Uzay üssü gibi fakülte kuruluyor!

Hacettepe Üniversitesi'nin (HÜ) Beytepe Kampusu'nda kuracağı yeni tıp fakültesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onay verdi.

Uzay üssü gibi fakülte kuruluyor!
Uzay üssü gibi fakülte kuruluyor!
GİRİŞ 08.04.2014 21:07 GÜNCELLEME 08.04.2014 21:17
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Bugün Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla, Beytepe Kampusu'nda 420 bin metrekare alana sahip, birbirinden geçişli 10 bloklu yeni bir tıp fakültesi inşa edilecek. Yılda 1 milyon hastaya hizmet verecek fakültenin, kuruluş maliyeti ise 2 milyar TL olacak.

HÜ, Beytepe Kampusu'nda yeni bir tıp fakültesi kuruyor. Üniversitenin kuruluşuna ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak bugün yürürlüğe girdi. İngilizce dilinde uluslarası eğitim verecek hacettepe Beytepe Tıp Fakültesi'nin 2015 yılında tamamlanması bekleniyor.

Öğretim üyelerinin üçte biri Sıhhiye'den Beytepe'ye

"21. yüzyılın tıp fakültesi" olarak planlanan HÜ Beytepe Tıp Fakültesi'nde, son teknolojiyle tanı ve tedavi cihazları kullanımının yanı sıra hastalara deneyimli öğretim üyeleriyle hizmet verilecek. Fakültenin akademik kadrolarının üçte biri mevcut öğretim üyelerinden sağlanacak. Diğer öğretim üyelerinin temini ise zaman içerisinde gerçekleştirilecek.

Laboratuvarları 4 milyon kişiye hizmet verecek

Yeni tıp fakültesinde, yılda 500 bin hastaya radyolojik tetkik yapmak üzere radyografi cihazı, konvansiyonel tetkikler için kullanılan floroskopi tetkik odası, ultrasonografi cihazı, MRG cihazı, multidedektör BT cihazı, mamografi cihazı, kemik dansitometri cihazı, vasküler radyoloji biriminde ise anjiyografi cihazları yer alacak. Tam otomatik sistemlerle çalışacak bir kemoterapi ünitesi kurulacak. Merkezde, modern endoskopik tetkikler uygulanabilecek; elektron mikroskobi, flow-sitometri, immünhistokimyasal ve patolojik tetkikler yapılabilecek. Türkiye'nin 16. robotik cerrahi ünitesi de yeni kurulan Beytepe Tıp'ta hizmet verecek. Fakültede, yılda 4 milyon hastaya hizmet verecek modern cihazlarla donatılmış laboratuvarlar kurulacak.

Yılda 1 milyon hastaya poliklinik hizmeti

Polikliniklerde yılda 1 milyon hasta hizmet alacak. Amfiler, sınıflar, bilgisayar destekli eğitim laboratuvarları kurulacak. Aynı anda 300 kişiye okuma odalarıyla hizmet sunabilecek bir kütüphane inşa edilecek. Fakülte kampusuna, 600 kişinin konaklayabileceği yurtlar, aynı anda 2 bin kişinin yemek yiyebileceği kafeterya ve restoranlardan oluşan sosyal tesisler ile en büyük salonu bin 600 kişilik olacak modern bir kongre ve kültür merkezi yapılacak.

Maliyeti 2 milyar TL

Fakülte, 420 bin metrekarelik kampus alanında birbirinden geçişli 10 blok halinde yapılacak. Tesisleri Türkiye'de ilk olacak fakültenin maliyeti ise 2 milyar TL olacak.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • SADE VATANDAŞ 6 yıl önce Şikayet Et
  MAŞALLAH. Çok güzel işler yapılıyor MAŞALLAH ama ağaç katliamı yapılıyor diye OT severler yine toplanmasınlar.......
  Cevapla
 • x kişisi 4 yıl önce Şikayet Et
  Sn ağaçları sevmiyorsan bundan sonra piknik yapmak için kendine yeni bir mekan seç. avm gibi...
  Cevapla
 • hakan asil 6 yıl önce Şikayet Et
  yapılsın iyidir karışmayın.. üçbeş gezizekalı nın gönülünü yapamıyoruz diye halka hizmette ekisklik olmasın. Bizim yaptıklarımızı gelecek nesil anlar inşallah. Gezi soytarılığına rağmen bu tip hizmetler aksamadan yürütülmeli.
  Cevapla
 • xmenbln 6 yıl önce Şikayet Et
  olmamis begenmedim !! . sagdaki binanin sol tarafinda 2 agac kesilmis ... soldan ikinci binanin sagindada 3 agac eksik planlanmis .... olmadiiiiiiii ..... birde bina niye beyaz arkadas.... gri olamazmiydiiii ....2 tane kücük havuz olacagina 1 tane büyük olmaliydi !!! neyse uykum geldi ... yarin orayi dagitmaya geliyorum :-)
  Cevapla
 • anton kanton 6 yıl önce Şikayet Et
  hasta olmamanın AR-GE si yapıldı mı? . hani uçuşa geçtik ya ....... bence bu kadar para harcayıp zahmetlere katlanarak hastane yapacağımıza paraları şifa bulmak için AR-GE ye yatırsak ne olur.Koca adalet sarayları yaptık suç oranı geriledi mi? Adamlar adliye sarayları önünde birbirlerini vurmaya başladı. Yani şimdi devasa büyüklükte hastaneler yapacaksınız hasta sayısı azalacak mı? bence bunu yapın ...... Zorlaştırmayınız kolaylaştırınız hayat cehenneme değil varacağınız yer olan "cennete" dönüşsün ki ...................
  Cevapla
 • oldumuya 6 yıl önce Şikayet Et
  ne gerek var. Hastahane tamam itiraz yok daha da yapılsın.Ama şu adının önünde prof yazan okumuşlar (?) grubuna ne yaparsanız yapın bunlar gezicidir, sol görüşlüdür muhaliftir değişmez. Geçmişte üniversitelerin halini bilen bilir. Bunlar o halde de mutluydular.. Biz CHP ya da AKP demiyoruz iş yapanı hizmet edeni destekleyin diyoruz. Ama bunlar bunca yatırıma, bunca desteğe rağmen AYNI KAFA AYNI DÜŞÜNCE dir. değişmez. OKUMAKLA DEĞİL DOĞRU ŞEKİLDE ANLAMAKLA ÖĞRENMEKLE ADAM OLUNUR. BU VATAN HEPİMİZİN ÇALIŞAN KİMSE ONU DESTEKLE VARSA HATASI ELEŞTİR: AMA SIRF SİYASET YAPACAĞIZ TARAF OLACAĞIZ DİYE MEMLEKETİN GELECEĞİYLE OYNAMA. Sanma sahibisin CUMHURİYET'in HER DAİM SAHİBİDİR MİLLET Sanırsın bir zaman kendini SAHİP işte gün gelir döner SAHİBİNE bu VATAN. Geçmişe gömülmüş olanları unutma. Menderes gönüllerde, dualarda kapanmaz ona açılan defter daha. Gerisi kimdi, kimdi ona zulmedenler. Varmı dır akıllarda gönüller de yerleri. Hesap döner her şey yerini bulur unutma.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dün fırça atmıştı, bugün görevden aldı! Azerbaycan'da şoke eden Ermenistan gelişmesi
Azerbaycan basını böyle duyurdu! Türk F-16'ları Ermenistan sınırında