Uçağın sistemine sızdı, yönünü değiştirdi!

ABD'li bir güvenlik araştırmacısı, bindiği yolcu uçağının elektronik sistemine sızarak havada yön değiştirmesini sağladığını öne sürdü.

Uçağın sistemine sızdı, yönünü değiştirdi!
Uçağın sistemine sızdı, yönünü değiştirdi!
GİRİŞ 17.05.2015 20:01 GÜNCELLEME 18.05.2015 09:44

ABD'de yolcu uçaklarının siber saldırıya uğrayıp uğrayamayacağı tartışması sürerken, güvenlik araştırmacısı Chris Roberts, bindiği uçağı hafif bir şekilde yönünden saptırmayı başardığını öne sürdü. Yetkililer, Nisan ayında bindiği uçağa siber saldırı denemesi yapacağı yönünde tweet atan Roberts'ı uçaktan indirmişti.

United Airlines, Roberts'ın gözaltına alınmasının ardından uçaklardaki bilgisayar sisteminde güvenlik açığı bulacak kişilere ödül vereceğini açıklamıştı. Roberts, en son açıklamasında bindiği uçağın eğlence sistemine sızdığını ve buradan uçağı çok az da olsa yönünden saptırmayı başardığını iddia etti.

Roberts, uçakların irtifasının değiştirilebileceği gibi rotasından da saptırılabileceğini öne sürdü.

KOKPİT SİSTEMİNE SIZDI

FBI, çıkardığı arama kararında, 'Roberts'ın Vortex yazılımı kullandığını' belirtti. Roberts'ın siber saldırı düzenlediğini itiraf ettiğini belirten FBI, Vortex sayesinde kokpit sistemi üzerinden veri trafiğini denetlemeyi başardığını açıkladı.

FBI'ın açıklaması, Federal Havacılık İdaresi (FAA) raporunu göz ardı ederek uçakların hack'lenmesinin mümkün olmadığını öne süren dijital adli tıp uzmanı Dr. Phil Polstra'nın açıklamalarını çürütmüş gibi görünüyor.
Postra, uçuş kontrol sistemlerinin yolcular ve uçak dışındaki birisinin ele geçirebileceği cihazlara bağlı olmadığını belirtmişti.

KAYNAK: AL JAZEERA
ETİKETLER
hava yolları
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Van’daki helikopter iddiaları asılsız çıktı!  CHP terör örgütünün iftirasına sahip çıktı
Trump'tan Bolton'a akılalmaz sözler