzersiz ise baş ağrılarını tetikleyebilmektedir.

 Bol sıvı tüketin
 
Normal bir erişkin gün içerisinde bol miktarda su içmelidir. Dehidratasyon yani vücudun susuz kalması, baş ağrısına neden olabilmektedir.

Kahve ve alkolü sınırlandırın 
 
Kafein uyarıcı bir maddedir ve kullanan kişilerde kafein yoksunluğu baş ağrısına neden olabilir. Kafeinin kaynağı genellikle kahve, çay, asitli içecekler ve kafein içeren ağrı kesicilerdir. 
 
Baş ağrısı için kullanılan herhangi bir ilaç, çok uzun sure ve sık alındığında baş ağrısı ortaya çıkabilir. Haftada 1-2 defa ağrı kesici kullanmak sakıncalı olmayabilir. Ancak sürekli olarak, haftada üç günden fazla bu ilaçların kullanılması baş ağrısına yol açar.
 

Stresi hayatınızdan atın

Stres, baş ağrısında bir artışa yol açabilir. Gevşeme, nefes egzersizi, meditasyon ve stres yönetimi kullanılabilecek yöntemlerdir.

 

ETİKETLER
migren
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'den skandal Doğu Akdeniz hamlesi! Gerilimi tırmandıracak
 İsrail ve BAE anlaşması Batı'yı memnun etti, Filistinlileri üzdü