Erdoğan'ın Başdanışmanından flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, kritik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın Başdanışmanından flaş açıklamalar
Erdoğan'ın Başdanışmanından flaş açıklamalar
GİRİŞ 17.04.2016 01:03 GÜNCELLEME 17.04.2016 01:09
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Malkoç, "Yürürlükte olan 1982 anayasası doğarken sakat doğdu. Kolu, bacağı sakat olsa bir şey değil, beyinden de özürlü doğmuş durumda." dedi. 

'HEPSİ YENİ BİR ANAYASA İSTİYOR'

Malkoç, Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki "Yeni Anayasa ve Türkiye Vizyonu" konulu konferansta, Gaziantep'e her gelişinde umutlarının arttığını, Türkiye için geleceğe bakışının güzelleştiğini söyledi.

Türkiye'nin bütün kesimleri ve unsurlarıyla yeni anayasa istediğini belirten Malkoç, "Sağ, sol, mezhebi kesim, kavmi kesim, aklınıza neresi geliyorsa, hepsi yeni bir anayasa istiyor." diye konuştu. 

'DÜNYADA BÖYLE BİR ANAYASA YOK'

Anketlere göre, halkın yüzde 95'inin anayasanın değiştirilmesi veya yenisinin yapılması gerektiği konusunda ittifakı bulunduğunu dile getiren Malkoç, şöyle devam etti:

"Çünkü şu anda yürürlükte olan 1982 anayasası doğarken sakat doğdu. Kolu, bacağı sakat olsa bir şey değil, beyinden de özürlü doğmuş durumda. Dünyada böyle bir anayasa yok. Türkiye'ye de yakışan bir anayasa değil. Ayrıca yapılırken şöyle bir noksanlığı var bu anayasanın, Kenan Evren ve arkadaşları gelmiş, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü ve otoritesini kullanarak darbe yapmışlar. Meclis'i kapatmışlar, bütün siyasi partileri feshetmişler, sendikaları sallandırmışlar ve toplum adına konuşacak dernek, sivil toplum örgütü, aklınıza ne geliyorsa hepsini susturmuş, kapatmışlar. Ondan sonra da 'Anayasa yapıyoruz' demişler. 5 kişilik askeri heyet, mübarekler sanki askeri nizamname oluşturuyorlar. Onların da hazırladığı anayasayı kışla zihniyetine dönüştürmüşler."

Toplumun yeni anayasadan beklentileri bulunduğunu ifade eden Malkoç, Türkiye'de adalete güvenin yeniden tesisi için yeni anayasaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. 

'BUNLARDAN KURTULMANIN YOLU BAŞKANLIK'

Yürürlükte bulunan anayasanın, 2023'e giden Türkiye'ye yakışmadığını belirten Malkoç, şunları kaydetti:

"Bizim ideallerimiz var, hedeflerimiz var, geleceğe ilişkin umutlarımız var. Yeni anayasada temel olarak arzu ettiğimiz şey, hak ve özgürlüklerin alanının genişletilmesi. Bunlardan kurtulmanın yolu başkanlık sistemidir. Demokrasinin bütün kurumlarıyla sağlıklı işleyeceği bir anayasa istiyoruz. Hukuk devletinin kökleşmesi, Türkiye'de adalete güvenin yeniden tesis edilmesi için bir anayasa istiyoruz. Refahın arttırılması ve arttırılan refahın da adil bir şekilde bölüşülmesi için yeni bir anayasa istiyoruz ve özellikle yeni anayasada Türkiye'ye siyasi istikrar gelsin istiyoruz. Bunun için de tercihimiz başkanlık sistemi."

Konferansa, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Abdulkadir Yüksel ile sendika ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • asil kan 4 yıl önce Şikayet Et
  1982 anayasasindan madde mi kaldi la sanki her sene o kadar yasa degistiriyorsunuz ne kaldi her gelen hukumet anayasa degissin diyor sorsana su millete kac tane madde biliniyor anayasadan millet degissin diyormus yalan kulliyen yalan... milletin anayasa ile ne isi var ki yapacak bir seyi olmayan milletvekillerinin agzinda sakiz olan bir konu bu baska bir sey degil
  Cevapla
 • bertan urfa 4 yıl önce Şikayet Et
  aynen katlıyoruz
  Cevapla
 • YasinBaba 4 yıl önce Şikayet Et
  getirin artık referanduma 2016da çıksın artık dayanacak güç kalmadı uzatmayın.
  Cevapla
 • Pamir 4 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Malkoç yeni anayasa tamam da, bu başkanlık sistemini neden halk bilmiyor, veya nedir değildir anlatmıyorsunuz. Ben şahsen Üniversite mezunuyum, her haberi takip ederim. Ben bile ne olduğunu, nasıl bir sistem olduğunu, Türkiyede nasıl uygulanacağını bilmiyorum . Kişilere değil ülke menfaatlerine uygun sistemleri sunmalıyız diye düşünmekteyim. Şu an mevcut Güney ve güney doğu bu sistemi kaldırır mı? yoksa 3 ay sonra aynı çatışmaların yaşandığı bir bölge olarak mı kalır. Bunları anlatın, herkesin ağzında başkanlık, ülke patinaj çekiyor vs. iyi ise de kötü ise de anlatın halkımız bunları bilsin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Skandal açıklama: Türkiye'ye tatile giderseniz kovarım!
Belirtiler baş gösterdi! Ciddiye almadığı koronavirüs Bolsonaro'yu vurdu