Org. Hulusi Akar'ın en büyük özelliği ne?

Yüksek Askeri Şura kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Hulusi Akar nasıl birisi? Akar'ın öne çıkan en büyük özelliği ne? Uzun yürüyüşe ve diyete çok önem veren Org. Akar'ın bu özelliği nereden gelmekte? Yeni KKK komutanı, Balyoz ve benzeri davalarda nasıl bir tavır sergiliyor? Peki bu paşanın sivillerle arası ne durumda?

Org. Hulusi Akar'ın en büyük özelliği ne?
Org. Hulusi Akar'ın en büyük özelliği ne?
GİRİŞ 04.08.2013 07:54 GÜNCELLEME 04.08.2013 08:57
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Hürriyet gazetesinden Metehan Demir, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ı yazdı... 'Seri Paşa' başlığıyla kaleme alınan yazıda Demir, Org. Akar'ın bilinmeyen yönlerini anlattı. İşte o yazı: 

Bundan neredeyse iki sene önce Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında, sivillerle birlikte otel lobisindeki bir masada kahkahalar atan, yine onlar gibi sivil giyimli, dikkat çeken bir isim olarak öne çıkmıştı.

Genelkurmay 2. Başkanlığı görevi sırasında özel sohbetlerde de toplumun tüm kesimlerine empati yapabilen farklı bir komutan portresi ortaya koymuş, bunu yapabilirken de aynı zamanda Türkiye'nin tüm hassasiyetlerinden taviz vermemeyi başarabilen bir çizgi çizmişti.

SEVİLEN BİR ASKER

Dünkü sürpriz Şura kararlarıyla 2 sene sonra Genelkurmay Başkanlığı'nın yolu açılan ve yeni Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Hulusi Akar, aslında TSK içinde çok iyi bilinen hem de sevilen bir asker. Çeşitli kademelerle diyalog yapısı oluşturabilen bir isim. Ama en büyük özelliği ise yine yakın çevresinin tanımlamasıyla detaylarda boğulmadan seri karar verip uygulayabilme yeteneği. Bu nedenle ona bu seriliği için "Seri Paşa" ismini takanlar bile var. Buna ek olarak bir süreden beri yeni bir konseptin de yaratıcılarından. O da "Sivil gibi düşünüp asker gibi hareket etme" prensibi. Bunu da sürekli empati uygulayarak kendini hem asker hem sivillerin yerine koyarak sorunların çözümünde bir formül olarak uyguluyor. Seri karar vermesini de "Türkiye'nin zorlu koşullarında zaman kaybetmemek" olarak tanımlıyor. Yıllarca yurtdışı görevi olduğundan dolayı ileri derecede İngilizcesi ve NATO'nun kritik kademelerinde yakın arkadaşları var. İç güvenlik harekatlarında aldığı görevler de onun yine eylemlerindeki yerleşik hafızalarından biri.

UZUN YÜRÜYÜŞLE TAVİZSİZ DİYET

Bir oğlu uluslararası ilişkiler - ekonomi temeline dayalı Amerika-İngiltere ekseninde eğitimini devam ettirirken, kızı da Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu bir doktor. Fakat en belirgin özelliklerinden biri de lojmanının olduğu Köşk bölgesinde yaptığı uzun yürüyüşler ve taviz vermediği diyeti. Bunu çevresindeki personele de neredeyse emir vererek uygulatmaya çalışıyor. Bu hassasiyetinin perde arkasındaki sebep ise diyetisyen olan eşi. Evde ve mesaide yediği içtiği her şey adım adım belirlenmiş durumda.

