PKK'nın sürekli saldırdığı proje bitti

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl’de inşa edilen Kiğı Barajı’nda su tutma işlemi başladı.

PKK'nın sürekli saldırdığı proje bitti
PKK'nın sürekli saldırdığı proje bitti
GİRİŞ 08.01.2016 12:22 GÜNCELLEME 08.01.2016 12:33
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Bingöl’de inşası tamamlanan Kiğı Barajı’nın bölgenin en büyük projelerinden biri olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bu barajın yapımına 1998 yılında başlanmıştı. Terör örgütü tarafından sıkça hedef alınan bu barajın yapımına son yıllarda hız verdik ve baraj yapımında görevli personelin de özverili çalışmalarıyla planlanan tarihten 5 ay önce barajda su tutma işlemini gerçekleştirdik. Bu başarıdan dolayı barajın yapımında emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.
 
KENDİ SINIFINDA TÜRKİYE’NİN 4. YÜKSEK BARAJI
 
Kiğı Barajı ve HES projesinin Kiğı ilçesinin 12 kilometre kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde inşa edildiğini ifade eden Bakan Eroğlu, “Baraj 22,5 milyon metreküplük gövde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. Baraj 175 metre yüksekliğiyle Türkiye’de kendi sınıfında 4. sırada, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor” dedi.
 
ÜRETİLEN ENERJİ İLE ÜLKE EKONOMİSİNE YILDA 300 MİLYON TL KATKI SAĞLANACAK
 
Kiğı Barajı’nın enerji maksatlı olarak inşa edildiğini belirten Bakan Eroğlu, “140 MW kurulu gücünde olacak bu barajdan yılda 450 milyon kiloWatt.saat enerji üretilecek. Enerji üretimine 2017 yılının ilk aylarında başlamayı hedefliyoruz. Bu barajdan üretilecek enerji ile yaklaşık 200 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacağız ve ülke ekonomisine yılda yaklaşık 300 milyon TL katkı sağlayacağız” diye konuştu. 
 
Ülke genelinde temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlarına devam edeceklerini vurgulayan Bakan Eroğlu, “Türkiye enerji üretimi için hammadde ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Bu yüzden kendi öz kaynağımız olan ve çevre dostu bu projeleri hayata geçirmek zorundayız” dedi.

YORUMLAR 19
 • alp 5 yıl önce Şikayet Et
  Terörle mücadelede korucu sayısını artıralım BAYIR BUCAK TÜRKMENLERİNİ terör yüzünden boşalan köylere yerleştirip koruculuk verelim, Askeri rütbelere Kürt kardeşlerimizden alıp terörle mücadelede vatanımızı hep birlikte savunalım ÇANAKKALE RUHUNU YENİDEN YAŞATALIM.
  Cevapla
 • zaza 5 yıl önce Şikayet Et
  bunun bingöl e hiç bir faydası olmaz. ama ülkeye faydası olur Elazığ da bulunan Keban barajı yıllarca Elazığın alacağı teşvikleri alamadı. çünkü Kebanda üretilen elektirik elazığın kişi başı milli gelirine endekslenince elazığın kayıpları çok oldu. korkarımki aynı şey GÜZEL Bingöl ümün başına gelsin. zaten Bingöl ün sahibi yok.
  Cevapla
 • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  ülkeye faydasi var, sen daha Bingöl diyorsun Zazam.
  Cevapla
 • Tebrikler 5 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel darısı diğer yarım kalan projelere su olmadan hiç bir şey olmaz. ağaç severlere şunu anlatmakta fayda var bir ağacın yaşaması için suya ihtiyaç var
  Cevapla
 • Eagle 5 yıl önce Şikayet Et
  Vay vay vay ulkemizi ayakta tutacak projeler allahin izniyle teker teker bitiyo rabbim Türkün gücünü herkese göstersin!!!
  Cevapla
 • Türkhakkı 5 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye cumhuriyetinden memnun olmayanlar.Lütfen vatandaşlıktan çıkın Resmi dil Türkçe Başkent Ankara hala bunu anlamadınmı Türküz biz göç alıyoruz göç
  Cevapla
 • Sabit Kal 5 yıl önce Şikayet Et
  Hala adam olamadınız, hala Türkün gücü diyorsunuz. Siz bu zihniyetle Kürtleri sevemesiniz, onlarda sizi sevmez. Adam olun, Türklükle ancak cehenneme girilir. Birde müslümanlığı deneyin.
  Cevapla
 • aslan parçası 5 yıl önce Şikayet Et
  güzel memleketime ve ülkeme hayırlı olsun. çok sevindim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mutasyonlar tüm dengeleri bozdu! Koronavirüs belirtileri değişti
Bakanlıktan muhteşem video: Kartal olur süzülürüz gökten, aslan olur kükreriz yerden