Nüfus yaşlandıkça kanser artıyor!

Ortalama yaşam süresinin 75 yıla çıktığı Türkiye’de kanserli hastaların sayısının arttığını belirten uzmanlar, 2023’de hastanelere gelmesi beklenen 15 milyon yaşlı hastanın büyük bölümünün kanser hastası olabileceğini bildirdi.

Nüfus yaşlandıkça kanser artıyor!
Nüfus yaşlandıkça kanser artıyor!
GİRİŞ 10.08.2011 12:17 GÜNCELLEME 10.08.2011 12:17

Türkiye'de 20 yıl önce kanser hastalarının sayısının daha az olduğunu ancak son 10 yılda kanser vakasının aratış gösterdiğini kaydeden uzmanlar, çevresel faktörlerin, alınan farklı gıdaların, kimsayal maddelerle temasın kanser vakalarını artırdığını söyledi.

Türkiye'de artık insanların yaşam süresinin de arttığını aktaran uzmanlar, “Ortalama yaşam süresi 75 yıla çıktı. 2023’e gelindiğinde 65 yaş üstünde 15 milyon hasta olacak. Bu yaşlardan sonra özellikle kemik iliği ve lösemi türü kanserlerin görülme sıklığı artacak. Şimdiden buna yönelik tedbir alınması gerekiyor.

Kemik iliğinde bozukluk ile başlayan ilerde ‘lösemiye’ dönen bir kanser türünün Türkiye’de gençlerde yaygın olduğunu anımsatan uzmanlar, “Bunun nedenini anlamaya çalışıyoruz. Ama araştırmalar gösteriyor ki özellikle gereksiz tarım ilaçlanması, özellikle kirli sularla tarım yapma bu tür kanserlerin artmasına yol açıyor” diye konuştu.

İHA

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İbrahim Traore Batı'ya meydan okudu: Artık sömüremeyeceksiniz... Hepsi iptal
'Pes' dedirtti, sahte CEO'dan milyonluk vurgun! Gerçek kimliği şoke etti...