Terör vatandaşın gündeminden çıktı

MAK Danışmanlık'ın yaptığı ankete göre, vatandaş öncelikli sorunlar arasından ilk kez terörü çıkardı. Halkın yüzde 61'i çözüm konusunda hükümete güveniyor.

Terör vatandaşın gündeminden çıktı
Terör vatandaşın gündeminden çıktı
GİRİŞ 02.05.2013 05:46 GÜNCELLEME 02.05.2013 06:52
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Çözüm sürecinde gözler PKK'nın sınırdışına çekileceği 8 Mayıs'a çevrilirken 81 ilde 40 bin kişiyle yapılan anket terörün vatandaşın gündeminden düştüğünü ortaya koydu. MAK Danışmanlık tarafından yapılan anket çalışmasına göre terör ilk kez öncelikli sorunlar arasında değil ve halkın yüzde 61'i terörü bitirme konusunda hükümete güveniyor. MAK Danışmanlık tarafından 11-13 Nisan tarihleri arasında yapılan araştırmada 400 saha çalışanı 40 bin kişiyle görüştü ve güncel konulara ilişkin 15 soru yöneltti. "Sizce terör sorununun çözümünde hükümet başarılı olacak mı?" sorusuna ankete katılanların yüzde 61'i 'evet', yüzde 34'ü 'hayır' derken, yüzde 5'i ise kararsız olduğunu belirtti. "Türkiye'nin birinci sorunu nedir?" sorusuna ise katılanların yüzde 29'u işsizlik, yüzde 21'i hayat pahalılığı, yüzde 18'i Suriye yanıtını verdi. İlk 5 sorun arasında 'terör' yanıtı yer almazken, ankete katılanların yüzde 11'i sorun olarak 'ülke bütünlüğü'nü gördüğünü belirtti.

GÜNEYDOĞU'NUN SEÇİMİ AK PARTİ

Ankette hükümetin başarılı bulunup bulunmadığı yönündeki soruya yüzde 51.2 oranında 'evet', yüzde 40.8 oranında 'hayır' yanıtı verilirken "Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna da ankete katılanların yüzde 50.3'ü AK Parti, yüzde 22.8'i CHP, yüzde 12.8'i MHP, yüzde 7.1'i BDP, yüzde 3.1'i Saadet Partisi ve yüzde 2.1'i de BBP karşılığını verdi. Ankete göre, Doğu ve Güneydoğu'da AK Partili seçmenin ikinci tercihi Saadet Partisi ve BDP olurken, BDP'li seçmenin yüzde 95'inin tercihi AK Parti. İç Anadolu'da MHP'li seçmenin ikinci tercihini AK Parti oluştururken, batı bölgelerinde MHP'li seçmenin ikinci tercihi CHP.

BAŞKANLIK DESTEĞİ

Başkanlık sistemi konusunda nabzı ölçülen vatandaşa "Size göre ülkemiz için başkanlık sistemi faydalı olur mu?" sorusu yöneltildi. Deneklerin yüzde 57'si 'evet', yüzde 33'ü 'hayır' yanıtı verirken, yüzde 10'u kararsız olduğunu ifade etti. Yeni anayasanın hazırlanamaması konusunda kimin başarısız olduğu yönündeki soruya da ankete katılanların yüzde 41'i 'hükümet', yüzde 44'ü ise 'muhalefet' şeklinde cevap verdi. Ankette "en başarılı bulduğunuz bakan hangisi?" sorusuna katılanların yüzde 9'u Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yanıtını verirken sıralamada ikinci sırada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve üçüncü sırada da Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım yer aldı.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 14
 • Zannımca 9 yıl önce Şikayet Et
  terör gündem miydi ki?. sizce de terör vatandaşın gerçek gündemi miydi ki? yoksa devlet babanın başaramadığı mevzuların üstünü örtebilmek için oluşturduğu suni gündem miydi? bence vatandaşın gündemi, iş, aş, evlenebilmek, çoluk çocuk beslemek, işsizlik!!
  Cevapla
 • Osman Selim 9 yıl önce Şikayet Et
  Anketlerde manipulasyon yapiliyor.. Buyuk Turk millete bir psikolojik haraket yapilmaktadir.
  Cevapla
 • kadir yıldırım 9 yıl önce Şikayet Et
  seçime kadar ak parti oyu artar. aksini bekleyenler gitsin tren garında vapur beklesin daha mantıklı..
  Cevapla
 • Haluk 9 yıl önce Şikayet Et
  Anketler doğrudur. Terör bitiyor çok şükür şimdi vatandaşın cebine para koyma zamanı geldi işçiye, memura, emekliye. Yoksa Bankalar birinci sorun olacak Ülkede, pekaka dan daha fenadır o! :D
  Cevapla
 • ali erdem 9 yıl önce Şikayet Et
  anketler gerçeği yansıtmıyor. anketler gerçeği yansıtmıyor gerçek anketi ancak halk verir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyaca ünlü isimlerden 'Türkiye' açıklamaları!
Türkiye'deki depremler Japon bilim adamlarını bile şoke etti: Dünyanın en büyük iç depremi