Diyanet'ten yeni fetva hattı çalışması

Ahlaksızca sorularla algı operasyonu yapılmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni bir sistem üzerinde çalışmaya başladı.

Diyanet'ten yeni fetva hattı çalışması
Diyanet'ten yeni fetva hattı çalışması
GİRİŞ 12.01.2016 15:05 GÜNCELLEME 12.01.2016 15:14
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı adına fetva veren “Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu” resmi internet sitesine gelen “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” sorusuna verilen cevap tepki çekmişti. Ancak cevap verilen sorunun kendisini vatandaş yerine koyan kişiler tarafında kasıtlı olarak sorulup aldığı cevabın tahrif ederek yayınlandığı açıklanmıştı. Yaşanan olayın "sabotaj" olduğunu açıklayan Diyanet, harekete geçti ve yeni sistemle "istismarı önlemeyi" amaçlıyor.

ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Diyanet İşleri Başkanlığı, "istismarı önlemek amacıyla" kapattığı fetva hattı için yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez başkanlığında oluşturulan kurul, yeni bir fetva hattı için çalışmalara başladı.

YENİ ÖNERİLER ÜZERİNDE DURULUYOR

Vatandaşları dini konularda bilgilendirmeye yönelik geliştirilecek yeni sistem devreye girene kadar "ALO 190" hattının da kapatılması kararlaştırıldı. Dini Bilgilendirme Platformu'na yönelik "sabotajın" ardından başlayan çalışmalar kapsamında çeşitli öneriler üzerinde duruluyor.

Başkan Görmez, soru-cevap olayından önce katıldığı bir televizyon programında fetva hattına yönelik bir değişikliğe gideceklerinin sinyalini vermişti. Görmez, "fetva hattının istismar edildiğini" ve bunun devam etmesi durumunda hattı kapatmak zorunda kalacaklarını belirterek, "Yazılı olarak müracaatları alıp sonra vatandaşlarımıza yazılı olarak cevaplandırmak gibi... Yahut büyük bir yayın grubu oluşturup, internet ortamında bu soruları hazır olan cevaplara yönlendirerek, 'Şu kitabın şu sayfalarını okuyun' demek suretiyle bir yöntem düşünüyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Prof. Dr. Görmez, programda şu görüşleri ifade etmişti:

"Alo Fetva Hattı'na yapılan müracaatlar ile intiharlardan vazgeçildiğini biliyoruz. Vatandaşlarımızın yoğun ilgisi var. Diyanet İşleri Başkanlığını itibarsızlaştırmak için medyanın kullandığı bu yöntem eğer biraz daha devam ederse, bu hattı kapatmak zorunda kalacağız. Bu çok güzel bir iletişim yoludur ama bu iletişim yolu ne yazık ki istismar edilmeye başlandı."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • mustafa 7 yıl önce Şikayet Et
  albara türk ev kredi çektim çevremizdeki arkadaşlar faiz diyorlar bankayla konuştum faiz değil diyorlar yardımlarınızı bekliyorum Alo 190 aradım çevap alamadım
  Cevapla
 • 190 kapansın 8 yıl önce Şikayet Et
  alo fetva hattı kapansın sorusu olan bir zahmet oturduğu yerden kalkıp müftülüklere gelip sorsun.
  Cevapla
 • kankusturan 8 yıl önce Şikayet Et
  aman kalsın
  Cevapla
 • allahim buyuksun 8 yıl önce Şikayet Et
  sayın başkanım en güzel yöntem ülkemizin her köşesinde camimiz var herkes cami görevlimize sorularını sorsun hem imamımız araştırır bilgi sahibi olur hemde yüzyüze sorular cevap bulmuş olur
  Cevapla
 • sistem 8 yıl önce Şikayet Et
  en güzel sistem kötü insanla 5 para etmez,,en kötü sistemde en iyi insanlarla güzel netice verir.Önce zaafsız insan yetiştir başkanım! insan sonra sistemle, netice kendisi gelir zaten
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TBMM'de AK Parti ile DEM Parti milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıktı
Fransa'dan İsrail-Lübnan açıklaması: Felaket olur