İşte PKK'nın hain Cizre planı!

2012'de Şemdinli ve Çukurca'yı ele geçirmeye çalışan PKK, Cizre'de ilk kez 'içeriden kurtarılmış bölge' oluşturmayı planladı.

İşte PKK'nın hain Cizre planı!
İşte PKK'nın hain Cizre planı!
GİRİŞ 11.09.2015 09:16 GÜNCELLEME 11.09.2015 11:17
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

PKK'nın "kıra dayalı şehir gerillacılığı" konsepti içinde değerlendirdiği "kurtarılmış bölgeler" hareketinin ilki, Kobani'de hayata geçirilmeye çalışıldı. Bu yeni uygulamanın Türkiye'de hayata geçirilmesi için planlanan ilk nokta ise Cizre oldu. PKK'nın Yüksekova ve Nusaybin ile beraber uygulama laboratuvarı olarak kullandığı Cizre'de sokağa çıkma yasağı ile birlikte yaşanan gelişmeler şöyle:

- Hükümetin terörle mücadele stratejisini değiştirmesinin ardından, Güneydoğu'da "riskli" olarak tanımlanan 12 ilçenin ilk sırasında yer alan Cizre'de güvenlik güçleri öncelikle kırsalla şehir arasındaki bağlantıyı kesmeyi planladı.

- 7 Haziran seçimlerinden önce Şırnak ve ilçelerinde PKK'nın gerek kırsal gerek şehir yapılanmasını deşifre eden istihbarat çalışmaları sonrasında özellikle Cizre'de faaliyet gösteren kırsal ve şehir yapılanmasında yer alanlar tek tek tespit edildi.

- Güvenlik güçleri, bir hafta önce sokağa çıkma yasağıyla birlikte operasyonlara başladı. Şırnak Emniyeti'nde görevli 500 özel harekatçının yanı sıra, Emniyet Genel Müdürlüğü değişik kentlerden topladığı bine yakın özel harekatçı polisi ilçeye sevk etti.

- 1500 özel harekatçı polisin katıldığı operasyonlara, terör ve istihbarat ekipleri de saha desteği veriyor, bölgedeki askeri birlikler de ilçeyi çevreleyip kırsalla ilçe merkezi arasında PKK'lıların geçiş güzergahını kesti.

- En önemli süreç, operasyonları engellemek için kazılan ve bombalarla tuzaklanan hendeklerin kapatılmasına ve belirlenen evlere yönelik operasyonlarla başladı. Örgüt kadrolarının kullandığı evlere yönelik arama ve yakalama çalışmaları sırasında güvenlik güçlerine ateş açılıyor. Bu kapsamda ilçede konuşlanan PKK'lı grupların güvenlik güçlerine karşı uçaksavar ve roketatar kullandığı yönünde bilgiler Ankara'ya ulaşıyor.

- Cizre ilçe merkezinde faaliyet gösteren YDG-H unsurları, kırsaldan gelen dağ kadrolarının kontrolünde. Bu kapsamda, yapılan gözaltılar sırasında YDG-H unsurlarını koordine eden ve mahalle sorumlusu olarak faaliyet yürüten dağ kadrosundan iki önemli PKK'lı yakalandı. Ayrıca, yine YDG-H'nin Manga sorumlularının da "kırsal kadrolardan" olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 32
 • yazık 5 yıl önce Şikayet Et
  Açılım dediniz umutlandırdınız. Silahları depolamışlar meğerse. Siz bilmezmiydiniz merhamet etmeyene merhamet olunmaz
  Cevapla
 • ulubatlı 5 yıl önce Şikayet Et
  sokaklar temizlendikten sonra mutlaka evlerde kalan kişilerin kimlik kontrolü yapılmalı. sokağa çıkma yasağı pkk hainleri ele geçirilmeden bitirilmemeli.
  Cevapla
 • Aziz şanlı 5 yıl önce Şikayet Et
  Allah güvenlik güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun allah muhakkak eylesin. Çıktıkları yolda Manavgat tanesnaf
  Cevapla
 • Uyanık 5 yıl önce Şikayet Et
  Acaba birileri mi ihbar etti. Güzel para gelir :-D
  Cevapla
 • yavuz çaldıran 5 yıl önce Şikayet Et
  istedikleri her yerde cizre planı yapabilirler beklediğim bu hele bir teşebbüs etsinler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi! Yangına karşı tek yürek oldular: Ahmetler düşerse Toroslar düşer
Nedim Şener'den çarpıcı uyarı: Yüzde 15 terör örgütlerine yem oluyor