Mete Yarar: Erdoğan 'sınır ötesi' dedi

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında yer alan 'meşru müdafaa' ifadesinin ne anlama geldiğini açıkladı.

Mete Yarar: Erdoğan 'sınır ötesi' dedi
Mete Yarar: Erdoğan 'sınır ötesi' dedi
GİRİŞ 14.03.2016 03:58 GÜNCELLEME 14.03.2016 14:15
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlenen hain terör saldırısından sonra bir açıklama yaparak ''Devletimiz, her türlü terör tehdidi karşısında, meşru müdafaa hakkını kullanmaktan asla vazgeçmeyecektir.'' dedi. 

'MEŞRU MÜDAFAA DEDİYSE, SINIR ÖTESİ DEMEKTİR'

Erdoğan'ın bu açıklamasına ilk yorum güvenlik uzmanı Mete Yarar'dan geldi. 

Canlı yayında açıklamayı yorumlayan Yarar şu ifadeleri kullandı; 

''Meşru müdafaa diyorsa, o zaman sınır ötesi demektir. Bu BM'nin 51. maddesi. Yani sınır ötesinde operasyon yapma hakkını verir. Bu o anlama gelir. Meşru müdafaa dendiği anda bilin ki yurt dışı operasyon. Ben uzun zamandan beri söylüyorum. Türkiye'deki terör örgütünün şehir yapılanmasının Kandil'i artık Irak topraklarında değil Suriye'de. Ve yakın bir dönemde muhtemelen Türkiye, özellikle bu son açıklamalardan sonra eylemlerini Suriye'de gerçekleştirecek. 

'KARARGAH ÇOKTAN TAŞINDI'

Karargah çoktan Suriye'ye taşındı. Türkiye'deki Cizre, Nusaybin, Şırnak ve Diyarbakır'daki bütün saldırıların organize edildiği, malzemesinin gönderildiği, lojistik desteğin verildiği yer artık Kandil değil. Zaten bu artık mantık olarak da doğru değil. Oradan oraya malzemenin gelmesi mümkün değil. Eğitimlerin yapıldığı yer de orası.

ERDOĞAN SİNYALİ 1 AY ÖNCESİNDEN VERDİ

O yüzden meşru müdafaa lafını özellikle sayın Cumhurbaşkanı yaklaşık 1 aydan beri çok sıklıkla kullanıyor. Çünkü Türkiye orada şu kavramı kullanıyordu, o kavram aslında biraz eksik bir kavramdı. 'Angajman' diyordu. Uluslararası toplumun size vermiş olduğu meşru müdafaa kapsamı aslında çok daha uzun bir yerde operasyon yapma yetkisi veriyor. Angajman ise belli bir kapsam içindedir. O yüzden sayın Cumhurbaşkanı 1 aydan beri bunu çok dillendirdi.''

YORUMLAR 43
 • YasinBaba 4 yıl önce Şikayet Et
  mete yarar çok kıymetli bir güvenlik uzmanı kendisi resmen cumhurbaşkanlığı danışmanlığına getirilmeli.
  Cevapla
 • Mete TÜRK 4 yıl önce Şikayet Et
  Sınır mı kalmış artık, biran önce sınırı geçip güvenli bölge oluşturulmalı.
  Cevapla
 • antepli 4 yıl önce Şikayet Et
  lafta kalmasın
  Cevapla
 • Yahya 4 yıl önce Şikayet Et
  Sayin Reisim ilk once mecliste ki terorustleri temmizleseydik
  Cevapla
 • Vatanini Seven 4 yıl önce Şikayet Et
  Teröre Destek ve Silah veren Ülkelerin icinde mücadele vermek gerek... O ülkeler zannediyorki, Savas sadece Suriye ve Türkiyede olacak... O Ülkelerinde (ABD + Rusya + AB + Ingiltere + Israil + Ermenistan) destekcisi Bankalar + Sikortalar + Silah Endustrisi + Petrol ürünleri Üreten Sirketler ve Borsalar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dolarda hareketli dakikalar! Sert düşüş!
 "Pandemi sonrası yeni çalışma modelleri gündemde" Anket sonuçlandı: Dikkat çeken rakamlar...