YARGI SÜRECİNİ TAKİP EDİYOR

TSK'nın çok sorunlu konularının başında gelen Balyoz ve benzeri davalarda ise şov yapmadan sessiz sedasız süreci takip ediyor. Bu çerçevede ailelere telefon ediyor, ihtiyaçlarını tespit ettirip onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in fikir yapısına uygun olduğu için yıllardır 2. Başkanlık görevinde bulunun Hulusi Akar, aynı zamanda Kara Harp Okulu Komutanlığı döneminde de ilginç bir çalışma yapmış. Düzenlediği bir konferansta dünyanın en önemli, sert eleştirileriyle tanınan sivil, asker, akademisyen uzmanlarını çağırtmış. Böylelikle Kara Harp Okulu öğrencilerinin de sivil-asker dengelerini sadece Türkiye gözünden değil global açıdan da birbirine zıt görüşleri dinleyerek öğrenmesini sağlamış.

ONLARDAN, BUNLARDAN VİRÜSÜ

Doğaldır ki bir göreve atanan kişiyle ilgili çok sayıda iddia ortaya atılır. Akar için de durum aynı. Şimdiden "şu grubun adamı bu yapının mensubu" diyenler çıkmaya başladı. Son dönemde bazı paşaların sivillerle yaşadığı sorunlar, bazı suçlamalar nedeniyle şuralarda görevden ayrılıp komuta kademesinde Hulusi Akar ve diğer silah arkadaşlarına yer açılınca maalesef TSK'ya "onlardan, bunlardan virüsü" sokmaya çalışanlar ortaya çıktı. Ama asıl gerçek TSK'da her personelin işlerin yürümesi için sadece demokratik, anayasal sınırlar içinde üzerine düşen vazifeyi yapmak. Akar Paşa da bunu yapmaya çalışıyor.

YORUMLAR 14
 • Aziz Tekin 9 yıl önce Şikayet Et
  pek gözüm tutmadı. askeri okullara alımlarda tesettür soruşturmasını arturacak gibi gözüküyor..
  Cevapla
 • Alperen Yılmaz 9 yıl önce Şikayet Et
  Osmanlı Nasıl yaparmış. Osmanlı Padişahı Abdulhamit han, çok önemli bir konuda karar almazdan önce Rus Büyük elçisini çağırır sorarmış, aldığı cevabın TERSİNİ yaparmış, yani Rus elçisinin söylediğinin tersini yaparak karar verirmiş, Türk Milleti de bir konuda doğru olanı seçmek için, Chp nin kararının tam tersini seçerek iyi yi güzeli, doğruyu bulur, Yani Chp nin tam tersi olan doğrudur isabetlidir hak tır, hukuktur, güzeldir,iyidir, dinidir, Bütün kötülüklerin anası Chp dir
  Cevapla
 • hakkı coşkun 9 yıl önce Şikayet Et
  hayırlı olur inşallah .. birzamanlar yunan halkına gül uzatan lar kendi halkını tehdit etmişti bende yorum yazmıştım kendi halkınada tebessüm et diye şimdi komutanlarımız halklarıyla iç içe acıda tasada beraber bütünlük budur halkın hepsini kuçaklamak virüsleride topluma kazandırmak amaç bu ola .
  Cevapla
 • Ferhan BAYSOY 9 yıl önce Şikayet Et
  sözcü-ulusal-chp. Şimdi S-U-CHP kime sövüyorsa haber alınmıştır demektir. Boşuna iyi mi kötü mü telaşına girmeye hiç lüzum yok. Bu yüzden vatana millete hayırlı olsun kaymak gibi Komutan geliyor ;)
  Cevapla
 • Sultan-ı Yegah 9 yıl önce Şikayet Et
  Hürriyet.... Metehan Demir'in haberiyle kuyuya mı iniyoruz şimdi? Dua edin de dediği gibi olsun.. Ya da bırakın dua etmeyi, 35. Madde vs. kanunları adam gibi değiştirin de, TSK artık Türk Halkı ile uğraşmayı bıraksın. Biz de kim terfi etmiş diye merak etmeyi bırakalım. Olur mu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nevşin Mengü Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışını yorumladı
Dezenformasyonla mücadele yasası ne getiriyor?