Türkiye Hicaz Demiryolu için harekete geçti

Osmanlı'nın son büyük projesi Hicaz Demiryolu, Türkiye'nin desteğiyle restore ediliyor.

GİRİŞ 22.04.2016 12:00 GÜNCELLEME 23.04.2016 01:34
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

2. Abdülhamid Han’ın 1900 ile 1908 yılları arasında Şam-Medine arasında inşa ettirdiği, hac yolcularının yolunu kısaltmayı amaçlayan Hicaz Demir Yolu Türkiye’nin desteğiyle restore edilecek.

Ürdün Hicaz Demir Yolu Kurumu, TCDD ve TİKA işbirliğiyle gerçekleştirilecek restorasyon proje kapsamında 3 bin metrekarelik, 3 milyon avroluk müze açılacak, Osmanlı’dan kalan 9 bin bina restore edilecek ve Türkiye tarafından demiryolu için 150 bin avro değerinde iş makinesi hediye edilecek.

İSLAM DÜNYASININ BÜYÜK FEDAKARLIĞIYLA YAPILMIŞTI

Osmanlı’nın en önemli projelerinden biri olarak bilinen Hicaz Demiryolu, 4 milyon lirayı aşan maliyeti nedeniyle devletin bütçesini zorlayacağı için, müslüman halkın yardımına başvuruldu. İlk bağışı, şahsi bütçesinden Sultan Abdülhamid Han yaptı. İslam dünyasında büyük coşkuyla karşılanan proje için Müslümanlar adeta seferber oldu.

AVRUPA’YI ŞAŞKINA ÇEVİREN HIZ

İnşaat 8 yıl sürdü. 1320 km hat uzunluğu ile, dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda projenin bu kadar kısa sürede yapılması büyük bir başarıydı. Öyle ki, bu hız Avrupa’yı bile şaşkına çevirdi. Demiryolu ayrıca müslüman medyasında da aylarca en çok konuşulan konu oldu. Osmanlı, Hindistan, İran ve Arap medyası projeye ilişkin sürekli olarak yayınlar yaptı.

ÇOĞUNLUKLA TÜRK MÜHENDİSLER ÇALIŞTI

Projenin teknik işlerinin başında Alman mühendis Meissner bulunuyordu. Ancak projede yabancılardan daha çok Türk mühendisler rol oynadı. Hicaz Demiryolu bu açıdan bakıldığında, genç Türk mühendisler için adeta bir okul görevi görmüş, teknik açıdan Osmanlı için önemli bir tecrübe kaynağı olmuştu.

ABDÜLHAMİD HAN’DAN BÜYÜK İNCELİK

Demiryolunun kutsal topraklar bölümünde eşine ender rastlanır bir incelik de gösterildi. Abdülhamid Han’ın talimatıyla, kutsal topraklarda, saygısızlık olmasın, Hz. Muhammed’in ruhaniyeti rahatsız olmasın diye sessiz çalışılmaya gayret edildi. Bunun için rayların altına keçe döşendi.

Hicaz Demiryolu, hac yolcuları için büyük kolaylık olmakla birlikte, Osmanlı Ordusu için de önemli bir lojistik desteği sağladı. Sadece Osmanlı milletlerinin değil, tüm Müslümanların projeye bağışlarıyla destek vermeleri açısından da Hicaz Demiryolu İslam dünyası için muhteşem bir dayanışma örneğinin sergilendiği yer oldu.

HİCAZ DEMİRYOLU’NUN HAYATİ GÖREVİ: KUTSAL EMANETLER

Yapımı 8 yıl süren, Osmanlı hakimiyeti altında 10 yıl kalan Hicaz Demiryolu, 1. Dünya Savaşı sırasında hem kullanılamaz hale geldi, hem de  Mondros Mütarekesi gereği, Medine’nin tahliye edilmesiyle birlikte Osmanlı hakimiyetinden çıktı.

Ancak demiryolunun Osmanlı için son görevi oldukça anlamlıydı. Osmanlı kontrolünden çıkan Medine’deki kutsal emanetler, Fahreddin Paşa’nın da büyük gayretleriyle,  Hicaz Demiryolu vasıtasıyla İstanbul’a taşındı. Böylelikle Osmanlı’nın son büyük projesi, Osmanlı’nın son kutsal görevini yapmak, yani kutsal emanetleri kurtarmak adına önemli bir vazifeyi ifa etmiş oldu. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 49
 • Ali Ekber 5 yıl önce Şikayet Et
  arabistanlı lawrance'ın organizatörlüğü'nde osmanlı'nın sırtından ilk bıçaklandığı yerdir hicaz demiryolu. neyin müzesine yardım yapacağız, arapların hıyanet müzesine mi? geçiniz.
  Cevapla
 • nurettin demir 7 yıl önce Şikayet Et
  bu haber hakkında iyi şeyler düşünmüyorum. önce gebze-halkalı arasında kesintisiz banliyo seferleri başlamalı. trakya ve anadoluda tüm demiryolları modernize olmalı. yapılması gereken yeni hatlar yapılmalı. bunlar bittikten sonra ücreti karşılığı hicaza demiryolu döşenebilir.
  Cevapla
 • Hasan ali 7 yıl önce Şikayet Et
  Olur olur bal gibi olur Allah yardimciniz olsun ya Allah Bismillah.......
  Cevapla
 • Süeyman d 7 yıl önce Şikayet Et
  Duble yola üretken olmadığı halde tarım,hayvancılık ve Sanayiye göre öncelik verildiği için karşı çıkmıştım ama bu başka. Bu proje islam aleminin tıkanan damarlarının bypası gibi hayati önem taşır ama bir şartla: tren Harem-i şeriften kalkıp bizim "Harem" imize kadar gelebilmeli! öyle söğütlü çeşmede, kadının köyünde bitmemeli bu muhteşem yolculuk! Sonuna kadar yani Boğaza kadar sürmeli!
  Cevapla
 • kisai 7 yıl önce Şikayet Et
  süleyman kardeş düşüncelerime tercüman olmuşsun...tebrik ederim..aynen katılıyorum.. bizim harem ile harem-i şerif(medine), 10-15 yılımı da alsa bu proje marmaray-3.köprü, osmangazi köprüsü...vs'den daha ihatalı bir proje.. işte o zaman Türkiye; İslam Aleminin tartışmasız lideridir. İslam düşmanlarının belinin kırıldığı andır..
  Cevapla
 • subhi 7 yıl önce Şikayet Et
  abd ve ab islam birliginin çalışmalarını engellemek için herşeyi yapacak uyanık olmak lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek'ten son dakika AB açıklaması! 5 maddelik çağrı yaptı!
CHP'li Merdan Yanardağ'dan İYİ Parti'ye salvolar!