Hacker Onur’a 135 yıl hapis cezası daha!

Sanal dünyada korsanlıklar yapıp yakalanınca 199 yıl hapis cezası alan 26 yaşındaki Onur Kopçak, başka davadan 135 yıl daha ceza aldı.

GİRİŞ 10.01.2016 12:07 GÜNCELLEME 13.01.2016 05:59
Bu Habere 150 Yorum Yapılmış

Bilişim suçu işlemekten toplam 334 yıllık tarihin en ağır cezasına mahkum olan Mersinli genç, yattığı Osmaniye Cezaevi’nden mahkemeye mektup göndererek "Astronomik hapis cezalarıyla amaçlanılan kazanımın ne olduğu muammadır. Kararı hiç bir şekilde hak etmedim. Yürürlükteki kanun maddelerinden hareketle bir çözüm üretilemeyeceğine inandığım için kararı temyiz etmiyorum" dedi. 

Onur Kopçak’ın da aralarında bulunduğu 11 genç, bankaların internet sitelerinin benzerlerini yapıp, bir çok müşterinin kredi kartı bilgilerini ele geçirdi. Durumu fark eden 43 müşterisinin kredi kartı bilgilerinin kopyalandığını anlayan bankanın şikayetçi olması üzerine çalışma yapan polis, Onur Kopçak ve suç ortaklarını yakaladı. Kopçak ve arkadaşları hakkında Mersin 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 49 ayrı dava açıldı. Kopkaç 2013’de toplam 199 yıl 7 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi tarafından da onandı.

KARARI TEMYİZ ETMEYECEK

Cezaevinde yatan Kopçak hakkında, aynı yöntemle dolandırıcılık yaptığı iddiası ile Mersin 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan başka bir davada ise 11 ayrı vatandaşın kart bilgilerini bilişim yolu ile ele geçirip, dolandırıcılara kullandırttığı iddiası ile toplam 135 yıl hapis cezası verildi. Askerliğini bile yapmamış olan Kopçak 199 yıl 7 ay 10 günlük hapis cezasının şokunu atlatamadan 135 yıl daha ceza alınca, kararı temyiz etmek yerine boykot yapmayı seçti.

’TEN RENGİMİ BİLE HATIRLAMAZSINIZ’

İlgili yasalara göre 28 yıl hapis yatacak olan Onur Kopçak, yattığı Osmaniye Cezaevi’nden mahkemeye mektup gönderdi. Kopçak mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Bir asır 35 yıl cezamın onanmasını talep ediyorum. Sayın başkanım, yukarıda bilgileri yazılı dava dosyanızda yargılandım. Beni yalnızca bir kez görüntülü sistemde görmekle 135 yıl hapis cezası verdiniz. Şuan sorulsa, ten rengimi bile hatırlamayacağınıza eminim. Bilişim suçlarındaki zincirleme suç hükümlerinin yetersizliği, toplumsal istikrar mı sağlıyor anlamış değilim. Verilen astronomik hapis cezalarıyla amaçlanan kazanımın ne olduğu da muammadır. Kararı hiçbir şekilde hak etmediğim halde Yargıtay kurumunda, yürürlükte olan kanun maddelerinden hareketle çözüm üretemeyeceğine dair kuvvetli olan inancım, kararı temyize gerek görmemiştir."

Onur Kopçak’ın kardeşi Orçun Kopçak hakkında da benzer suçlardan açılan davalar bulunuyor.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 150
 • Özlem 6 yıl önce Şikayet Et
  22 yaşında çocuğun cezaevine atılması adil değil miymiş :-D e çok mu ufak? Milletin kredi kartı bilgisini alıp parasını dolandırmaya aklı yetiyomuş. Ayrıca ben mecbur muyum onun yüzünden para kaybetmeye? Bence az bile ceza almış
  Cevapla
 • Özlem 6 yıl önce Şikayet Et
  Bence haketmiş. Biz web sitesi yapıyoruz uğraşıyoruz bunlar heklemeyi basit iş sanıyo. Her web sitesinde finansal aktivite dönüyo bir sürü insan onun geçim kaynağı ailesi etkileniyo. Bir iş yerine girip işyerini gasp etmekle hacker lık arasında ne fark var ki? Bu hacker lar ne sanıyolar kendilerini?
  Cevapla
 • Metehan 7 yıl önce Şikayet Et
  Sorun yok beyler 436 yaşında hapisten çıkıyor
  Cevapla
 • dwdasdw 7 yıl önce Şikayet Et
  evet doğru :D
  Cevapla
 • hhh 8 yıl önce Şikayet Et
  esnafa borcunu ( çek, senet fatketmez)ödeme, dolandır ocağını söndür ekmeğe muhtac et git kanun manun işlemez... bu zibidilerde esnafa iyi olmuş der
  Cevapla
 • Koncerto 8 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş yanlış ata oynamış. Gariban vatandaştan çalıp üç beş yılla kurtaracakken bankaları hedef alıp bu haledüşmüş. Kan emici bankalar seni böyle ibretlik ederki başkalrı cesaret edemesin. Ama asıl hırsız bankaların ta kendileridir...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Konya'da polis noktasında sıcak saatler... 3 kişi etkisiz hale getirildi
Sınıfta kalanlara telafi sınavı mı geliyor? Bakan Tekin’den açıklama