POAŞ dosyasına paralel koruma

Aydın Doğan hakkında açılan POAŞ davasına ilişkin soruşturma dosyasını, paralel yapının savcısı Akkaş'ın sümenaltı ettiği ortaya çıktı.

POAŞ dosyasına paralel koruma
POAŞ dosyasına paralel koruma
GİRİŞ 25.03.2016 10:03 GÜNCELLEME 25.03.2016 10:03
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Aydın Doğan hakkında Petrol Ofisi'nde (POAŞ) 2001-2008 yılları arasında örgütlü bir şekilde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddiasına ilişkin açılan soruşturma 9 yıl sonra tamamlanarak iddianame hazırlandı. 

47 şüpheliye iddianame

Aydın Doğan, Ersin Özince ve Hanzade Doğan Boyner'in de aralarında bulunduğu 47 şüpheli hakkındaki iddianame ''kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet'', ''resmi belgede sahtecilik'', ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'' suçlarından düzenlendi.  Doğan ve Özince’nin 23 yıla kadar her suçtan ayrı ayrı hapis cezasıyle cezalandırılması istenen dosyanın geçmişi 2007 yılına dayanıyor. Petrol Ofisi tarafından gerçekleştirilen akaryakıt ithalatında usulsüzlükler yapıldığına ilişkin emniyete gelen ihbar üzerine 2007 yılında soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı 25 Aralık darbe girişiminin mimarı firari eski savcı Muammer Akkaş yürütüyordu. Emniyet ile görüşen ihbarcı kaçakçılık faaliyetini delillendiren DVD, dosya ve bazı belgeleri teslim etti. 

Hiçbir işlem yapılmamış

İncelenen belgelerin orijinal oldukları tespit edildi. Ancak paralel yapıya bağlı Akkaş, yıllarca dosya üzerinde hiçbir işlem yapmadan sümenaltı etti. 17-25 Aralık sürecinin ardından görevinden alınan Akkaş’ın, dosyayı 7 sene boyunca beklettiği ortaya çıktı. Akkaş’ın görevden alınmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör  ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Adem Meral uzun süredir bekletilen dosyayı raftan indirdi. 

Bekletilmeye inceleme

Savcı Meral, ilk etapta 'Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu' kapsamında değerlendirilen soruşturmanın 'örgütlü suç kapsamında' olduğunu belirledi. Soruşturmayı yürüten Savcı Meral, bir yandan da dosyanın yıllarca ne  amaçla bekletildiğini de araştırmaya koyarak hangi savcıların soruşturmada yer aldığı bilgisini istedi.

Akşam

YORUMLAR 12
 • eyubi 6 yıl önce Şikayet Et
  bu kansıza halen neden dokunulmadı son gaz fitne fesat yaymaya devam ediyor.
  Cevapla
 • Orhan 6 yıl önce Şikayet Et
  Yıllar yıllar önce Aydın Doğan'ın gemileri mazot kaçakçılığı yapıyor diye tepiniyorduk. Elinde en küçük yeütki olan sopasını gösterip, otur yerine tepinme yoksa sopayı kafana indiririm diyordu. Bu sadece Aydın Doğan ve avanesinin değil uzun yıllardır görev yapan en üstten alta doğru yüzlerce görevlinin de menfaat karşılığında göz yumarak ortak olduğu devasa bir kaçakçılık olayıdır.
  Cevapla
 • Ahmet TUNA 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu kan emicileri devlet bir an önce bitirmeli.
  Cevapla
 • İzmirden 6 yıl önce Şikayet Et
  Hainleri tanı unutma unutturma.hesap sor Türkiyem..
  Cevapla
 • vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  Allahım bu alçak hain adamların topunu hapishanede görmeyi nasip et
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EYT'de prim mutabakatı! İş verene kıdem tazminatı için kredi
Biden ve Macron'dan ortak açıklama: Putin'e flaş çağrı!