Ankara'da YARSAV tartışması

Ankara Valiliği, hakim ve savcıların, Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nde görev alamayacaklarını savundu. YARSAV ise anayasal ya da yasal bir engel olmadığını öne sürerek valiliğini kararına itiraz etti.

Ankara'da YARSAV tartışması
Ankara'da YARSAV tartışması
GİRİŞ 29.08.2006 12:57 GÜNCELLEME 29.08.2006 12:57

Ankara Valiliği, hakim ve savcıların, Yargıçlar ve Savcılar Birliğinde (YARSAV) görev alamayacaklarını öne sürdü. Valilik, Anayasa ile Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun, yargıçların ayrıca resmi ve özel görev almalarına engel olduğuna işaret etti.


Geçen günlerde kuruluşuna ilişkin tüzüğünü Ankara Valiliğine veren YARSAV'a valilikten 24 Ağustos 2006 tarihli bir yazı geldi. Ankara Valiliğinin yazısında, Anayasa ile Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun ilgili maddeleri anımsatılarak, yargıçların resmi ve özel olarak ayrıca görev alamayacaklarına işaret edildi. Yargıçların kazanç getirici faaliyetlerde bulunamayacakları, bunun yargıçlık göreviyle de bağdaşmayacağına işaret edilen yazıda, atıfta bulunulan Anayasa hükümleri ve yasa gereği yargıçların derneğin kurucusu olamayacakları ve dernekte görev alamayacakları savunuldu. Valilik yazısında ayrıca, YARSAV'daki "birlik" adının kullanılamayacağı, "dernek" adının kullanılması gerektiği kaydedildi.


ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE


nkara Valiliğinin yazısına ilişkin soruları yanıtlayan YARSAV Genel Sekreteri Yargıtay Üyesi Salih Zeki İskender, hakim ve savcıların YARSAV'da ayrıca bir iş yapmadıklarını, bir hakkı kullandıklarına dikkati çekti. İskender, şunları kaydetti:


'Valiliğin yazısındaki 'birlik' adının kullanılamayacağı tespiti de yanlış. Çünkü, bunun örnekleri var. Mülkiyeliler Birliği ve Türk Parlamenterler Birliği gibi. Hakim ve savcıların Birlikte görev almalarına Anayasal veya yasal herhangi bir engel yok. Bu konu, AB'nin ilerleme raporlarında da yer almıştır. Bu yazı, örgütlenme özgürlüğünün yok sayılmasıdır. Avrupa'da bir çok ülkede hakimler ve savcılar örgütlenmiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok da Birliğin kuruluşu aşamasında yaptığı açıklamada, kaygılarını dile getirmişti. Hakimlerin tarafsız olup olmayacağı konusunda... Anlaşılıyor ki hem sivil, hem resmi kesimde örgütlenme özgürlüğü hakkının kullanılmasında ciddi engeller mevcut."


İskender, Ankara Valiliğinin yazısının, YARSAV Yönetim Kurulunca gelecek günlerde değerlendirileceğini söyledi. YARSAV, aralarında Yargıtay ve Danıştaydan bazı daire başkanı ve üyeleri ile hakim ve savcıların katılımıyla, 500 kurucu üyeyle tüzel kişilik kazanmıştı. YARSAV'a, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok ile Danıştay Başsavcısı Muzaffer Kantarcıoğlu da üye olmuştu. YARSAV'ın kuruluş aşamasında, Adalet Bakanlığınca hazırlanan Hakimler ve Savcılar Birliği Yasa Taslağı, ilgili kesimlerin görüşüne sunulmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
En güzel Erdoğan fotoğrafları
Bakan Koca'dan Kılıçdaroğlu'na çok sert cevap! Bunun akılla izahı var mı?