Twitter ve Facebook’a erişim yasağı

TİB, Kızılay'daki saldırının ardından yaralı veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntülere erişimin engellenmesi kararı aldı.

Twitter ve Facebook’a erişim yasağı
Twitter ve Facebook’a erişim yasağı
GİRİŞ 13.03.2016 22:17 GÜNCELLEME 13.03.2016 22:32
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Kızılay'daki saldırıya getirdiği yayın yasağının ,, patlamada yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasına ilişkin erişimi engelledi.

TİB tarafından, söz konusu erişim engeline ilişkin Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesine de başvuruda bulunuldu.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, başkentteki terör saldırısıyla ilgili yayın yasağı getirilmesine karar verdi. Karar, RTÜK tarafından basın-yayın kuruluşlarına duyuruldu.

Karara göre, yayın yasağı talebi, terör saldırısının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Müracaat ve Suçüstü Savcılığınca bulunuldu. Başvuru, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Ali Ramazan Bilgisiçok tarafından değerlendirildi. Bilgisiçok, değerlendirme sonucunda yayın yasağı talebini kabul etti. Kararda, şunlar kaydedildi: "13 Mart 2016 günü Ankara Güvenpark mevkisinde meydana gelen patlama nedeniyle yürütülmekte olan soruşturmaya esas olmak üzere, olaya ilişkin yazılı ve görsel medyada yapılan yayınlarda, olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilerin bulundukları şehirlerin ve kullandıkları araçların bilgilerinin yayınlanarak olayın aydınlanmasının, şüphelilerin yakalanmasının ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi için ve kamu düzeninin bozulması riski meydana geldiğinin müşahede edildiği, bu durumun soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesine engel olduğu, talebin milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliği ile toprak bütünlüğümüzün korunmasıyla alakalı olduğu göz önüne alındığında 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi hükmündeki koşulların oluştuğu anlaşıldığından, soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasının yasaklanmasına karar verildi."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • ali demir 5 yıl önce Şikayet Et
  facebook un ceplere gönderdiği güvendemisin mesajı ne anlam taşıyor incelenmeli
  Cevapla
 • Vatandaş X 5 yıl önce Şikayet Et
  Bazilari anlamamis haberi. Yayin yapmak yasak degil. Ölü ve yaralı sayisini aciklama da sorun yok. Emniyetin buldugu bulgularin, ipuçlarinin ve ölü ve yaralilarin resimlerinin paylasilmasi yasak. Haber yapma yasagi yok yani.
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  Bidaha hic acilmasin
  Cevapla
 • hakan 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu görüntüleri paylaşanlara ağır cezalar verilmeli ve yasa buna göre düzenlenmeli. Chp hdp pkk zaten zevkten 4 köşe olmuş paylaşımlar yapmakta bu paylaşım sahipleri ağır cezalar almalı dokunulmazlıkları varsa kaldırılmalı
  Cevapla
 • Honululu 5 yıl önce Şikayet Et
  Amaç bilgi almayı engellemek..başka turlu yoruma gerek yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 18 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!
Süper güçten kritik faiz kararı! Türkiye'nin yaptığını yaptı, dünyaya seslendi: Zorlamayın