2.5 ton kurban eti sınırdan geçemedi

Mavi dil hastalığı nedeniyle alınan karar, kurbanlarını Bulgaristan'da kesen vatandaşları vurdu. 2.5 ton kurban etine sınırda el kondu.

2.5 ton kurban eti sınırdan geçemedi
2.5 ton kurban eti sınırdan geçemedi
GİRİŞ 08.10.2014 14:06 GÜNCELLEME 08.10.2014 14:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye’ye getirilmek istenen 2 ton 400 kilogramlık kurban etine el konuldu.

Türkiye’nin birçok ilinde yaşayan Bulgaristan göçmeni vatandaşlar, bayramlarını geçirmek ve kurban kesmek için bu ülkeye gitti.

Kurbanlarını kesen ve daha önce uygulama gereği kişi başına 5 kg aşmayan kurban etiyle Türkiye'ye giriş yapmak isteyen vatandaşlar, mavi dil hastalığı nedeniyle bunu başaramadı.

Komşu ülkedeki hastalık nedeniyle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir karar aldı. Buna göre; et ve yenilebilir sakatat, süt ürünleri, etten, sakatattan veya kandan yapılmış sosis, salam ve kavurma gibi et ürünleri ve benzeri ürünlerinin Türkiye’ye girişine izin verilmedi.

Bu nedenle, geçen yıl kişi başı 5 kilogram kurbanlık et getirebilen vatandaşlar bu yıl Türkiye'ye et sokamadı. Denetimlerde 168 kişinin getirdiği 2 ton 400 kilogram civarında ete el konulurken, et yasağı bayramın son iki gününde kaldırıldı. Gelişme, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvurusu sonrası yaşandı.

Konuyla ilgili konuşan Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, 85 kişinin etlerini teslim etmek istemeyip ülkeye giriş yapmadığını belirterek, "Edirne Valiliği’nin girişimleri sonucu, bayramın üçüncü ve dördüncü günü kişi başı 5 kilogram olmak şartıyla uygulama tekrar başladı. Gümrük personeli arkadaşlarımız, 5 kilo limitine kesinlikle taviz vermiyor. 5 kiloyu aşan etlere el koyuyoruz ve geçişine izin vermiyoruz" dedi.

Yalçın ayrıca, toplanan 2.4 tonluk kurban etinin soğuk hava depolarında bekletildiğini ve 3 ay içerisinde alınmadığı takdirde imha edileceğini söyledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Bekir Özeren 6 yıl önce Şikayet Et
    şu tezata bakar mısınız?!!. ardniyetli ve provokatif insanlar memleketimizin bir tarafında sınırı delik deşik etmişler,devletin ve halkın mallarına zarar vermişler, bunlar kalkmış masum halkın kurban etleriyle uğraşıyorlar. niçin biliyor musunuz? bu kurban etiyle gelenler devletin araçlarını taşlamıyorlar, da ondan. bunlar öbürleri gibi tahripkar ard niyetli değiller, memleket düşmanlığı yapmıyorlar da ondan. devletimiz iyi ile kötüyü ayırdedecek şekilde davranmalı ve masum halkın masum isteklerine karşı bürokratik engel konmamalıdır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Uluslararası yardımların neden hepsi kabul edilmiyor: Pakdemirli'den son dakika açıklaması
Meteoroloji'den son dakika 3 il için sel uyarısı ve yüksek sıcaklık açıklaması