Vatandaş kimlik için 70 TL ödemeyecek

Vatandaşlardan nüfus cüzdanını kaybetmenin cezası olarak alınan 70 lira kaldırıldı.

Vatandaş kimlik için 70 TL ödemeyecek
Vatandaş kimlik için 70 TL ödemeyecek
GİRİŞ 30.01.2016 06:20 GÜNCELLEME 30.01.2016 11:37
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Vatandaşların nüfuz cüzdanını kaybetme ve adres bildirme konusunda yaşadıkları sıkıntılar sona erdi. Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun 27 Ocak 2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Nüfus cüzdanını kaybetme cezası kaldırıldı. Söz Konusu kanunun 14. maddesinde yapılan düzenlemeler ile birlikte nüfus müdürlüklerindeki cezalara da düzenleme getirildi.

ADRESİNİ GEÇ BİLDİRME CEZASI 50 LİRAYA DÜŞÜRÜLDÜ

Afyonkarahisar Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Münevver Aydoğmuş, bu konuda ciddi sıkıntı yaşadıklarını, vatandaşın sık sık bu cezalarla karşı karşıya kaldığını söyledi. Aydoğmuş, adres değişikliğini bildirme yükümlülüğünü süresi içerisinde yerine getirmeyenlere 50 lira, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara bin lira idari para cezası verilmesinin mülki idare amirlerine verildiğini belirtti.

NÜFUS CÜZDANI KAYBETME CEZASI KALDIRILDI

Aydoğmuş, doğum olayını süresi içerisinde bildirmeyenlerle, nüfus ve aile cüzdanını kaybedenlere, nüfus cüzdanını geçerlilik süresi içerisinde değiştirmeyenlere de idari para cezası uygulanmayacağını dile getirdi.

Münevver Aydoğmuş, kimlik değişiminin sadece 8 lira kart bedeli verilerek yapılabileceğini anlattı.

YORUMLAR 13
 • Abdullah 8 yıl önce Şikayet Et
  Adam kimliğini kaybettiğine mi yansın,yoksa devletin kestiği cezaya mı?Herşey gibi kimlikte kaybolması son derece doğaldır.Devlet hangi mantıkla yıllardır ceza kesti zaten anlamak mümkün değil.
  Cevapla
 • Aslan 8 yıl önce Şikayet Et
  Çok çok bayat haber.
  Cevapla
 • Metin CANDEMİR 8 yıl önce Şikayet Et
  Doğrusu bu.
  Cevapla
 • kara 8 yıl önce Şikayet Et
  bari geçmiş 1 yılı da kapsasa geçen ay kaybettim vergi borcunu odeyemedim
  Cevapla
 • devle islamiye 8 yıl önce Şikayet Et
  daha halen sacma sapan harclar var arac ruhsatlari memurun ruhsata yazdigi tek yanlis harf bile muayeneden gecmesine engel hata onlarda olsa bile yeni ruhsat cikarmaya ucret aliyorlar ruhsatta muayene kasesi icin yer kalmadiginda yenisi icin gene ucret.2023 u iple cekiyoruz tam bagimsiz olunca devlet artik boyle kucuk paralara muhtac olmayacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'de savaş kabinesi krizi! Gantz'tan Netanyahu'ya tehdit
Süper Lig'de bir olay daha! Başkan sahaya indi