Alman devlet televizyonunda "Türkofobi"

Almanya'nın devlet televizyon kanalı ZDF'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır hakaret içeren bir program yayınlandı

Alman devlet televizyonunda "Türkofobi"
Alman devlet televizyonunda "Türkofobi"
GİRİŞ 02.04.2016 01:33 GÜNCELLEME 02.04.2016 18:13
Bu Habere 179 Yorum Yapılmış

Almanya'nın ikinci devlet televizyon kanalı ZDF, "mizah" adı altında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ağır hakaretler içeren bir program yayınlandı.

ERDOĞAN'A AĞIR HAKARET!

Devlet kanalında dün akşam yayınlanan "Neo Magazin Royal" adlı mizah programında, Jan Böhmerman sözde mizah yapma gerekçesiyle okuduğu şiirde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır hakaretlerde bulundu.

TÜRKLERE DÜŞMANLIK

Türkiye'ye ve Türklere karşı düşmanlık içeren yayını nedeniyle yoğun tepkiler alan ZDF kanalı, programı internet sitesinden kaldırdı.

Kanalın sosyal paylaşım sitesi Twitterdaki hesabından yapılan açıklamada, parodinin ZDF'nin mizah anlayışı ve kalitesine uymaması nedeniyle siteden kaldırıldığı duyuruldu.

ZDF'ye ve Alman yetkililere, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'ndan da sert tepki geldi.

Karslıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada parodi adı altında yayınlanan programın eleştiri sınırlarının çok ötesine geçerek büyük bir toplumu rencide eden ve onu aşağılayan bir karalama kampanyasına dönüştüğünü söyledi.

Karslıoğlu, programda arka planda Türk bayrağı ve dönerin gösterildiğine işaret ederek, ''Arkaya bir İsrail, Fransız veya Polonya bayrağı koysalar yanında Fransız baget ekmeğini koysalar olur mu? Galiz küfürler, küfürün ötesinde iğrenç benzetmeler var. Bunu yapmak doğru değil" dedi.

'İĞRENÇLİK'

Yayınlanan programın "eleştiri, şaka yapma veya mizah anlayışının çok ötesinde, mide bulandıran, artık iğrençlik düzeyine inmiş, ırkçılığın dahi sınırını zorlayan bir yayın" olduğunu ifade eden Karslıoğlu, şöyle devam etti:

''Bunun hoşgörüyle eleştiriyle ilgisi kalmadı. Türk toplumunun hepsini hedef alıyor. 'Burada kimse yok, şu kişiyi bu kişiyi burada politikacıyı hedef alıyoruz' filan demesinler sakın. Bu eleştirinin ötesine geçiyor. Aynı şeyi bir İsrailliye yapabilirler mi? Mümkün değil. Böyle bir şeyin yayınlanmasına çok şaşırdım. Bu karalama kampanyasının ötesine geçmiş, aşağılık bir durum ve zevksizliğin son aşaması."

Almanya'da son aylarda Türkiye'deki devlet adamları veya siyasetçilere yönelik, sözde mizah adı altında ağır hakaretler içeren programlar yayınlanması dikkati çekiyor.

Türkiye'deki 1 Kasım 2015'deki genel seçimin ardından devlet televizyonları ZDF ve NDR'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretlerin yöneltildiği programlar yayınlanmıştı.

Geçen hafta da NDR kanalının “Extra 3” adlı programında yine doğrudan Erdoğan'ı hedef alan ve eleştiri sınırlarını aşarak hakaretlerin sıralandığı bir klip yayınlanmıştı. Bunun üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Türkiye'nin duyduğu derin rahatsızlık bildirilmişti.

YORUMLAR 179
 • napsitli 6 yıl önce Şikayet Et
  Senin yürüyüsün yeter reis
  Cevapla
 • yorum 6 yıl önce Şikayet Et
  Sadece parti teskilatlari değil, askeriye yargı tüm sivil toplum kuruluşları Allah için tek vücut bu ülkenin cumhurbaşkanı bu ulkenindir deyip yanında olduğunu göstersin. Bizim bu görüntüye sese millet olarak ihtiyacimiz var lütfen.
  Cevapla
 • yorum 6 yıl önce Şikayet Et
  Tüm dünya Reis i istemiyor. Bu millet ona sahip çıkmalı. Akp mhp teskilatlarina sesleniyorum. Cumhurbaskanina daha çok sahip çıkın. Bu bir istiklal mücadelesi oldu.
  Cevapla
 • Haluk Tek 6 yıl önce Şikayet Et
  Küfür aciz insanların işi gülün geçin..
  Cevapla
 • hasan ayvaz 6 yıl önce Şikayet Et
  e kolay değil eşek arılarının tüm yuvaları yıkılıyor,kendilerine hak gördüklerini bize lüks görenler,aslında bizim hakkımız, onlarınsa yanına yaklaşamayacağı nimetler olduğunu ,tüm eşşeklikleri ile anlamış ve de anlatılmış olduğundan ellerinde tek kalan nefretlerini akıtmak kaldı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin il olmaya aday en kalabalık ilçeleri
Erdoğan ve Biden NATO zirvesi öncesi bir araya geldi