Saldırıya uğrayan Türk gemisinin kaptanı konuştu

Libya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisinin ikinci kaptanı Kalaycı, "Hiçbiruyarı yapmadılar. Uyarıyı bombayla yaptılar" dedi.

Saldırıya uğrayan Türk gemisinin kaptanı konuştu
Saldırıya uğrayan Türk gemisinin kaptanı konuştu
GİRİŞ 13.05.2015 09:43 GÜNCELLEME 13.05.2015 09:43
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Libya açıklarında saldırıya uğrayan Türk şirketine ait Cook Adaları bandıralı "Tuna-1" isimli kuru yük gemisindeki mürettebatın ifade işlemleri sürüyor.

Savcının gemide yaptığı ilk incelemenin ardından hafif yaralı oldukları öğrenilen 1'i Türk, 2'si Gürcistan uyruklu 3 mürettebat, Sahil Güvenlik botu ile limana getirildi, ardından ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Fethiye Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrolünün ardından ifade işlemleri için asayiş bürosuna getirilen yaralılar, işlemlerin tamamlanmasının ardından tekrar limandan sahil güvenlik botu ile gemiye götürüldü.

HAVADAN VE KARADAN SALDIRI

Asayiş bürosundaki işlemlerden sonra çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan geminin ikinci kaptanı Zafer Kalaycı, açıktan 12-13 mil mesafede, karadan ve havadan saldırıya uğradıklarını söyledi.

İkinci uçak saldırısının da yaklaşık bir saat sonra 18 mil açıkta gerçekleştiğini belirten Kalaycı, "Kendi çabamızla geminin makinesi hasar almadı ve gemiye karartma uyguladık. Gizli gizli Girit Adası'na doğru kurtulduk" dedi.

Kalaycı, şunları söyledi:

"Uyarı yapılmadı çünkü benim vardıyamdı. Ben ikinci kaptanım. 4-8 vardiyası benimdi. Hiçbir şekilde uyarı yapmadılar. Onların uyarıdan kastettiği muhtemelen bombaydı. Uyarıyı bombayla yaptılar bize. İlk saldırıdan sonra hedef küçülttük. Çünkü sahile paralel bir şekilde gidiyorduk. Kuzeye doğru dönünce hedef küçüldü."

Saldırının ardından personeli toplamak için çalışma yürüttüklerine işaret eden Kalaycı, "Geminin üçüncü kaptanıyla personeli toplarken geminin kıç tarafına bombalar isabet etti. O, arada kaldı. Biz kendimizi biraz yere attık, içeri kaçtık. O, arka taraftan dolanırken bombaların, şarapnellerin arasında kaldı" diye konuştu.

Gemini birinci kaptanı Ünal Bilici'nin de sabah saatlerinde Fethiye Adliyesi'nde savcıya ifade vereceği öğrenildi.

Öte yandan, Ankara'dan yola çıkan olay yeri, bomba imha ve kriminal uzmanlarından oluşan 11 kişilik ekibin sabah saatlerinde Fethiye'ye gelerek, gemide inceleme yapacakları bildirildi.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Mersinli Ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
    Ey Libyanın satılmış çocukları, Oruç reisler, Barborasları ne çabuk unuttunuz? oğlum, Türk leventleri olmasaydı, şimdi hepiniz Hristiyan Avrupanın parçasıydınız.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İptale rağmen para çekiyorlar! Vatandaşa önemli uyarı: Kredi kartınızı kontrol edin
Yok artık Cristiano Ronaldo!